Arkties pasaulio pabaigos saugykloje – ir sėklos iš Palestinos

Arktyje įrengta „pasaulio pabaigos saugykla“, kurios paskirtis – apsaugoti pasaulio augalų įvairovę, pranešė pasipildžiusi tūkstančiais naujų sėklų pavyzdžių, tarp kurių, Gazoje vykstant karui ir siaučiant badui, yra ir sėklų iš Palestinos.

2008 m. atidaryta Pasaulio sėklų saugykla – tai saugumo priemonė, kuri būtų naudojama stichinių nelaimių, karo, klimato kaitos, ligų ar žmogaus sukeltų katastrofų atveju. Spalio 23-ąją į Norvegijai priklausančiame Svalbardo archipelage įsikūrusią saugyklą pristatyta daugiau nei 30 000 pavyzdžių iš net 23 organizacijų, veikiančių 21 šalyje.

Kalne netoli Longyearbyeno miestelio, Špicbergeno saloje už maždaug 1 300 km nuo Šiaurės ašigalio įrengtoje maistinių javų „Nojaus arkoje“ taip pat saugomi augalai, galintys padėti išmaitinti vis didėjančią ir su klimato kaita susiduriančią populiaciją.

Nuo 2008 m. veikiančią ir Norvegijos finansuojamą saugyklą sudaro trys šaldymo kameros, kuriuose laikoma maždaug 1,3 milijono sėklų, kurias jų savininkai gali bet kada pasiimti.

„Klimato kaita ir konfliktai kelia grėsmę infrastruktūrai ir daro poveikį maisto saugumui, kurį patiria daugiau nei 700 milijonų žmonių iš daugiau nei 75 pasaulio šalių“, – sakė fondo „Crop Trust“ direktorius Stefanas Schmitzas. „Genų bankai vis aktyviau kuria atsargines sėklų kolekcijų kopijas, o mes didžiuojamės galėdami jiems padėti, suteikdami galimybę naudotis Svalbardo saugykla“, –teigė jis.

Saugykla suprojektuota taip, kad atlaikytų katastrofas ir yra įsikūrusi toli nuo konflikto zonų ir pakankamai aukštai, kad jos nepasiektų kylantis jūrų vandens lygis. Net jeigu šaldymo sistema ir sugestų, dėl saugyklą juosiančio amžinojo įšalo temperatūra jos viduje vis tiek išliktų žema.

Jūras Barauskas (AFP), Elta