Per kiek laiko įsikrauna elektromobilis?

Elektromobilio įkrovimas - pagrindinis kiekvieno šios ekologiškos transporto  priemonės savininko rūpestis. Nors apie įkrovimo trukmę sklando daug įvairių mitų, tačiau viskas priklauso nuo to, kokiu įkrovimo stotelės tipu naudojatės. Žinios apie tai gali padėti geriau planuoti keliones ir išvengti nerimo dėl to ar pasieksite savo tikslą. 

Skirtingi įkrovimo greičiai

Įkrovimo stotelės gali būti skirstomos į lėtas, vidutinio greičio bei greitąsias. 

Lėto įkrovimo stotelės

Tai senesnės arba pačios mažiausios įkrovimo galios stotelės, kuriose per kabelį perduodama ne stipresnė nei 16 A galingumo srovė. 

Lėto įkrovimo stoteles žmonės dažniausiai naudoja įkrovimui per naktį arba ilgalaikio stovėjimo aikštelėse. Nors labai priklauso nuo pačios baterijos talpos, įkrovimas su tokia stotele gali trukti 25-30 valandų ar net daugiau.

Vidutinio įkrovimo stotelės

Vidutinio įkrovimo stotelės – bene dažniausiai sutinkamas stotelių tipas, į kurį patenka nuo 3,7 iki 22 kW galios stotelės. Šių stotelių daugėja tiek prie nuosavų namų, tiek prie komercinių patalpų, viešosiose vietose. 

Įkrovimo greitis labai priklauso nuo konkrečios stotelės galingumo ir, be abejonės, pačios elektromobilio baterijos talpos, esamo įkrovos lygio. Įprastai, pilnai bateriją įkrauti galima per 3-8 valandas

Verta paminėti, kad šios stotelės turi integruotą apsaugą nuo viršsrovių, įtampos šuolių, viršįtampių ir atitinka ne mažesnę nei IK08 ir IP54 saugos klasę. 

Greito įkrovimo stotelės

Greito įkrovimo stotelės – pačios galingiausios. Pirmos kartos fast charging stotelės būna 50 kW (DC) arba 43 kW galios (AC). Jos dažniausiai įrengiamos viešosiose vietose, pakelėse.

Naujos kartos greito įkrovimo stotelės yra vadinamos hypercharger. Jų galia gali siekti net iki 350 kW. Tačiau ne visų gamintojų ir modelių elektromobilių akumuliatoriai gali priimti tokios galios įkrovą. Būna atvejų, kai įkrovimo galią automobilis tiesiog apriboja, tad nėra galimybės krauti maksimaliu greičiu ir išnaudoti stotelės potencialo. 

Pirmos kartos, 50 kW galios įkrovimo stotelėse galima per 20-40 minučių įkrauti maždaug 100 km atstumui reikalingos energijos. Tačiau pačiose galingiausiose greito įkrovimo stotelėse įkrovimas vyks 2-3 kartus greičiau.

Skirtumai, tarp viešojo įkrovimo stotelių ir nuosavų

Nuosavos įkrovimo stotelės būna įrengiamos nuosavų namų ar kotedžų kiemuose, garažuose, prie stoginių ir antžeminėse ar požeminėse stovėjimo aikštelėse prie daugiabučių. Jos yra skirtos asmeniniam naudojimui ir įprastai būna 3,7-22 kW galingumo. Didesnės galios stotelėms nuosavų namų elektros infrastruktūra tiesiog nėra pritaikyta.

Šios stotelės valdomos su RFID kortele arba per specialią programėlę. Verslai taip pat gali savo teritorijoje įrengti tokio tipo stoteles, kurios būtų skirtos įmonės darbuotojų transportui. 

Viešosios įkrovimo stotelės paprastai įrengiamos tokių valstybinių institucijų, kaip „Via Lietuva“ ir miestų, rajonų savivaldybių iniciatyva. Jas taip pat vis dažniau savo lėšomis įrengia ir privatus verslas.  

Nuosavose stotelėse mokate už elektros energiją pagal turimą sutartį su nepriklausomu elektros energijos tiekėju. Viešojoje stotelėje tarifai priklauso nuo operatoriaus kainodaros. Visgi, pasitelkus į pagalbą programėles ar nemokamus žemėlapius, kaip „Plugshare“ ar „Plugsurfing“, paprasta įsivertinti kainas, rasti patogią  stotelių lokaciją ir stebėti jų užimtumą. 

Jeigu norite daugiau sužinoti apie patogų elektromobilių įkrovimą visoje Lietuvoje ir Baltijos šalyse, rekomenduojame užsukti į https://www.elektrum.lt/lt/elektrum-drive ir sužinokite viską apie „Elektrum Drive“ programėlės privalumus elektromobilių turėtojams. Šis įrankis suteikia galimybę gauti sąskaitas bei apmokėti įkrovimo paslaugą iš karto. Be to – programėlė yra visiškai nemokama.