Jurginais pražydusiame Paryžiuje publikos prizas lietuviškai veislei

Kasmet rugsėjį jurginų gerbėjų ir selekcininkų akys nukrypsta į Paryžių: čia vyksta prestižiškiausias Europos tarptautinis jurginų konkursas – „Concours International du Dahlia Parc Floral de Paris“, kuriame šiemet lankytojai savo didžiausias simpatijas ir pagrindinį Publikos prizą skyrė Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sodo Ekspozicijų ir kolekcijų skyriaus vadovo dr. Arūno Balsevičiaus išvestam jurginui „Étoile du Jardin“.

Selekcininkas A. Balsevičius savo išrastą jurginų veislę pavadino „sodo žvaigžde".

Kaip sakė veislės autorius dr. A. Balsevičius, tuščiaviduriams jurginams priklausantis jurginas iš karto patraukė akį savo dekoratyviais margais graižais, kurie yra oranžinės arba baltos ir oranžinės spalvos. Todėl ir pavadinimas šiai veislei buvo duotas ne atsitiktinai: „Étoile du Jardin“ reiškia „sodo žvaigždė“.

Jurginas „Étoile du Jardin“.

„Ši veislė yra tobula kuriant vienmečių gėlių gėlynus ir ypač tiktų oranžinės-geltonos-pilkos spalvos deriniuose. Keras yra kompaktiškas ir neaukštas, iki 30 cm, o pats augalas pasižymi itin gausiu žydėjimu ir lengvai dauginamas auginiais“, – pasakojo jos autorius.

Įtikti paryžiečių skoniui Lietuvos selekcininkui pasiseka ne pirmus metus: nuo 2018 m. Paryžiaus konkurse dalyvaujančio A. Balsevičiaus išvesti jurginai jau yra pelnę Vaikų prizą, dukart – II vietą publikos rinkimuose. O šiųmetis publikos pagrindinio prizo laimėjimas kol kas yra pirmasis toks aukštas lietuviškos gėlių veislės įvertinimas.

Iš viso šiemet Parc Floral de Paris konkurse pristatyta apie 80 jurginų veislių. Daugiausiai komisijos, publikos ir žurnalistų apdovanojimų susižėrė prancūzų ir olandų sukurtos veislės.

Šiemet Paryžiaus gėlynai buvo išvien nuspalvinti skaisčiai oranžiniai raudonais „olimpiniais“ jurginais: pasitinkant olimpinius metus, specialiai šiai progai buvo sukurta nauja veislė „Parc Floral de Paris“ – olimpinę liepsną simbolizuojantis jurginas. Iš viso pridauginta 50 000 šio jurgino augalų, kurie nuo balandžio papuošė miestą ir olimpinių renginių vietas – net 150 vietų.

Kaip sako „olimpinio jurgino“ kūrėjai, ir toliau šis augalas atras savo vietą Paryžiaus gėlynuose, tapdamas gyvuoju Olimpinių žaidynių atminimu.

VDU Kauno botanikos sodo inf.