Rajono mokyklos kiek įmanoma stengsis laikytis SAM rekomendacijų dėl COVID-19 prevencijos. Organizuoti vaikų judėjimą koridoriais, valgykloje, užtikrinti saugų ugdymo procesą, patalpų dezinfekavimą – didžiulis iššūkis švietimo įstaigų vadovams. Savivaldybė mokytojams perka 700 skydelių, mokyklos įsigijo naujų išmaniųjų mokymo priemonių.
Šiemet į rajono mokyklų klases susirinks 4422 mokiniai, iš kurių 369 pirmokai, 271 abiturientas.
Atsisako didelių švenčių
Su svarbiausiais pokyčiais bei didžiausiais iššūkiais, laukiančiais ateinančiais mokslo metais supažindino Šilutės rajono savivaldybės Švietimo ir kultūros skyriaus vedėja Dainora Butvydienė.
Pasak vedėjos, kitokios šiemet bus ir rugsėjo 1-osios šventės. Kaimo mokyklose, kur mokosi mažiau vaikų, renginiai įvyks lauke. Didelėse mokyklose mokiniai į klases ateis tam tikromis valandomis, pro jiems skirtus įėjimus. Visiems bus privaloma laikytis 1 metro atstumo.
Direktoriai prašo, kad tėvai, seneliai neitų į rugsėjo 1-osios minėjimus. Siekiant išvengti didesnių susibūrimų, rekomenduojama atlydėti tik pradinukus.
Rekomendacijos privalomos
Švietimo, mokslo ir sporto bei Sveikatos apsaugos ministerijų rekomendacijų daug, kaip jų laikysis nuspręs kiekviena mokykla pagal savo situaciją. Apie tai, kaip planuoja organizuoti ugdymo procesą, mokyklos turi pranešti Visuomenės sveikatos centrui. Apie naują tvarką bus informuoti ir mokinių tėvai.
„Rekomendacijos privalomos, bet ne tam kad bausti direktorius, jeigu kažkas ne taip. Kiekviena mokykla yra individuali, turi skirtingas sąlygas ir neįmanoma pagal vieną scenarijų dirbti visiems, nes mažoje mokykloje vienaip, didelėje – kitaip“, – sakė D. Butvydienė.
Mokyklos nesistengs pereiti prie nuotolinio mokymo. Jeigu mokykloje atsirastų ligos židinys, nuotolinis mokymas būtų organizuojamas tik toje mokykloje, o gal tik keliose klasėse, bet ne visoje savivaldybėje. Ypač svarbu, kad mokyklose pamokos įprastai vyktų ikimokyklinukams ir pradinukams, nes jeigu jiems reikėtų mokytis nuotoliniu būdu, tėvai nebegalėtų išeiti į darbus.
Didžiausias iššūkis laukia mokyklų, kur mokosi daugiau nei 800 vaikų – Pamario ir M. Jankaus pagrindinių. Mokyklų direktoriai suka galvas, kaip suvaldyti srautus, kaip atskirti koridoriais klases. Planuojama, kad mokiniai kuo mažiau vaikščiotų koridoriais, kad pas juos mokytojai ateitų į klases.
Kad mokytojams pamokų metu nereikėtų dėvėti kaukių, Savivaldybė perka 700 apsauginių veido skydelių, nes tiek rajone pedagogų. Mokiniams kaukių pamokų metu nereikės.
Jeigu pradinukų tėvai atlydi vaiką į mokyklą (būtų gerai, kad neįvestų), jie turi dėvėti kaukę. Mokinių temperatūra mokyklose nebus tikrinama, tačiau kiekvienas turėtų būti atsakingas už save ir kitus ir neiti arba neleisti vaikų į ugdymo įstaigą, pajutus ligos simptomus.
Mokinių mažėja, bet neženkliai
Švietimo ir kultūros skyriaus vedėja džiaugiasi, kad mokinių skaičius, lyginant su pernai, neženkliai sumažėjo. Pernai mokyklas lankė 4474 vaikai, šiemet 4422 (sumažėjo 52 vaikais). Ir nors skaičius mažėja, tendencija nėra tokia didelė kaip anksčiau.
Šiemet į pirmąsias klases ateis 369 pirmokai (pernai 392), 23 mažiau nei pernai. Mažiau ir abiturientų – 271, kai pernai buvo 305. Mokinių skaičius padidėjo miesto mokyklose, o kaimo sumažėjo.
Pasak D. Butvydienės, rajono mokykloms užtenka ir pedagogų, nors visoje Lietuvoje jų trūksta jau 700. Fizikos mokytojo neturi tik M. Jankaus pagrindinė mokykla. Labiau trūksta mokinio pagalbos specialistų – logopedų, psichologų. D. Butvydienė pasidžiaugė, kad nuo rugsėjo darbą pradės trys jauni mokytojai – Švėkšnos, Kintų ir M. Jankaus mokyklose.
Kai kurios mokyklos uždaromos
Kadangi kaimiškose vietovėse mokinių skaičius mažėja, uždaromi kai kurie mokyklų skyriai. Rugsėjo 1-ąją mokyklos durų nebeatvers Žemaičių Naumiesčio gimnazijos Šylių skyrius. Šioje mokykloje buvo likę tik 5 mokiniai, dėl to skyriuje nebus formuojama klasė. Mokiniams siūloma eiti į mokyklas Gardame arba Žemaičių Naumiestyje. Į artimiausias mokyklas vaikai bus pavėžėti.
Dar pavasarį Savivaldybės taryba priėmė sprendimą, kad Traksėdžių progimnazijoje nebeliks 5 – 8 klasių. Visi mokiniai yra perėję į miesto mokyklas. Tačiau ir 1 – 4 klasės liko labai neskaitlingos. Pirmadienio duomenimis turėjo būti tik 15 mokinių ir vienas mokytojas. Tėvai sutiko su siūlymu pradinukus pervesti į miesto mokyklas, kad būtų geresnis ugdymas.
„Vienoje klasėje vesti keturias programas didelis iššūkis ir mokytojui, ir vaikai nepasieks gerų rezultatų“, – sako D. Butvydienė.
Dauguma rajono mokyklų jau suremontuotos, vidaus patalpų remonto laukia tik Žemaičių Naumiesčio gimnazija. Tai vienintelė rajono mokykla, kurioje šiemet planuojami didesni darbai. Visose kitose mokyklose vyko kosmetinis remontas – paremontuoti kabinetai, koridoriai. Šiemet dar planuojama sutvarkyti Pamario mokyklos rūbines.
Rašyti atsakymą