Gražios vasaros pasveikinimo šventės – Sekminių Žemaičių Naumiestyje rengėjams šiemet sutrukdė gamta, o rengėjai savo ruožtu nuliūdino šventės gerbėjus – aštuntą kartą rengiamos Sekminės buvo nebe tokios „sekminiškos“, kokias jas buvo įpratę švęsti naumiestiškiai.
Nuo vaizdingos Žaliakalnio aukštumos šventę teko perkelti į Kultūros centro pastatą, nes kalno aikštelė pažliugo nuo lietaus. Tad nenuostabu, kad šventė prarado didelę dalį savo žavesio. Visgi šeimininkai stengėsi kaip įmanydami, kad šventė kuo mažiau nutoltų nuo jau įmintų savo pėdų: meno kolektyvus vieną po kito scenon kvietė, kiaušiniene ir pyragais svečius vaišino, liaudies išminties perliukų pažėrė, geriausius sportininkus pagerbė.
Šiemet Sekminės sutapo su Šeimos diena, švenčiama gegužės 15-ąją, tad šeimininkai ir šeimoms nemažai dėmesio skyrė.
Kvietė vaišintis ir linksmintis
Sekminių papročius naumiestiškiai nagrinėja jau nebe pirmi metai, ir kasmet randa vis naujų jų bruožų, jau primirštų papročių ir tradicijų.
Nebe pirmi mėtai su tradicijomis supažindinantys Sekminių šventės vedėjai – piemenukai Guoda ir Domantas ir šiemet susitiko scenoje, nešini krepšeliais bulvių ir kiaušinių, kuriuos jiems davė gaspadinės.
Jiedu jau žinojo ir visiems priminė, kad tik po Sekminių galima pradėti maudynių sezoną, mat tik tada laumės savo vandenis užleidžiančios, kad tik tuomet ir ant žolės sėsti ar voliotis galima, ir daug kitų naudingų patarimų.
Išsiaiškinę, kada keps atsineštas bulves ir kiaušinienę, nutarė surengti šventę ir sau, ir susirinkusiems kaimynams, kad gerai pasilinksminę su naujom jėgom į vasaros darbus vėl visi kibtų. Tad suskato vieną po kito į sceną kviesti šokėjus ir dainininkus iš Žemaičių Naumiesčio gimnazijos, Šilutės, Švėkšnos, Inkaklių.
Žodį saviškiams taręs seniūnas Jonas Budreckas priminė, kad Sekminės nuo seno asocijuojasi su lietumi, tad šio šventės atributo šiemet naumiestiškiai gavo su kaupu. Anot seniūno, Sekminės žemdirbiškame pasaulyje nuo seno didelė šventė, tad jis kvietė visus tądien pasidžiaugti akinančia gamtos žaluma, pasivaišinti gaspadinių kepama kiaušiniene ir blynais.
Vainikavo ir karvutes
Sekminės pirmiausia – piemenėlių šventė, ir nors šiandien piemenys, anot J.Budrecko, jau elektriniai, jis pasidžiaugė išvakarėse miestelio laukuose matęs vainikuotų karvių.
Tas žalmarges vainikavo kalvio sodyboje, Sodų gatvėje, edukacinį užsiėmimą „Agrariniai Sekminių papročiai“ surengęs Žemaičių Naumiesčio jaunimas su etnologe Adma Baltutiene bei Degučių kaimo folkloro kolektyvu „Pilute“. Visi atėjusieji pamatė senovinius žemės ūkio padargus, vaišinosi lauže piemenukų keptomis bulvėmis, žaidė piemenukų žaidimus, kartu su „Pilutės“ moterimis nusipynė iš beržų šakelių vainikus.
Grįždami namo jaunuoliai Sekminių vainikais papuošė karves, o šventės dalyvių galvas vainikai dabino ir sekmadienį.
Susirinkusiuosius sveikino ir gimnazijos vadovas Liudvikas Genys, linkėjęs tokių derlių, kad niekam į užsienius ieškoti pigių produktų važiuoti nereikėtų.
Kaip pedagogas jis dar palinkėjo ir gausių šeimų, nes pripažino, kad „mokyklos nebeturi ką veikti, kai nėra vaikų“.
Jaunimas vaišino pačių keptais gardėsiais
Būrelis šios gimnazijos gimnazistų veiklos rado ir šventės išvakarėse. Aikštėje kukliai stalą pasistatė ir ant jo pačių keptus pyragus bei suvenyrus išdėliojo krikščioniškojo jaunimo grupė, vadovaujama mokytojos Virginijos Rupainienės. Jaunuoliai vaišingai kvietė visus prie savo staliuko ir pasakojo, jog liepos pabaigoje 10-čiai dienų išvyksta į Krokuvoje vyksiančius Pasaulinio jaunimo dienų renginius. Renginių metu vyks įvairios paskaitos ir diskusijos, kurioms naumiestiškiai rengėsi visus metus – dalyvavo pasiruošimo programoje, rašė projektus.
Kiekvienam jaunuoliui tokiai kelionei reikia susirinkti apie 200 eurų, o tai ne kiekvienai šeimai pagal kišenę. Todėl prikepę gardėsių ir savo rankomis pagaminę suvenyrų jaunuoliai prie savo stalo kvietė visus ir prašė, kas gali, paaukoti jų kelionei.
Ypač vaišingumu išsiskyrė Jonas Stasytis, vieną po kito rodęs pyragus, kuriuos iškepė pats ar padedamas mamos.
Beje, aukoti šiam jaunimo būreliui galima iki pat liepos vidurio.
Kol scenoje sukosi šokėjai, lauke, tinklinio aikštelėje irgi buvo karšta – čia vyko varžybos, kuriose dalyvavo 6 komandos. Varžybų organizatorė Vilija Parnarauskienė paskelbė, kad nepralenkiami buvo Stubrių jaunuoliai su kapitonu Juliumi priešakyje. Tačiau apdovanoti buvo visi.
Rašyti atsakymą