Pasak sveikatai palankios mitybos konsultantės, gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, nors į kavą dėl jos tonizuojančio poveikio iki šiol žiūrima atsargiai, saikingai vartojama ji turi teigiamą poveikį žmogaus organizmui. Pastaruoju metu vasarą termometrų stulpeliams šokant iki rekordinių aukštumų, ypač išpopuliarėjo šalti kavos gėrimai.
E. Gavelienė atkreipia dėmesį į kavos vartojimo ypatumus, paneigiančius mitą, kad kava – sveikatai nepalankus gėrimas. Yra labai nedaug maisto produktų, kurie galėtų pasigirti tokia ilga vartojimo istorija žmonijoje kaip kava. Vien šis faktas rodo, kad kava yra tinkamas vartojimui gėrimas.
Viskas priklauso nuo kiekio: žmogui rekomenduojama neviršyti maždaug 2–3 espreso puodelių kofeino kiekio per dieną. Toks kavos kiekis turi daug antioksidantų, polifenolių – tai yra priešuždegiminiu poveikiu pasižyminčios medžiagos. Svarbu atsižvelgti ir į paruošimą: jeigu kava nefiltruota, joje yra diterpenų, kurie gali didinti cholesterolio kiekį kraujyje. Dėl to asmenims, turintiems polinkį sirgti širdies bei kraujagyslių ligomis, cukriniu diabetu, nutukimu, kitomis medžiagų apykaitos ligomis, patariama rinktis filtruotą kavą.
Nors vyrauja manymas, kad kava gali būti kenksminga kraujagyslių ir širdies ligomis sergantiems žmonėms, iš tiesų tai ne visai tiesa, nes 2–3 puodeliai kavos per dieną apsaugo nuo miokardo infarkto. Tiesa, viršyti šio kiekio nepatartina. Jei žmogui yra smarkiai sukilęs kraujo spaudimas, nereikėtų eksperimentuoti bei gerti kavos, bet jei kraujo spaudimas valdomas, saikingas kavos kiekis nėra kenksmingas.
Kava pasižymi tonizuojančiu poveikiu, kurį sukelia kofeinas, todėl nerekomenduojama jos gerti vaikams, besilaukiančioms moterims bei maitinančioms mamoms. Nereiktų kavos vartoti ir antroje dienos pusėje, jeigu vargina nemiga. Taip pat, jei per parą išgeriamas didesnis nei rekomenduojamas kavos kiekis, kofeino bus gaunama per daug, o tai – sveikatai nepalanku.
BNS inf.
Rašyti atsakymą