Atgimusiam Ventės rago švyturiui – treji

Jau 3 metus Ventės rage kas naktį šviečia vienas seniausių švyturių Lietuvoje. Bet yra ir liūdnesnis faktas – likę švyturiai Kuršių mariose užgesę. Ventės rago švyturys po ilgos pauzės buvo vėl įžiebtas entuziastų pastangomis, minint Lietuvos ir Ukrainos laisvę.

Kovo 11 d. suėjo 3 metai, kai Ventės rage kas naktį įsižiebia švyturio spindulys. 2022 m., minint Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimą, buvo iškilmingai įjungtas restauruotas Frenelio lęšių mechanizmas, kuris šviesos spinduliu naktinius Ventės lankytojus ir kito kranto gyventojus džiugina iki šiol. Tai vienintelis nuolat veikiantis švyturys Kuršių mariose.

Mūrinis, raudonų plytų švyturys Ventės rage pastatytas 1863 m. Tuo metu Klaipėdos kraštas priklausė Prūsijos karalystei, o visai greta, Rusijos imperijos okupuotoje Lietuvoje prasidėjo sukilimas. Ir tai bus ne paskutinis šio švyturio ir laisvės siekio sutapimas. Tarpukariu Lietuvai prisijungus Klaipėdos kraštą, čia švyturininku pradėjo dirbti Mikas Posingis. Jis atkreipė dėmesį, kad pro švyturį migruoja daugybė paukščių, kurie gamtininko Tado Ivanausko iniciatyva netrukus pradėti žieduoti.

Atkūrus Nepriklausomybę, Lietuva atgavo ir sovietinės kariuomenės valdytus švyturius. Daug kas prisimena jų spindulius, besisukančius virš kopų ir marių. Ventės švyturys su švyturininko namu buvo paskelbtas valstybės saugomu kultūros paveldo objektu. Bet per pastarąjį dešimtmetį Kuršių marių švyturiai vienas po kito užgeso. Priežastis – brangus įrangos išlaikymas ir remontavimas, bei laivybos saugumui užtikrinti naudojamos naujos technologijos. Užgeso ir Ventės švyturio spindulys, jame buvo atjungta elektra.

Šie pokyčiai patraukė inžinieriaus Tomo Jačionio dėmesį, kuris su bendraminčiais nupirko ir suderino senovinį Frenelio lęšių žibintą ir jį instaliavo švyturyje.

2022 m. vasario 24-ąją – pirmąją karo dieną, išgarsėjo Gyvačių sala Juodojoje jūroje, kurios gynėjai pasiuntė rusų karo laivą. Tuo metu manyta, kad visi saloje buvę žmonės žuvo. Netrukus išaušusi kovo 11-oji, Ventės švyturio atgaivintojų buvo pasirinkta atgimusiu spinduliu pažymėti Lietuvos nepriklausomybės atgavimą ir pagerbti ukrainiečių kovą Gyvačių saloje. Įžiebimo renginys pavadintas „Laisvės švyturiai negęsta“, mat šioje Ukrainos saloje taip pat yra dar XIX a. statytas švyturys, kuris, kaip ir Ventės rago, šviečia 1,5 sekundės blyksniais. Be to, į Ventės švyturį naujai įstatyta optika buvo pagaminta Ukrainoje.

Šiandien vilties spindulys tebešviečia: Gyvačių salos švyturys išlaisvintas, žuvusiais laikyti gynėjai grįžo iš nelaisvės, o Ventės rago švyturys toliau įsižiebia kasnakt.

Pagal BNS inf.