Moliūgai: kodėl šią daržovę turėtų valgyti kiekvienas

Rudens sezonas žymi ir gausų moliūgų derlių. Ši spalvinga ir maistinga daržovė ne tik puikus dekoro elementas šventėms, bet ir svarbus ingredientas įvairiuose patiekaluose. Sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė pažymi, jog moliūgas yra vienas iš nedaugelio produktų, kuris įvairiais pavidalais privalo rasti vietą mitybos racione.

Moliūgais galima mėgautis ištisus metus. Jų minkštimas yra saldus, kietos konsistencijos, geltonos arba oranžinės spalvos. Dr. E. Gavelienė sako, kad moliūgas – nebrangi ir nekaloringa daržovė, tinkanti tiek vaikams, tiek senyvo amžiaus žmonėms. Dėl savo maistinės vertės ši daržovė yra priskiriama prie sveikatai palankių ir mažai kalorijų turinčių produktų.

Moliūguose galima rasti ir riebaluose ir vandenyje tirpių vitaminų: A, C, E ar K, kuris itin reikalingas kraujo krešumui, kaulų būklei bei kitoms žmogaus organizmo funkcijoms palaikyti. Juose taip pat gausu mineralinių medžiagų ir mikroelementų: kalio, vario, mangano, šiek tiek geležies. Ši daržovė turtinga skaidulomis ir antioksidantais – beta karotenu ir liuteinu, reikalingu žmogaus regai. Be to, iš moliūgų galima ruošti ne tik trintas sriubas, bet juos panaudoti ir kepiniams, keičiant juose dalį miltų. Tad ši daržovė yra vienas iš nedaugelio produktų, kuris įvairiais pavidalais privalo rasti vietą žmogaus mitybos racione.

Gydytoja pažymi, jog vertingas ne tik moliūgo minkštimas, bet ir jo sėklos, kuriomis rekomenduojama skaninti salotas ar sriubas. Moliūgų sėklos nuo seno buvo vartojamos dėl maistinių savybių. Mažai kas žino, bet moliūgai iš pradžių ir buvo auginami dėl sėklų ir odelės, o ne dėl minkštimo, tačiau šis paprotys palaipsniui išnyko, nes buvo išvestos vaisiškesnio skonio ir daugiau minkštimo turinčios moliūgo veislės. Moliūgo sėklose yra daug Omega-3 ir Omega-6 riebalų rūgščių. Be to, jose gausu antioksidantų, kurie padeda palaikyti gerą ląstelių būklę ir užkirsti kelią laisvųjų radikalų poveikiui.

Pagal BNS inf.