Cukrinis diabetas: kaip jo išvengti, o susirgus – su juo gyventi?

Lapkričio 14-ąją minima Pasaulinė cukrinio diabeto diena. Medicinos centro „Puriena“ kineziterapeutė Juleta BANELIENĖ pasakoja apie šios ligos paplitimą, jos valdymą, galimas komplikacijas ir kaip jų išvengti.

Du ligos tipai

Cukrinis diabetas yra lėtinė liga, kai organizmas negali tinkamai apdoroti gliukozės (cukraus) kraujyje. Tai gali atsitikti dėl insulino trūkumo arba organizmo negebėjimo tinkamai reaguoti į insuliną. Ši liga – viena pagrindinių sveikatos problemų pasaulyje, turinti didelį poveikį tiek sergančiųjų, tiek visuomenės sveikatai.

Pasaulyje cukrinis diabetas – viena labiausiai paplitusių lėtinių ligų. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, 2021 metais daugiau nei 537 milijonai suaugusių žmonių visame pasaulyje sirgo šia liga. Prognozuojama, kad iki 2030-ųjų šis skaičius pasieks 643 milijonus. Daugiausiai sergančiųjų 45-64 metų amžiaus grupėje, tačiau diabetas vis dažniau diagnozuojamas ir jaunesniems žmonėms. Pagrindinės priežastys – netinkamas gyvenimo būdas, mityba, bei fizinio aktyvumo trūkumas.

Dažniausiai medikai  susiduria su  2 tipo diabeto forma, kurią dažnai sukelia netinkama mityba, antsvoris, nutukimas ir mažas fizinis aktyvumas. 1 tipo diabeto forma dažniausiai diagnozuojama vaikystėje ar paauglystėje ir yra autoimuninė liga, neretai – genetiškai paveldima.

Paplitimas Lietuvoje

Lietuva, kaip ir daugelis kitų šalių, susiduria su cukrinio diabeto iššūkiais. PSO duomenimis, Lietuvoje 2021 metais šia liga sirgo apie 8 % suaugusiųjų, tačiau tikėtina, kad realus sergančiųjų skaičius yra didesnis, nes dalis žmonių nežino apie savo ligą.

Neabejotina, kad paanalizavus mūsų  medicinos centruose prirašytų pacientų ligas, rastume apie  30 %  sergančių 1 ar 2 tipo diabetu.

Stebint prevencines programas matyti, kad Lietuvoje vis labiau populiarėja ir 2 tipo diabeto prevencijos programos, kurių tikslas – skatinti sveiką gyvenimo būdą, tinkamą mitybą ir fizinį aktyvumą. Tai padeda sumažinti riziką susirgti diabetu ir pagerinti sergančiųjų gyvenimo kokybę. Tačiau, nepaisant šių pastangų, diabetas išlieka viena didžiausių visuomenės sveikatos problemų, reikalaujančia daug dėmesio ir resursų.

Prevencija ir gydymas

Cukrinis diabetas rimta liga, tačiau ją galima kontroliuoti. Sveikas gyvenimo būdas, subalansuota mityba, reguliari fizinė veikla ir vaistai gali padėti išlaikyti normalų gliukozės  kiekį kraujyje ir užkirsti kelią sunkioms komplikacijoms. Rūpinantis ligos prevencija ir susirgus 2 tipo diabetu svarbiausias  dėmesys turi būti  skiriamas  mitybai, svorio kontrolei ir fiziniam aktyvumui.

Siekiant sumažinti ligos poveikį, svarbu skleisti informaciją apie ją, skatinti sveikesnį gyvenimo būdą ir užtikrinti prieinamą diabeto valdymą ir gydymą visose visuomenės grupėse. Prevencija ir ankstyvas ligos nustatymas yra svarbiausia, siekiant sumažinti komplikacijas ir pagerinti gyvenimo kokybę jau sergantiesiems.

Džiugu,  kad  ir mūsų centro personalas rūpinasi sergančiųjų cukriniu diabetu ligos kontrole. Svarbios ir paties paciento pastangos, žinios apie ligą, savo sveikatos būklę, galimas komplikacijas ir būdus jų išvengti arba atitolinti. Todėl medicinos centre „Puriena“ vyksta pacientų mokymai apie mitybą, fizinio aktyvumo svarbą, taip pat pėdų priežiūrą. Dirbdama slaugos komandoje visada pacientams pabrėžiu fizinio aktyvumo svarbą. Nes nekontroliuojant mitybos, mažai judant, be kitų cukraligės galimų komplikacijų, pažeidžiamos ir galūnių kraujagyslės. Todėl labai svarbi mankšta ir pratimai galūnėms, vaikščiojimas, važiavimas dviračiu. Tačiau visada svarbu atsižvelgti į konkretų žmogų, jo fizines galimybes, nes neretai pacientai yra vyresnio amžiaus, turi gretutinių ligų ir viršsvorio.