Katyčiuose – moterų vaidmeniui Valstybėje skirtas renginys

Išties originaliai Vasario 16-ąją šiemet minėjo katytiškiai – vietos kultūros namuose pirmadienį surengtas forumas-diskusija ,,Moterys+Lietuva=Valstybė”. Forumo sumanytojų tikslas – panagrinėti istorijos faktus ir priežastis, kodėl Lietuvos Valstybės atkūrimo aktą pasirašė signatarai – vieni vyrai? Argi nebuvo nusipelniusių to meto moterų? Ir kaip vertiname nuo 1918 metų moterų emancipaciją, aplamai moters vaidmenį valstybės kūrimo procese bei šiandienos realybėje? Tokie klausimai svarstyti katytiškių renginyje, kurį sumanė kultūrinės veiklos organizatorė Danutė Baužienė.

Marinos Lodusovos nuotr.

Pasirinko Emancipacijos dieną

Įdomu tai, kad katytiškiai savo renginiui pasirinko vasario 17-ąją, kai antrą kartą Lietuvoje buvo minima Nacionalinė emancipacijos diena. Tądien šalyje vyko ir daugiau renginių šia tema.

Ne paslaptis, kad 20-ame amžiuje moterys sunkiai skynėsi kelią į viešumą, į politiką. “Bet šiandien gyvename jau 21-ajame amžiuje. ir jau nebegalime ginti savo laisvės, saugoti laisvės, iš viso įsivaizduoti laisvės, kad joje būtų tik kažkokia viena grupė žmonių. <…> Emancipacijos diena ir yra diena, kai mes švenčiame visų Lietuvos piliečių laisvę – ir vyrų, ir moterų, ir įgaliųjų, ir neįgaliųjų“, – sako aktyvistė Laima Kreivytė.

Seimas Nacionalinę emancipacijos dieną į atmintinų dienų įstatymą įtraukė užpernai. Tokia diena siekiama spartinti pokyčius lyčių lygybės procesuose, atkreipti dėmesį į demokratijos kokybę.  Šiandien yra 21 amžius

Dalyvavo daug pasiekusios moterys

Į renginį susirinkusius katytiškius Vasario 16-osios proga pasveikino parapijos klebonas Stanislovas Anužis. Vainuto gimnazijos Katyčių skyriaus moksleiviai su mokytoja Rasa Jonaitiene su jaunatvišku polėkiu pristatė Nepriklausomybės akto nutarimą, jo turinį.

Profesionali folkloro dainų atlikėja Airida Burkauskienė kartu su visais sugiedojo Valstybės himną, vėliau visi klausėsi jos atliekamų Mažosios Lietuvos liaudies dainų.

Vilniaus universiteto Kauno fakulteto istorijos, socialinių mokslų ir taikomosios informatikos instituto profesorė Virginija Jurėnienė pateikė tokių istorijos faktų ir įžvalgų, kad jas aprašyti reikėtų atskiro leidinio.

LR Seimo narė Paulė Kuzmickienė pakvietė diskusijai, kuri kvėpavo pagarba Nijolei Sadūnaitei, Marcelei Kubiliūtei, Loretai Asanavičiūtei, kitoms garsioms Lietuvos veikėjoms, kurios paaukojo savo gyvenimus vardan visų mūsų Laisvės.

Šilutės rajono tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinatorė Vaiva Pranauskienė pateikė smurto artimoje aplinkoje apžvalgą Šilutės rajone.

Katytiškė pedagogė Marytė Lukošaitienė jautriai ir subtiliai pasidalijo savo 44-erių metų pedagoginio darbo patirtimi, akcentuodama emocinį ryšį tarp moksleivių ir pedagogų.

Visoms viešnioms už pasidalintą patirtį ir žinias dėkojo Katyčių seniūnė Gražina Kungienė ir įteikė atminimo dovanėles.