Investavimo psichologija: kaip nepasiduoti emocijoms

Siekiant sėkmingai investuoti reikia racionalaus požiūrio, pagrįsto tyrimais ir aiškia strategija. Baime arba godumu paremtos reakcijos gali lemti impulsyvius sprendimus, pakenksiančius tikslams. Kaip nepakliūti į savo emocijų spąstus ir ko tikėtis investuojant, pasakoja „Luminor“ banko atstovas Mantas Skardžius.

Per didelis pasitikėjimas

Investuotojai dažnai pervertina savo žinias arba gebėjimą numatyti rinkos pokyčius. Pasitaiko, kai investuotojai mano, kad gali tiksliai nuspėti rinkos svyravimus ir atitinkamai pirkti arba parduoti investicijas, patirdami tik minimalius nuostolius. Kiti mano, kad aptiko išskirtinės informacijos apie rinkos tendencijas, ima perdėtai pasitikėti savimi ir nenumato galimos rizikos, pervertina savo įgūdžius ir sumanumą, pamiršdami svarbų pastovumo ir sėkmės vaidmenį.

Norintiems išvengti nuostolių ekspertas pataria diversifikuoti savo investicijų portfelį. „Investuokite į kuo įvairesnes turto klases, pramonės šakas ir geografinius regionus, tokiu būdu išskirstysite savo investicijas. Ir jei kada patirsite nuostolių vienoje iš jų, kitos suteiks stabilumo jausmą, kuris neleis pasiduoti emocijoms ir priimti neracionalių sprendimų“, – sako specialistas.

Padėti gali ilgalaikio plano bei išsikeltų tikslų laikymasis. Jie išlaikys jūsų dėmesį ir padės išvengti impulsyvių sprendimų net rinkai ėmus svyruoti.

Emocijomis paremtą investavimą gali nulemti ir mus veikiantis patvirtinimo šališkumo veiksnys. Neretai investuotojai patys to nesuprasdami ieško informacijos, kuri patvirtina jų jau turimus įsitikinimus, o kitokią atmeta kaip neteisingą. Tai gali pridaryti žalos, nes jie negeba objektyviai interpretuoti rinkos pokyčių arba konkrečių investicijų rezultatų.

Patariama investuojant išlaikyti objektyvų mąstymą ir remtis tik faktais – tiksliausią įspūdį apie rinką susidarysite domėdamiesi kuo įvairesniais požiūriais, ypač tais, kurie prieštarauja jūsų įsitikinimams. Ieškokite informacijos patikimuose finansų naujienų portaluose ir nepriklausomų analitikų įžvalgose, skaitykite tyrimus. Taip padidės tikimybė, kad priimsite apgalvotus sprendimus.

Vengimas patirti nuostolių

Nuostolių baimė taip pat lemia neracionalius sprendimus. Investavimas susijęs su mažesniais ar didesniais nuostoliais. Tie, kurie bijo juos patirti, turėtų rinktis mažesnio rizikingumo investicijas arba investavimą atidėti. Taip pat investuoti reikėtų tik tuos pinigus, nuo kurių nepriklauso jūsų kasdienė gerovė.

Baimė patirti nuostolių gali ir paskatinti parduoti savo investicijas rinkos nuosmukio metu, dažnai labai mažomis kainomis. Taip galite prarasti būsimą pelną, kai rinkos galiausiai atsigaus. Bet kokiems ekonominiams procesams būdinga plėtra, pikas ir nuosmukis, dėl to rinka kartais augs, o kartais smuks.

Plėtros metu gerais rezultatais pasižymės ciklinės akcijos (pvz., prabangos prekės ir kelionės). Smukimo etapais paprastai saugesnės gynybinės akcijos (komunalinių paslaugų ir pagrindinių vartojimo prekių) bei vyriausybės obligacijos. Dėl to svarbu diversifikuoti portfelį.

Natūralu ir tai, jei visas portfelis kurį laiką nuostolingas – investavimas yra ilgalaikis procesas. Tačiau jis labiausiai atsiperka tuomet, kai remiamės faktais pagrįstais sprendimais, o ne emocijomis.

Pagal „Luminor“ inf.