Įsisiurbė erkė. Ką daryti?

common-wood-bock-1503083 960_720Šilutės visuomenės sveikatos specialistai informavo, kad šiemet mūsų rajono miškuose erkių aptiko 2-3 kartus daugiau nei pernai. O ištyrę rastas erkes nustatė, kad Laimo ligos sukėlėjus – borelijas – nešiojančių erkių šiemet yra 3 kartus daugiau nei pernai.

Laimo ligos atvejų daugėja

ULAC duomenimis, Lietuva – šalis, kurioje sergamumas erkių platinamomis ligomis yra vienas didžiausių Europoje. 2017 m. sergamumas Laimo liga (LL) ir erkiniu encefalitu (EE) išlieka panašus į praėjusių metų. Sausio – gegužės mėnesiais registruota 294 LL atvejai ir 21 EE atvejai, o 2015 m. per metus buvo registruota 283 LL ir 25 EE atvejų.
Viena veiksmingiausių EE profilaktikos priemonė – skiepai.

Vakcinaciją nuo EE rekomenduojama pradėti žiemą arba ankstyvą pavasarį, kol dar neprasidėjęs erkių aktyvumo laikotarpis. Žmogus tampa apsaugotas nuo EE praėjus 2 savaitėms nuo antrosios vakcinos dozės suleidimo.
Skiepų nuo Laimo ligos nėra.

Šilutės  rajone daug užkrėstų erkių

Nacionalinio vsuomenės sveikatos centro Klaipėdos departamento  Šilutės skyriaus visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Rima Mačijauskienė informavo, kad šiemet, kaip ir kiekvienais metais, birželio mėnesio pirmoje pusėje skyriaus darbuotojos tyrė erkes dėl užkrėstumo Laimo ligos sukėlėjomis – borelijomis. Saugų seniūnijos miške iš 20 surinktų erkių užsikrėtusių borelijomis rastos 6 – tai sudaro 30 % surinktų erkių. Praėjusiais metais iš 25 ištirtų erkių užsikrėtusios buvo 2 erkės.

Šiemet tikrinant erkių paplitimą Usėnų stacionare, liepos antroje dekadoje rasta 20 suaugusių erkių ir 2 nimfos. Praėjusiais metais tuo pačiu metu buvo rastos 6 suaugusios ir 4 nimfos.

Ši statistika rodo, kad erkių šiemet aptinkama 2-3 kartus daugiau. Laimo ligą platinančių erkių yra 3 kartus daugiau.
Šilutės rajone šiemet erkių platinama Laimo liga susirgo 6 asmenys, praėjusiais metais tuo pačiu metu buvo registruoti 8 asmenys.

Erkiniu encefalitu Šilutės rajono gyventojai neužsikrėtė nei šiemet, nei pernai tuo pačiu metu.

Kaip teisingai ištraukti erkę?

Įsisiurbė erkė? Vis dar dvejojate, kaip ją teisingai ištraukti? Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) specialistai primena, kad tam galima panaudoti paprasčiausią pincetą.

Prieš traukiant erkę, riebalų ir kitų medžiagų naudoti nereikia, nes pašaliniai dirgikliai suaktyvina erkės mitybą. Erkę svarbu pincetu suimti kuo arčiau žmogaus kūno odos ir nesukiojant staigiu judesiu traukti į viršų, įkandimo vietą dezinfekuoti.
Anot medikų, organizmo savijautą ir įkandimo vietą rekomenduojama stebėti mėnesį – per šį laiką pasireiškia erkių platinamų ligų simptomai.

Ištrauktos erkės į laboratoriją vežti tyrimams neverta, jei ji ir buvo infekuota, efektyvių prevencinių priemonių, galinčių padėti apsisaugoti nuo įkandimo, nėra.

Ar purškiklis apsaugos nuo erkių?

Dažnas vaistinių lankytojas, norėdamas apsisaugoti nuo vabzdžių įkandimų, teiraujasi priemonės, kuri atbaidytų tiek uodus, tiek erkes.

Vabzdžius baidantys repelentai yra skirstomi į dvi grupes: veikiantys nuo 2 iki 4 valandų ir tie, kurie veikia dvigubai ilgiau (nuo 4 iki 8 val.). Poveikis priklauso ir nuo to, ar konkrečią priemonę naudoja vaikas, ar suaugęs žmogus. Kiekvieno repelento apsauga vaikui trunka ilgesnį laiką.

Pasak ULAC medicinos entomologės Mildos Žygutienės, įsigyjant apsaugines priemones nuo vabzdžių svarbu pasikonsultuoti su specialistu arba bent jau ant pakuotės perskaityti informacinį lapelį.

„Erkėms, skirtingai nei uodams, reikalinga didesnė veikliosios medžiagos – DEET – koncentracija produkte. Ši medžiaga yra kur kas stipresnė ir ji, mano nuomone, yra efektyvi, atbaidant erkes. Jeigu uodą gali atbaidyti citrinos kvapas ar tiesiog eteriniai aliejai, tai erkė į kvapą nėra linkusi reaguoti. Jai atbaidyti reikia žymiai stipresnio repelento“, – pabrėžia ULAC atstovė.

Vaistininkė Laura Vanagaitė priduria, kad ant visų pakuočių yra pateikta išsami informacija, tačiau jei repelentas yra stipresnis, jis netinka vaikams.

„Stipresni repelentai gali sudirginti vaikų odą. Tokiu atveju galima repelentus purkšti ne tiesiai ant odos ir tik keliose vietose, pavyzdžiui, už ausų, ant rankų ir čiurnų. Purškimą pakartoti derėtų kelis kartus, ypač jei vaikas maudosi vandens telkinyje“, – pataria „Eurovaistinės“ atstovė.

Pasak jos, stiprios koncentracijos repelentų negalima purkšti ir ant nudegusios odos, nes gali pasireikšti labai stipri alergija. Geriau purkšti ant rūbų – apsauga vis tiek išliks.

„Populiariausios šiais metais apsauginės priemonės nuo vabzdžių – tepamieji pieštukai. Naujausias produktas – apyrankė, kurią prižiūrint galima naudoti mėnesį. Ji skleidžia citrinų kvapą, bet dėl specialaus pagaminimo būdo odos nedirgina“, – teigia farmacininkė L.Vanagaitė.

Vaistininkė primena, jog visi repelentai turi savo galiojimo laiką, todėl jei ketinama naudoti praėjusiais metais pirktas priemones, derėtų patikrinti galiojimo trukmę. „Purškalai turi būti kuo šviežesni. Jei naudojote aerozolius karštą dieną, prisiminkite, kad negalima jų laikyti kaitrioje saulėje. Juose gali atsirasti visokiausių pakitimų ir pats flakonėlis gali sprogti“, – perspėja vaistininkė.

Pasak gydytojos entomologės, norintys būti tikri dėl apsaugos nuo erkių, turėtų rinktis skiepus.