Vilties piligrimai iš Šilutės – Šv. Jokūbo kelyje Taivane

Daugeliui žinoma, kad per Šilutės rajono savivaldybę driekiasi Švento Jokūbo piligrimų kelias. Mūsų savivaldybė yra šiame kelyje, ji – viena iš 2016 metais įsteigtos Šv. Jokūbo kelio savivaldybių asociacijos, šiuo metu vienijančios 27 savivaldybes, narių.

Piligrimai iš Lietuvos Šv. Jokūbo kelyje Taivane. Nuotraukos iš Lilijos Zdanevičienės ir Aldonos Drėgvaitės asmeninio archyvo.

Tačiau nedaugelis žino, kad garsusis, nuo ankstyvųjų viduramžių žinomas Šv. Jokūbo piligrimų kelias yra ne tik Europoje, bet ir kituose kontinentuose. Tuo įsitikinti galėjome ir mes, trys šilutiškiai, metų sandūroje dalyvavę piligriminėje kelionėje Šv. Jokūbo keliu tolimajame Taivane – Šilutės Vydūno gimnazijos mokytoja Lilija Zdanevičienė, Švėkšnos Šv. Jokūbo bažnyčios parapijos klebonas kun. Julius Meškauskas ir Savivaldybės tarybos narė, mokytoja Sandra Tamašauskienė.

Kodėl šilutiškiai? Kodėl Taivanas?

Gruodžio 30–sausio 4 d. Šv. Jokūbo kelio draugų ir Šv. Jokūbo kelio savivaldybių asociacijų nariai dalyvavo piligriminėje kelionėje Taivane, ten esančiu Šv. Jokūbo keliu – Camino Taiwan. Piligriminėje kelionėje dalyvavo 9 abiejų asociacijų nariai, jiems vadovavo JE Vilniaus arkivyskupas Gintaras Grušas, Šv. Jokūbo piligrimų kelio tinklo Lietuvoje globėjas. Taip pat prisijungė Laima Andrikienė, kuri yra viena Šv. Jokūbo piligrimų kelio Lietuvoje iniciatorių.

Šv. Jokūbo kelias Taivane driekiasi nuo vienos katalikų bažnyčios iki kitos, todėl mūsų kelionė prasidėjo salos pietuose esančioje Tainano savivaldybėje, o baigėsi Taipėjuje, šalies šiaurėje. Taivane, turinčiame 23 milijonus gyventojų, yra apie 300 000 Romos katalikų, kurie laisvai, netrukdomi išpažįsta savo tikėjimą. Taipėjuje veikia Šventojo Sosto atstovybė.

Vakarų Lietuvoje vienintelė Šv. Jokūbo bažnyčia yra Švėkšnoje, todėl ir per mūsų rajoną eina šis – seniausias krikščioniškos kultūros kelias Europoje. Šiemet bus 8 metai, kai  iš Šilutės į Švėkšną, vedami mokytojų, kunigų laiminami, Šv. Jokūbo piligrimų keliu dviračiais ir pėsčiomis keliauja jaunimas iš Šilutės, Švėkšnos ir Usėnų (vienais metais) mokyklų. Tai – Šv. Jokūbo kelio jaunųjų ambasadorių estafetė, gegužės-liepos mėnesiais vykstanti visoje Lietuvoje, kur driekiasi Šv. Jokūbo piligrimų kelias. Estafetėje jau dalyvavo daugiau nei 300 mūsų rajono gyventojų, o visoje Lietuvoje yra 7 447 Šv. Jokūbo kelio jaunieji ambasadoriai.

2023 m. spalį Vilniuje vykusioje Šv. Jokūbo kelių Lietuvoje 10-mečiui skirtoje tarptautinėje konferencijoje nuotoliu dalyvavo ir Šv. Jokūbo kelio Taivane atstovai. Mes kvietėme juos piligrimystėn į Lietuvą, jie kvietė mus. Taivaniečiai buvo greitesni – oficialiai pirmiau pakvietė lietuvius dalyvauti tradicinėje piligrimystėje Kaohsiung vyskupijoje ir kartu Šv. Mišiose sutikti naujuosius, 2025-uosius metus.

Šv. Jokūbo kelias Taivane: piligrimystės patirtis

Mūsų piligriminė kelionė buvo ypatinga dėl kelių priežasčių: ji vyko labai tolimoje šalyje, tarp mums nesuprantama kalba kalbančių žmonių. Įsivaizduokite: vėlų vakarą piligrimų žygyje eiti paskui palmių šakelėmis ir nematytų gėlių žiedais išpuoštą kryžių, nešamą tautiniais drabužiais pasipuošusių senųjų vietos gyventojų aborigenų palikuonių, jaunų vyrų, išpažįstančių Romos katalikų tikėjimą, girdėti vietos gyventojų giedamą Visų Šventųjų litaniją nėra įprastas patyrimas. Arba matyti taivaniečių reakcijas į originalo dydžio Gailestingojo Jėzaus paveikslo, nutapyto pagal vienuolės Faustinos Kowalskos regėjimus, kopijas, Vilniaus arkivyskupo dovanojamas katedroms ir katalikiškam universitetui. Taivaniečiai ir stebėjosi, ir sveikino mus, kad paveikslo originalas yra saugomas Vilniuje.

