Gedimino bokšte plazdės dar didesnė vėliava

Lietuvos nacionalinis muziejus birželio 10 d. atnaujino Gedimino pilies bokšte esančios vėliavos stiebo konstrukciją. Darbai prasidėjo anksti ryte ir baigėsi vakare, visą šį laiką Lietuvos valstybės vėliava, kuri įprastai plevėsuoja bokšte, buvo nuleista. Atnaujinus stiebą ir jo konstrukciją, buvo iškilmingai iškelta nauja, dar didesnė vėliava.

Iki šiol naudotas vėliavos stiebas įrengtas prieš 20 metų. Jis buvo senas, o detalės gerokai nusidėvėjusios, todėl atsirado poreikis pakeisti ne tik patį stiebą, bet ir jo konstrukciją. Tai užtikrins didesnį stabilumą ir tvirtumą, jo konstrukcija atrodys reprezentatyviau, – sakė Lietuvos nacionalinio muziejaus atstovai.

Birželio 10 d. išmontuojant esamą konstrukciją, Gedimino pilies bokštas lankytojams buvo uždarytas, o muziejus darbą pradėjo vėliau.

Dėl savo dydžio senasis vėliavos stiebas buvo nuleidžiamas į apačią, o naujasis užkeliamas į viršų iš Gedimino pilies kalno aikštelės. Šiems darbams atlikti reikalinga teritorija buvo atitverta, tačiau žymesnių judėjimo apribojimų kalno aikštelėje nebuvo. Apdailos darbus planuota atlikti per savaitę.

Gedimino bokšto vėliavos naujojo stiebo aukštis – 9 m, vėliavos dydis – 2,20 ir 3,60 m.

Pirmą kartą Lietuvos trispalvė Gedimino pilies bokšte suplevėsavo 1919 m. sausio 1-ąją. Tąkart ją iškėlė grupė Lietuvos savanorių, kurie pakeltą vėliavą palydėjo šūviais ir sugiedojo Lietuvos himną. Bet pirmą kartą iškelta Lietuvos trispalvė plevėsavo neilgai, 1919 m. sausio 6 d. Vilnių užėmę bolševikai nuplėšė nuo trispalvės geltoną ir žalią spalvas, paliko tik raudoną.

Lietuvai atgavus nepriklausomybę, kiekvienais metais sausio 1-ąją rengiama Vėliavos pakėlimo ceremonija ir prisimenamas savanorių žygdarbis.

Lietuvos nacionalinio muziejaus inf.