Savaitgalio šiluma Rusnės gyventojus pabudino bulviasodžiui.
Salos gyventojai dar tarybinių ūkių laikais tapo ankstyvųjų bulvių verslo pradininkais Lietuvoje. Jau daug metų, jei tik žiema atsitraukia anksčiau, balandžio antrą savaitę Rusnėje prasideda bulviasodis.
Ne išimtis – ir šis pavasaris.
Kitus bulvių augintojus rusniškiai lenkia visu mėnesiu
Ankstyvais bulvių derliais garsėjančios salos dirvožemis yra sąnašinis priesmėlis, todėl pašildžius saulutei ir pagairinus vėjams, tampa purus ir lengvas, tinkamas bulviasodžiui.
Tuo negali pasigirti net Rusnei gretimos seniūnijos – daugelyje senkesnių žemių bulviasodis niekad neprasideda anksčiau nei gegužės viduryje.
Rusnėje pirmieji bulvių pasėlių šeimininkai jau prieš savaitę, o kai kurie – net ir prieš dvi kultivatoriais pradėjo purenti dirvų paviršius. Tai pirmieji požymiai, kad tuoj į vagutes bus guldomos bulvės.
Bulvės – šeimai ir turgui
Dažnas sodybų šeimininkas Rusnės Taikos ir Kuršmarių gatvėse nedidelius 8-10 arų bulvių laukelius apsodino jau praėjusį savaitgalį, kai šilumos protrūkis tarsi parodė, kad jau atėjo tikrasis pavasaris.
„Šilutės naujienų“ pakalbinta Irena sakė, kad panašiu metu prie namų bulvių pasisisodina kiekvienąmet. Ir šiemet bulviasodį surengė kartu su kaimyne. Jos draugiškai pasidalijo iš kito kaimyno pasiskolintą techniką: traktorių ir bulvių sodinamąją. Taigi abi šeimininkės kartu su savo sūnumis vargu ar sugaišo porą valandų – ir bulvės jau pasodintos.
Irena sakė, kad visuomet sodina ankstyvąsias bulves, kurios, jei metai būna palankūs, derlių atiduoda jau birželio pabaigoje – liepos pradžioje. Bulves sodina ne tik šeimai. Kuo anksčiau turguje pardavus dalį derliaus, galima šiek tiek padidinti šeimos biudžetą.
Žinoma, pasak rusniškės, anksti bulves sodinti pasiryžę ūkininkai nemažai rizikuoja. Dažnai pasitaiko, kad vos išlindusius bulvių daigus pakanda pavasario šalnos. Taip dažniausiai atsitinka vos pražydus alyvoms. Todėl prieš šalnas stengiamasi kuo giliau apvagoti bulvių laukelius, kad kuo mažiau nukentėtų daigai. Visa laimė, kad šalnų pakąstos bulvės visiškai nepražūva – atauga nauji daigai. Tačiau tuomet nebegali tikėtis ankstyviausio derliaus.
Stambūs ūkininkai ir rizikuoja, ir delsia
Rusnės ūkininkas Alvydas Daukintis šiemet planuoja sodinti tik apie 12 ha bulvių. Mažina bulvių laukus, kad paįvairintų savo pasėlius kitokiomis daržovėmis. Sausiausiuose laukuose praėjusį savaitgalį jis pasodino vieną kitą hektarą bulvių, bet tikrai nėra bulviasodžio pirmūnas. A.Daukintis sakė žinantis porą Rusnės ūkininkų, kurie pirmuosius laukus apsodino net kovo viduryje.
Pasak A.Daukinčio, lenktyniauti dėl pirmesnio derliaus jis nenori, nes rizika, kad daigai nušals, labai didelė. Juk šalnoms pakandus, bulvių derlius bus dviem savaitėm vėlesnis. Be to, rusniškiams sunku dėl derliaus ankstumo konkuruoti su lenkų ūkininkais, nes juos pavasario šiluma aplanko net bent pora savaičių anksčiau.
A.Daukinčio nuomone, didesnių pasėlių savininkams dabar didesnis rūpestis – ne kuo anksčiau gauti derlių, bet apskritai kur gautą derlių realizuoti. Prekybos tinklai šviežias bulves gauna iš tolimiausių šalių. Mažai kam berūpi, kad vertingesnės yra daržovės, užaugintos čia pat, savo krašto ūkininkų.
Kitas Rusnės ūkininkas, auginantis kelias dešimtis hektarų bulvių, sakė, kad dar nepradėjo bulviasodžio. Dar ne visos jo žemės yra pradžiūvusios, o kaišioti bulves į atskirus plotelius skirtingu metu – neracionalu. Pasėlių priežiūra yra paprastesnė, kai visi laukai apsodinti panašiu metu. Jis taip pat nebeskuba siekti kuo ankstyvesnio derliaus, nes mano, kad didesnio pelno tai neduoda.
Rašyti atsakymą