Lietuviai vis labiau linkę skolas „išsimušinėti“ patys

Nors dauguma gyventojų žino, kad antstoliai išieško ne tik priteistas skolas, bet ir teikia ikiteisminio skolų išieškojimo paslaugas, pinigines skolas dauguma žmonių siektų atgauti savo pastangomis. Tokias nuostatas atskleidė tyrimas.

Į klausimą, ką darytų, jei asmeniškai reikėtų atgauti piniginę skolą, 51 proc. respondentų atsakė, kad tai atliktų savarankiškai. Dar 26 proc. lauktų, kol skolininkas grąžins pinigus gera valia. Į antstolius dėl skolos susigrąžinimo nusiteikę kreiptis tik 23 proc.

„Jei daugėja žmonių, kurie santykius su skolininkais linkę aiškintis savarankiškai, tai – nerimą keliantis ženklas, rodantis, kad formuojasi nepasitikėjimas mūsų valstybe ir jos teisine sistema“, – svarsto Lietuvos antstolių rūmų (LAR) prezidiumo pirmininkas, antstolis Irmantas Gaidelis. Jis pastebi, kad gyventojų apsisprendimas savo skolų išieškojimą patikėti antstoliams mažėjo pastaruosius 5 metus. Ankstesnių apklausų duomenimis, dėl reikšmingos skolos susigrąžinimo 2018 m. į antstolius į būtų kreipęsi 64 proc. gyventojų, o 2020 m. – 58 proc. gyventojų.

Antstolių rūmų vadovas atkreipia dėmesį, kad žmonių polinkis savarankiškai „išmušinėti“ skolas auga įkandin valstybės įvedamų palengvinimų skolininkams, kurie mažina antstolių galimybes padėti kreditoriams. 2018 m. gruodį išskaitos iš skolininkų pajamų įstatymais buvo sumažintos vidutiniškai 1,6 karto o šiemet liepą – dar 2-3 kartus. Skolų grąžinimo procesai sulėtėjo.

„Žinojimas, jog skolą galėsi atgauti tik po kelerių ar net po keliasdešimties metų, tikrai nedidina noro naudotis teisėtomis skolų atgavimo priemonėmis“, – sako I. Gaidelis. Civilizuotus, o ne „laukinius“ skolų atgavimo būdus valstybėje gali užtikrinti tik teisiškai apibrėžta priverstinio skolų išieškojimo sistema, kurios neatsiejama dalis yra antstoliai.

Spalį atlikta apklausa parodė, kad visuomenė gerai informuota apie antstolių funkcijas: 72 proc. respondentų minėjo, kad antstoliai įgyvendina teismų sprendimus, 53 proc. – kad teikia ikiteisminio skolų išieškojimo paslaugas, 27 proc. žino, kad antstoliai perduoda  ir įteikia dokumentus, 25 proc. – kad teikia faktinių aplinkybių konstatavimo paslaugas.

51 proc. apklaustųjų antstolių veiklą vertina kaip teikiančią naudą valstybei, gyventojams, verslui ir teisingumui. Antstolių veiklos naudą dažniau įvardijo moterys ir aukštesnio išsimokslinimo atstovai. 26 proc. respondentų manymu, antstolių veikla nėra naudinga, daugiausia taip manančių yra tarp rajonų centrų gyventojų ir vidutinio išsilavinimo asmenų.

Per pirmąjį pusmetį antstoliai kreditoriams, kurių buvo maždaug 14 tūkst., padėjo susigrąžinti beveik 172 mln. eurų skolų. Palyginti su antruoju 2023-iųjų pusmečiu, tai 11 proc. daugiau. Valstybės institucijoms sugrąžintų skolų suma siekė 27,2 mln. eurų, privatiems ir fiziniams asmenims – 144,56 mln. eurų.

BNS inf.