Šilutės r. savivaldybė visoje Saugų seniūnijoje paskelbė ekstremaliąją situaciją, o Žemės ūkio ministerija praneša, kad ligos protrūkis galėjo kilti dėl įvežtinio patogeno.
Utilizavo Lenkijos įmonė
Prieš savaitę „Vilkyčių paukštyne“ buvo nustatytas labai patogeniškas paukščių gripas, kurį sukėlė A tipo H5N1 virusas. Netrukus po to Šilutės r. savivaldybė paskelbė ekstremaliąją situaciją visuose Saugų seniūnijos kaimuose.
Savaitės pabaigoje pranešta, kad visos žemės ūkio produktų prekybos grupės „Groward Group“ paukštyne laikomos beveik 250 tūkst. vištų yra utilizuojamos. Tačiau įmonė neatskleidė, kiek nuostolių patyrė. Pasak „Groward Group“ vykdomojo direktoriaus A. Valančiaus, vištų utilizavimui pasamdyta specializuota Lenkijos įmonė.
VMVT vyriausiasis veterinaras Vaidotas Kiudulas informavo, kad visi paukščiai sunaikinti per 5-6 dienas, taip pat bus sunaikinti kiaušiniai, pašarai, kraikas ir mažavertis inventorius.
Anot jo, paukščių gripo užkratas galėjo patekti iš Lenkijos, kur jau žinoma apie 14 labai patogeniško paukščių gripo (LPPG) protrūkių. Tačiau neatmetamos ir kitos versijos.
10 km spinduliu aplink užkrėstą ūkį nustatytos apsaugos ir priežiūros zonos. Į jas patekusiems paukštininkystės ūkiams draudžiama pervežti gyvus paukščius, jų gaišenas ar produkciją be atskiro VMVT Klaipėdos apygardos leidimo. Vyksta tolesnė kontaktinių ūkių stebėsena, kol kas naujų įtarimų apie viruso išplitimą nėra.
„Yra įtarimų, kad liga galėjo su transportu iš išorės atvažiuoti“, – sakė ir žemės ūkio ministras Ignas Hofmanas. Jis taip pat teigė, kad tokios netektys ūkiui gali reikšti bankrotą.
Pasak ministro, jei išaiškėtų, kad paukštynas laikėsi visų saugos reikalavimų, o užkratas papuolė dėl priežasčių, kurių nebuvo galima kontroliuoti, bus svarstoma kompensacija.
Vilkyčių paukštynas priklauso vienos didžiausių Lietuvos maisto gamintojų „Vičiūnų grupės“ savininkų – Kauno mero Visvaldo Matijošaičio ir Liudo Skieraus – netiesiogiai kontroliuojamai „Groward Group“.
Svarbu laikytis higienos
VMVT taip pat praneša, kad rinkoje esantys kiaušinių produktai gali būti vartojami tik laikantis tinkamos higienos bei maisto saugos taisyklių. Po sąlyčio su žaliais kiaušiniais būtina plauti rankas muilu ir karštu vandeniu, valyti paviršius ir indus. Mikroorganizmai yra jautrūs karščiui, todėl žalią paukštieną ir kiaušinius reikia apdoroti ne žemesnėje nei 60 °C temperatūroje ir virti bent 5 minutes. Patariama vengti vartoti žalią arba nepilnai išvirtą mėsą ar kiaušinius.
Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro vertinimu, žmonėms, kurie turi tiesioginį kontaktą su užsikrėtusiais paukščiais, rizika yra vidutinė. NVSC stebi darbuotojus, turėjusius sąlytį su sergančiais paukščiais.
Žmonėms rizika užsikrėsti paukščių gripu kyla tiesioginio kontakto su užkrėstais paukščiais ar jų išskyromis metu, tačiau Lietuvoje iki šiol ligos atvejų tarp žmonių neregistruota. Įrodymų, kad šis virusas gali būti perduodamas tarp žmonių, taip pat nėra.
Laukiniai paukščiai yra pagrindiniai LPPG viruso pernešėjai, todėl būtina savo naminius paukščius saugoti nuo bet kokio kontakto su laukiniais. VMVT nurodo nesilankyti vietose, pažymėtose ženklu „LPPG židinys“, nelesinti laukinių paukščių ir vengti bet kokio kontakto su jais.
Einant prie savo auginamų paukščių reikia griežtai laikytis asmens higienos. Užkratą galima parsinešti ir įsigijus jau sergančių naminių paukščių iš neregistruoto, neatsakingo augintojo ar prekybininko, todėl svarbu naminius paukščius pirkti tik iš legalių pardavėjų.
Pastebėjus paukščių sveikatos pakitimus prašoma pranešti veterinarijos gydytojui ar užpildžius VMVT anketą arba paskambinus telefonais: 1879 ir +370 5 242 0108.
Rašyti atsakymą