Šios piligrimystės patyrimams, įspūdžiams aprašyti reikia ir laiko, ir didesnio rašinio. Ieškosime būdų tai padaryti.

Jūsų dėmesiui – Švėkšnos klebono, kunigo J. Meškausko mintys: „Sugrįžus iš nepaprastos piligrimystės Taivane, norisi pasidalinti įspūdžiais ir dėkingumu už šią dovaną. Per savaitę, praleistą šioje svetingoje šalyje, iš arti patyrėme jos dvasingumą, kultūrą ir žmonių širdžių šilumą. Piligrimų kelias vedė per istorines ir religines vietas, tokias kaip Šventojo Rožinio katedra – Mažoji bazilika (Holy Rosary Cathedral Minor Basilica) Kaohsiung mieste ir Nekaltojo Prasidėjimo Katedra (Immaculate Conception Cathedral) sostinėje Taipėjuje. Kiekviena šventovė atskleidė ne tik vietinės katalikų bendruomenės tikėjimo istoriją, bet ir jų stiprybę, kurią įkvėpė pirmieji misionieriai dar XIX amžiuje. Ypatingą įspūdį paliko Naujųjų metų išvakarių piligriminis žygis nuo Wanjin Bazilikos iki Fatimos Dievo Motinos bažnyčios (Our Lady of Fatima), vainikuotas Šv. Mišiomis.

Piligrimystės metu ypatingą reikšmę turėjo susitikimai su vietos dvasininkais ir katalikų bendruomenėmis. Susitikimai su Kaohsiung vyskupijos vadovu  arkivyskupu Peter Cheng-Chung Liu, vietos tikinčiaisiais bei mūsų delegacijos nariu, JE arkivyskupu Gintaru Grušu, tapo giliu dvasiniu išgyvenimu. Arkivyskupas, skleisdamas artėjančių Gailestingumo metų žinią, dovanojo Taivano bažnyčioms Gailestingojo Jėzaus paveikslus, simbolizuojančius Dievo meilę ir atleidimą. Nepaprastas dėmesys, skirtas mūsų delegacijai, dar kartą priminė, kokia svarbi yra draugystė tarp tautų ir kultūrų.

Vykome Fu Jen katalikiškojo universiteto, jo rektoriaus prof. Francis Yi-Chen Lan kvietimu. Piligriminės kelionės metu lankėmės šiame universitete, buvome šiltai priimti.

Svarbi kelionės dalis buvo pažintis su seniausiomis katalikų bažnyčiomis Taivane, tokiomis kaip šiais metais švenčianti 150 metų sukaktį Šv. Juozapo bažnyčia Luzhou mieste. Ji priminė pirmųjų misionierių pastangas skleisti tikėjimą ir kvietė apmąstyti  krikščionybės dvasios gyvumą įvairiuose pasaulio kampeliuose. Visos kelionės metu jautėme tarpusavio vienybę ir dvasinį palaikymą. Mūsų piligrimų grupė  būrėsi bendrai maldai ir apmąstymams, dalijosi mintimis bei liudijimais. Tokia bendrystė tapo vertingu liudijimu, kaip svarbu išlaikyti ryšį su Dievu ir vieni su kitais.

Simboliniai lietuviškų dovanų įteikimai susitikimų metu taip pat buvo reikšmingi. Šios dovanos liudijo mūsų šalies kultūrą ir krikščionišką paveldą, sustiprindamos dviejų tautų bendrystę. Arkivyskupo G. Grušo ir kitų delegacijos narių liudijimai bei dovanos paliko gilų įspūdį vietos bendruomenėms.

Dėkojame visiems Šv. Jokūbo kelio draugų ir savivaldybių asociacijų Lietuvoje nariams už piligriminės kelionės organizavimą ir užtarimą maldose. Nuoširdžiai dėkojame ir Taivano katalikų bendruomenei už šiltą priėmimą ir dvasingumo liudijimą. Ši kelionė dar kartą patvirtino, kad piligrimystė – tai ne tik fizinis kelias, bet ir kelionė į žmogaus širdį.“

2025-ieji – Vilties piligrimų metai: jie primena, kad Kelias – tai dovana, kurią reikia atpažinti, pasirinkti ir priimti.

Lilija ZDANEVIČIENĖ