Dėl nesudarytos 11 klasės Vainuto gimnazijoje Z. Balčytis kreipėsi į teismą

Parlamentaras Zigmantas Balčytis dėl Vainuto gimnazijoje nesudarytos 11 klasės kreipėsi į Lietuvos vyriausiąjį administracinį teismą. Kaip nurodyta politiko pareiškime, mokykla atitinka sušvelnintas mokyklų tinklo optimizavimo taisykles ir vienos klasės moksleivių skaičiaus vidurkis sudaro 21 mokinį.

Nuotr. Dainius Labutis (ELTA)

Taryba leido, ministrė – ne

Vyriausybė numatė atvejus, kai mokyklos šiais mokslo metais gali nesilaikyti reikalavimo III ir IV gimnazijų klasėse turėti po 21 mokinį. Ši taisyklė nebūtina, jei praėjusių mokslo metų pradžioje mokyklos 8 klasėje ir I arba II gimnazijos klasėje buvo ne mažiau 21 mokinio. Taip pat, jei savivaldybės taryba šioms ugdymo įstaigoms skiria pakankamą finansavimą, kuris atitiktų valstybės skiriamą biudžetą 21 moksleivį turinčioms klasėms. Šiuos kriterijus atitinkančios ir šiais mokslo metais mažesnes nei numatyta klases sudarančios ugdymo įstaigos turės surinkti nuo 12 iki 20 mokinių.

Z. Balčyčio rašte akcentuojama, jog Šilutės rajono savivaldybės taryba leido šiuos kriterijus atitinkančiai Vainuto gimnazijai rinkti 11 klasę. Gimnazija 2023 m. rugsėjo 1 dieną turėjo atitinkamai 34 +18+21 mokinius, vienos klasės vidurkis buvo ne mažesnis kaip 21 mokinys. Taryba klausimą dėl mokymo lėšų gimnazijai skyrimo svarstys artimiausiu metu.

Anot parlamentaro, R. Morkūnaitės-Mikulėnienės pasirašytas raštas, neleidžiantis Vainuto gimnazijai rinkti III gimnazijos klasės yra diskriminuojantis.

Pareiškime teigiama, kad šios gimnazijos III klasės moksleivių neregistravimas Mokinių registre gali turėti itin sunkių pasekmių, mat formaliai jie laikomi nesimokančiais. Todėl Z. Balčytis teismo prašo įpareigoti registruoti III gimnazijos klasę minėtoje mokykloje. Netaikius šios priemonės, gali susidaryti situacija, kai III klasės gimnazistams nebus leista baigti III gimnazijos klasės.

Parlamentaras taip pat prašo ištirti, ar ministrės įsakymas atitinka Vyriausybės priimtus nutarimus dėl mokyklų tinklo.

Mokyklos ir jos skyriaus moksleiviai – atskiri vienetai

Ministrė tikina, kad pareiškime mokyklos ir jos skyriaus moksleivių skaičius pateikiamas kaip bendras, o dėl gaunamo finansavimo šie skaičiai turėtų būti traktuojami kaip atskiri vienetai.

„Jie, kaip Vainuto gimnazija, neturi 21 moksleivio, bet traktuoja, kad su skyriumi jau turėtų. Nutarime tokios mokyklos specifiškai nėra aprašytos. Tačiau mokykla su skyriumi gauna atskirą finansavimą, todėl traktuojama, kad jie vis tiek yra atskiri dariniai, nepaisant to, kad administracija yra bendra“, – Eltai teigė R. Morkūnaitė-Mikulėnienė.

„Jeigu kreipėsi, vadinasi, kad išaiškins. Savo ruožtu papildomo vertinimo nedarėme. Tik, kaip ir minėjau, svarstėme, kad mokykla ir skyrius yra juridiškai vienas, tačiau du daiktai, gaunantys atskirus finansavimus“, – akcentavo ji.

Vyriausybė dar 2021 m. pritarė nuostatai, kad gimnazijose turi būti bent 21 vienuoliktokas. Šio reikalavimo neįvykdžiusiose įstaigose 11 klasės nebebūtų sudaromos. Nuo 2024 m. gimnazijose sudaromos ne mažiau kaip dvi III gimnazijos klasės, tačiau yra nemažai išimčių, kai mažiausias mokinių skaičius turi būti 21 arba net 12.

Pagal Elta inf.