Elektriniai paspirtukai užsidega vis dažniau

Elektrinius paspirtukus ar dviračius turi dažna šeima, tačiau kartu su jų populiarumu auga ir pavojai. Per 2024 m. Lietuvoje fiksuota daugiau nei 20 gaisrų, kilusių dėl užsidegusių kraunamų baterijų. Senstant el. paspirtukuose naudojamoms ličio jonų baterijoms didėja jų nestabilumas, o kartu ir rizika užsidegti įkrovimo metu. Kaip apsaugoti savo turtą?

Lietuvoje el. paspirtukai išpopuliarėjo 2017–2018 m., dalis žmonių vis dar naudoja pirmuosius įrenginius, o tai didina gaisro riziką. Ličio jonų baterijos sensta, tampa mažiau stabilios ir įkrovimo metu, kyla didesnė trumpųjų jungimų, užsidegimo ar sprogimo rizika.

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento (PAGD) atstovas Aurimas Gudžiauskas sako, kad ličio jonų baterijos ne tik neretai tampa gaisro priežastimi, bet sukelia sunkumų, siekiant jas užgesinti. Jos dega labai intensyviai, jas ypač sudėtinga užgesinti, nes dažniausiai būna integruotos prietaiso viduje.

Apie gresiančią nelaimę gali įspėti įkraunamos baterijos išvaizda, todėl svarbiausia nepalikti įkraunamų el. prietaisų be priežiūros. „Išsipūtusi baterija, matomi mechaniniai pažeidimai, stiprus įkaitimas, kibirkščiavimas rodo, kad baterija gali užsidegti. Svarbu nenaudoti prietaisų, jeigu baterija pažeista, praradusi pradinę formą (išsipūtusi), įkraunant stipriai kaista, skleidžia degėsių ar plastiko kvapą. Pastebėję tai atitraukite prietaisą nuo degių medžiagų ir padėkite jį ant nedegaus paviršiaus. Jei įmanoma, išimkite akumuliatorių ir padėkite jį lauke“, – aiškina A. Gudžiauskas.

Šnypštimas ar balti dūmai byloja apie netrukus pasirodysiančią liepsną, todėl, jei pastebėjote šiuos požymius įkraunamame prietaise, tikėtina, kad net ir atjungus jį iš elektros tinklo, procesas nesustos. Tuomet geriausia atitraukti prietaisą nuo šalia esančių degių medžiagų.

„Svarbu baterijas įkrauti tinkamais ir tvarkingais įkrovikliais, laikytis gamintojo nustatyto režimo, nepalikti krautis per naktį. Įkraunant elektrinius prietaisus būtina pasirūpinti, kad arti nebūtų degių daiktų. Jei liepsna jau pasirodė, gaisro padarinius galėtų sumažinti ant prietaiso užmestas nedegus audeklas arba gesinimas specialiu gesintuvu. Svarbiausia prieš gesinant įrenginį atjungti nuo elektros tinklo“, – sako A. Gudžiauskas.

BNS inf.