Lietuvą sukrėtė tragedija, kai nuosavo namo kieme Šilutėje dobermanų veislės šuo, išlaužęs ir pabėgęs iš voljero, iš šalia stovinčio vežimėlio pagriebė miegantį vieno mėnesio kūdikį, jį sukandžiojo, nešiojo po kiemą ir su juo išbėgo į gatvę.
Tilžės gatvėje patruliuojantys pareigūnai pastebėjo bėgantį šunį, kažką nešantį nasruose. Sustoję ir pamatę šuns nasruose kūdikį pareigūnai prieš šunį panaudojo elektros impulsinį prietaisą „Taser“. Paėmę kūdikį, pareigūnai vežė jį į ligoninę, tačiau nuo patirtų sužalojimų berniukui ligoninėje buvo konstatuota mirtis.
Sanitarijos inspektorius Jonas Čeponis „Lietuvos ryto“ televizijai pasakojo, kad tėvai su vaiku grįžo iš miesto namo ir pastatę vežimėlį lauke paliko vaiką, kad šis šiek tiek pamiegotų gryname ore.
Į įvykio vietą atbėgusi kūdikio motina nualpo ir buvo išvežta į ligoninę. Kūdikio tėvui nustatytas 2,36 prom. girtumas, motina buvo blaivi.
Šunį paėmė Klaipėdos regiono gyvūnų globos namų „Nuaras“ darbuotojai.
Keliama šiurpi versija
Skaudžios nelaimės aplinkybės kelia daug klausimų. Po tragedijos sudvejota, ar teisingai pasielgė pareigūnai, elektros šoko prietaisu tramdydami šunį, kuris nasruose laikė kūdikį.
Net keliamos versijos, kad būtent šis veiksmas bandant išplėšti mažylį iš šuns nasrų galėjo tapti jo mirties priežastimi, mat purtomas elektros srovės šuo galėjo dar stipriau sukąsti dantis, o elektros srovė paveikti kūdikį. „Elektros šoko prietaiso srovė skirta sutramdyti suaugusiam žmogui, prietaiso net negali panaudoti prieš žmones, kurie turi širdies stimuliatorius, tad kūdikio širdžiai tai galėjo turėti pragaištingų pasekmių“, – redakcijai pasakojo tyrimui artimas šaltinis.
Ekspertui versija kelia abejonių
Valstybinės teismo medicinos tarnybos Vilniaus skyriaus vedėjas Tadas Bimba, paprašytas pakomentuoti, kaip vertina tokias prielaidas dėl kūdikio mirties versijos, sakė: „Sunku kalbėti apie situaciją, kai nežinome tiek daug aplinkybių. Tokia versija skamba truputį juokingai. Turi būti atlikti tyrimai, turime kalbėti faktais.
“ Ekspertas pateikė pavyzdį, kuris paneigia versiją, kad dalis elektros srovės galėtų tekti kūdikiui: „Kai sulaikant asmenį naudojamas elektros šokas, būna, kad jį laiko kiti pareigūnai, tai vadovaujantis tokia logika, ant žemės panaudojus prietaisą turėtų kristi ir pareigūnai? Ne visuomet šaunama elektros šoko prietaisu tik į bėgantį asmenį… Srovė nėra tokia didelė, kad būtų toks poveikis. Tai tik teoriniai pasvarstymai, plačiau apie tai papasakotų šių prietaisų gamintojai, būtina pastudijuoti technines specifikacijas“, – kalbėjo T.Bimba.
Į klausimą, ar mirties priežasties tyrimas atskleistų, kad lemtinga aplinkybe tapo būtent elektros srovė, pašnekovas atsakė: „Daug kas priklauso nuo sužalojimų, bet kol nėra atliktas tyrimas, sunku pasakyti, kiek pavyktų išsiaiškinti. Mirties priežastis bet kuriuo atveju bus nustatyta.“
T.Bimba teigė, kad būtina labai atidžiai tokias prielaidas tikrinti mokslinėje literatūroje ir kituose šaltiniuose. Kalbėdamas apie elektros srovės poveikį šuniui, ekspertas užsiminė, kad tai veikiausiai geriau išmano veterinarijos specialistai, bet akivaizdu, jog gyvūno organizmas panašus į žmogaus, tad ir poveikis gali būti panašus. „Negalima sakyti, kad visus veikia vienodai, juk ir žmonėms jis turi skirtingą poveikį – vieni gali ištverti didesnę srovę, kitus tiesiog išjungia“, – kalbėjo ekspertas.
Kaip veikia elektros šokas?
Vilniaus Gedimino technikos universiteto Elektronikos fakulteto Biomechanikos katedros vedėjas doc. dr. Julius Griškevičius teigė, kad tiksliausi atsakymai gali būti gauti tik po teismo ekspertizės. „Tokio pobūdžio ginklai turi mažos galios elektros signalą, kad nebūtų pavojaus gyvybei. Kiek teko domėtis, nėra registruota atvejų, kad mirties priežastis būtų būtent elektros šoko naudojimas. Žinoma, tyrimai dažniausiai daromi su suaugusiais žmonėmis“, – kalbėjo mokslininkas ir prisiminė liaudyje populiarią patarlę, kad kartą gyvenime ir lazdos galas gali iššauti.
Paklaustas, ar gali skirtis elektros šoko prietaiso poveikis žmogui ir gyvūnui, pašnekovas sakė: „Elektros prietaisas siunčia signalą, kuris sutrikdo, nutraukia raumenų komunikaciją su smegenimis ir raumenys ima susitraukinėti nevaldomai. Kai raumuo priverčiamas dirbti didesniu intensyvumu nei paprastai, jis greitai pavargsta ir žmogus tam tikra prasme nuvarginamas. Tai priemonė, padedanti žmogų sustabdyti.“ Jis pridūrė, kad elektros šokas veikia turėdamas mažą srovės stiprumą, kad nebūtų pakenkiama gyvybinėms funkcijoms.
Policija nekomentuoja
Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato atstovė spaudai Rūta Janavičiūtė teigė, kad nelaimės aplinkybes aiškinasi Klaipėdos apygardos prokuratūra ir daugiau komentarų bus pateikta tik tada, kai paaiškės vaiko mirties priežastis. Policijos atstovė teigė negalinti komentuoti keliamos versijos, kad vaiko mirtį galėjo sukelti ir pareigūnų naudotas elektros šoko prietaisas.
Lrytas.lt inf.
Rašyti atsakymą