Tradiciškai paminėti lapkričio 14-ąją švenčiamos Pasaulinės diabeto dienos rinkosi ir Šilutėje veikiančio klubo „Diabetas ABC“ nariai. Į klubo patalpas Rusnės gatvėje sugužėjo nemenkas būrys sergančiųjų ir juos palaikančių draugų iš kitų organizacijų.
Klubo pirmininkės Aldonos Vytienės rankos pražydo nesuskaičiuojama galybe žiedų – ženklu to, kad net ir sergant cukriniu diabetu, tačiau prižiūrint ir saugant save, galima gyventi prasmingą ir turiningą gyvenimą.
Apipylė dovanomis ir gėlėmis
Prasidedant renginiui, tylos minute pagerbtas šiemet anapilin iškeliavęs klubo tarybos narys Bronius Judžentis. Vėliau pasipylė sveikinimai.
Muzikos garsais klubo narius pasveikino nevyriausybinės organizacijos „Sielos paguoda“ muzikantai, gerumo, meilės, vilties, stiprybės ir laimės visų astmos klubo narių „Ave vita“ vardu linkėjo šio klubo pirmininkė Elytė Čerlinskienė, džiovintų arbatinių žolelių dovanojo Šilutės moterų katalikių draugijos narės.
Lietuvos Raudonojo kryžiaus draugijos Šilutės skyriaus atstovės Virginija Mačijauskienė ir Stefa Jusaitienė, kaip ir kasmet, įteikė vokelį, kuriame šiemet tilpo net 500 litų. Dalį jų skyrė „Purienos“, „Šeimos“ ir „Gelsvės“ vaistinės, kita dalis papildyta aukomis, kurias Raudonajam kryžiui suaukojo ramentus, lovas ir vežimėlius laikinai iš šios įstaigos skolinęsi žmonės.
Be dėmesio neliko ir šiemet jubiliejus šventusios diabeto klubo narės Adelė Banienė, Rasa Buivydienė, Danutė Povilaitienė ir Ligita Budvytienė. Joms „Diabetas ABC“ vadovė įteikė gėlių ir dovanų – po minkštą apklotą.
A.Vytienė priminė, kad klubas Šilutėje vienija daugiau kaip 160 cukriniu diabetu sergančių žmonių. Nemokamai jie gauna gliukomačius, yra mokomi sveikos mitybos taisyklių, gali dalyvauti seminaruose ir paskaitose, o nauji nariai pagal išgales siunčiami į diabeto mokymo stovyklas, kurias organizuoja Lietuvos diabeto asociacija.
Trūksta valdininkų dėmesio
Vis dėlto A.Vytienė užsiminė, kad viskas nėra taip gražu, kaip atrodo iš pirmo žvilgsnio. Savivaldybės Socialinės paramos skyrius vis dar neskiria transporto, kad sergantieji galėtų nuvykti pas specialistus į Kauną, o Šilutės ligoninėje kol kas neįrengtas diabetinės pėdos kabinetas.
„Mums labai svarbu pakliūti į gero specialisto rankas. Klaipėdoje veikia lazerio kabinetas, Kauno klinikose dirba akių gydytojai, kurie išimtinai konsultuoja ir prižiūri vien sergančiuosius cukriniu diabetu. Visomis išgalėmis stengiamės patekti pas šiuos medikus“, – visų sergančiųjų lūkesčių neslėpė klubo pirmininkė.
A.Vytienė vylėsi, kad radus bendrą kalbą su Šilutės ligoninės vadovybe, kuri jau paskyrė patalpas kabinetui, kitąmet galbūt pavyks supirkti pėdų priežiūros kabinetui reikalingą įrangą, ir tokioms, būsimam kabinete atliekamoms procedūroms gauti nebereikės važiuoti į Klaipėdą.
Klubo pirmininkė pasakojo, kad šilutiškiai kartu su Lietuvos Raudonojo kryžiaus Šilutės skyriaus atstovėmis yra parašę projektą finansinei europinių lėšų paramai gauti. Pagal šį projektą, sergantiesiems du kartus per savaitę būtų organizuojamos paskaitos sveikos gyvensenos ir mitybos klausimais, atvykę gydytojai mokytų, kaip teisingai atlikti tyrimus, vyktų mankštos.
Renginyje dalyvavusio Savivaldybės gydytojo Mariaus Bartkaus klubo nariai prašė pritarimo šiam projektui. „Džiaugiuosi, kad nevyriausybinės organizacijos rašo projektus, stengiasi. Svarbu, kad žmonės ne tik gydosi, tačiau siekia ir daugiau“, – sakė jis.
Pasikeitė cukraus kiekio kraujyje normos
Susirinkusiųjų žinias patikrino ir apie geresnę diabeto kontrolę ir rezultatus papasakojo gydytoja Daiva Šiliuvienė. Ji priminė, kad patvirtintos naujos cukraus lygio kraujyje normos. Anksčiau prieš valgį cukraus lygis kraujyje galėjo siekti 6,7, o pavalgius – 8,9. Dabar šios normos sumažėjo iki 6,5 ir 8,5. Cukrų kraujyje reikia matuoti vos pabudus – galima nueiti tik iki tualeto. Dar kartą cukrus pamatuojamas praėjus dviem valandoms po pirmojo maisto kąsnio.
Ne paslaptis, kad neretai diabetu sergantys žmonės yra linkę priaugti svorio. Gydytoja atkreipė dėmesį, kad lygiai taip pat, kaip ir sveikiesiems, nepatartina organizmo alinti įvairiomis dietomis. Geriausia – reguliari fizinė mankšta. Tačiau eiti sportuoti reikėtų tik pavalgius, kadangi priešingu atveju sporto metu bus išeikvoti visi organizme buvę angliavandeniai ir cukraus lygis šoktelės į viršų.
Gydytoja priminė, kad artėjant šventėms atsargiai reikėtų vartoti alkoholį. Diabetu sergantis žmogus jo paragauti gali tik prieš tai gerai užvalgęs. Vyno nepatariama išgerti daugiau dviejų taurių, ir visuomet šalia savęs kišenėje turėti saldainį. D.Šiliuvienė patarė ant rankos visuomet nešioti ligą nurodančią apyrankę, jei kartais atsitiktų taip, kad silpna pasidarytų gatvėje.
Kaip bebūtų gaila, pasak gydytojos, dažnai diabetas diagnozuojamas tada, kai žmogų ima kamuoti pašaliniai šios ligos simptomai: prasideda bėdos dėl inkstų, kasos, širdies ir kraujospūdžio, akių, ištinka insultas.
D.Šiliuvienė patarė nepamiršti, kad kontroliuojant diabetą svarbiausią vaidmenį atlieka ne gydytojas ar vaistinės, o pats pacientas. Laikantis visų taisyklių, reguliariai sportuojant sveikai maitinantis, žmonės nugyvena ilgus ir gražius gyvenimus. Tuo tarpu anksčiau, diabetas būdavo diagnozuotas vaikystėje, vidutinis išgyvenimo amžius tesiekė pusantrų metų.
Rašyti atsakymą