„Sveikatos šaltinis“ pakalbino šeimos gydytoją Justę Merliūnienę, kuri po motinystės atostogų vėl sugrįžo pas savo pacientus medicinos centre „Puriena“. Domėjomės ką svarbu žinoti tokių ligonių artimiesiems ir kaip teisingai suteikti pagalbą tiesiog netikėtai pamačius epilepsijos priepuolį patiriantį žmogų.
Statistika rodo, kad pasaulyje epilepsija serga 50 milijonų žmonių, Europoje – 6 milijonai, o Lietuvoje apie 24 000 žmonių. Iki šiol epilepsija sergantys žmonės patiria nepriėmimą, nesupratimą šeimoje ir bendruomenėje. Dauguma žmonių bijo bendrauti su sergančiais epilepsija, nes nežino kaip elgtis ištikus priepuoliui.
Epilepsiją galima laikyti labiausiai išgydoma, nes atsakingai vartojant medikamentus epilepsijos priepuoliai sustabdomi 70 proc. Tačiau iki šiol Lietuvoje nėra pakankamai išplėtotos psichosocialinės paslaugos, kurios šalia medicininės pagalbos padėtų žmonėms aktyviau įsijungti į bendruomenės gyvenimą, pažinti save, kurti socialinius kontaktus, įsijungti į sporto, laisvalaikio veiklas, planuoti profesinį, asmeninį gyvenimą.
Epilepsijos priepuolis kyla dėl smegenyse vykstančių elektrinių iškrovų, kurios gali vykti dėl įvairių smegenų pažeidimų (traumos, persirgto insulto, encefalito ir pan.) arba dėl tam tikrų genetinių pokyčių smegenyse. Priepuoliai pasireiškia labai įvairiai – nuo trūkčiojančios galūnės ar sutrinkančio suvokimo iki sąmonės praradimo ir traukulių.
J. Merliūnienė pabrėžia, kad svarbu kuo plačiau skleisti žinią apie šią ligą. „Epilepsija yra neurologinė liga, dažniausiai pasireiškianti traukulių priepuoliais. Ji gali paveikti bet kurį žmogų, nepriklausomai nuo amžiaus, lyties ar socialinės padėties. Kuo daugiau žmonių žinos apie šią ligą, tuo lengviau bus sergantiesiems integruotis į visuomenę ir gauti reikalingą pagalbą ir paramą“, – teigia gydytoja.
Epilepsijos priepuolis išgąsdina aplinkinius, o baimę dažniausiai lemia nežinojimas kaip elgtis. Gydytoja J. Merliūnienė dalijasi patarimais, kaip padėti žmogui, kurį ištiko epilepsijos priepuolis. „Būkite šalia kol priepuolis baigsis, paprastai tai trunka vieną-dvi minutes. Užtikrinkite, kad žmogus, ištiktas priepuolio, nesusižeistų – pašalinkite aštrius daiktus, po galva padėkite ką nors minkšto. Verta prisiminti, kad priepuolio metu negalima kišti į burną jokių daiktų ar bandyti pagirdyti. Bet koks fizinės jėgos naudojimas laikant žmogų per priepuolį ar bandant sustabdyti traukulius gali sukelti sužeidimus“.
J. Merliūnienė taip pat atkreipia dėmesį, kad svarbu ne tik epilepsiją gydyti, bet ir teikti emocinę paramą pacientams bei jų šeimoms. „Mūsų tikslas – ne tik mediciniškai padėti, bet ir užtikrinti, kad pacientai jaustųsi suprasti ir remiami. Tai ypač svarbu šeimoms, kurios su epilepsijos iššūkiais susiduria kasdien“, – sako gydytoja.
Europos epilepsijos diena, pasak medikės, yra puiki proga prisiminti, kad kiekvienas iš mūsų gali prisidėti prie geresnio pasaulio kūrimo tiems, kurie gyvena su epilepsija.
Rašyti atsakymą