Vis malonesni pavasario orai – gera žinia ne tik mums, per žiemą išsiilgusiems šilumos. Tai, deja, signalas pabusti ir erkėms, kurios atkutusios būna ypač alkanos ir piktos. Į ataką erkės kyla jau kovo mėnesį, aukų jos tyko ne tik miškuose, bet ir parkuose, vejose šalia namų, todėl dažnas, radęs įsisiurbusią erkę, net negali įvardinti kur ji galėjo prikibti.
Pernai erkės užkrėtė 18 šilutiškių
Šie agresyvūs gyviai dažnai platina Laimo ir erkinio encefalito ligas. Nuo erkinio encefalito ir jo padarinių, dažnai suniokojančių sveikatą visam gyvenimui, apsauga yra – tai skiepai. Erkinio encefalito vakcinomis galima skiepyti vyresnius nei 1 metų vaikus. Pradėti skiepytis reikia ankstyvą pavasarį, kol dar neprasidėjęs erkių aktyvumas. Pagreitinta skiepijimų schema taikoma prieš pat erkių aktyvumo sezoną ar jam jau prasidėjus.
2018 m. vakcinaciją pradėjo ir tęsė 69 suaugę rajono gyventojai ir 53 vaikai, revakcinuoti buvo 49 suaugusieji ir 24 vaikai. Deja nėra vakcinos, kuri apsaugotų nuo Laimo ligos. 2018 m. Šilutės rajone Laimo liga susirgo 4 vyrai ir 10 moterų, 6 Šilutės miesto, 8 kaimo gyventojai. Erkiniu encefalitu susirgo 4 šilutiškiai, iš jų 1 vaikas.
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Klaipėdos departamento Šilutės skyriaus darbuotojai vykdo nuolatinę erkių stebėseną kovo – lapkričio mėnesiais Usėnų miško stacionare. 2018 m. pirmosios erkės buvo pastebėtos balandžio pradžioje, o paskutinės lapkričio pradžioje. 2019 m. pirmųjų erkių gausumas nustebino kovo antroje pusėje: vieno kilometro ruože buvo rasta 14 suaugusių erkių ir 5 nimfos.
Panašu į peršalimą
Erkės pavojingos, nes yra erkinio encefalito bei Laimo ligos nešiotojos. Užsikrėtus erkiniu encefalitu pasireiškia dvi ryškios fazės, o ligos pradžią galima supainioti su paprastu peršalimu. Pirmoji fazė gali pasireikšti per mėnesį nuo erkės įsisiurbimo ir simptomai panašūs į peršalimo – pakyla temperatūra, atsiranda galvos skausmas. Dažniausiai tuo liga ir baigiasi, tačiau po kelių dienų prasideda antroji ligos fazė: pakyla aukšta temperatūra, atsiranda pykinimas, vėmimas, stiprus galvos skausmas, svaigimas, gali prasidėti net traukuliai, sąmonės sutrikimas.
Užsikrėtus Laimo liga, simptomai pradeda ryškėti praėjus 3-30 parų nuo erkės įsisiurbimo. Atpažinti ligą padeda besiplečiantis bėrimas aplink įkandimo vietą. Iš pradžių jis būna 5 cm, vėliau plečiasi. Daliai ligonių gali pasireikšti galvos skausmas, svaigimas, silpnumas, sąnarių ir raumenų skausmai, vėliau gali sutrikti atmintis, miegas, o negydoma liga ilgainiui gali pažeisti visas svarbiausias organizmo sistemas.
Jei erkė įsisiurbė
Aptikus erkę reikia ją kuo greičiau ištraukti. Nepastebėjus išlieka pavojus, kad erkė per žaizdą įšvirkš jums virusą. Pasistenkite nespausti erkės kūnelio ir netepti jo riebalais. Pincetu reikia suimti erkę kaip arti galvos ir pašalinti ją truktelint atgal. Tada apiplaukite žaizdelę vandeniu su muilu ar dezinfektantu. Aplink žaizdą atsiradus išplitusiam paraudimui ar kitiems pažymiams kreipkitės į gydytoją.
Norint išvengti erkės įsisiurbimo rengtis reikia taip, kad drabužiai kuo labiau pridengtų kūną: rinkitės drabužius ilgomis rankovėmis, kelnių galus sukiškite į kojines ar batus. Geriau dėvėti ryškių spalvų drabužius, kad erkę būtų lengviau pastebėti. Jei lankėtės vietose, kur erkės paplitę, rūpestingai apžiūrėkite visą kūną, ypač sunkiau matomas vietas – pakinklius, kirkšnių sritį, alkūnių linkius, zonas už ausų bei pažastis.
Vienos priemonės, kuri padėtų apsisaugoti nuo erkių nėra. Apsisaugoti gali padėti specialūs purškalai, tačiau juos renkantis reikėtų pasikonsultuoti su specialistu, perskaityti informacinį lapelį, nes stipresnio poveikio priemonės netinka vaikams. Cheminės sudėties repelentai veikia stipriau ir ilgiau, bet dažniau sukelia alergiją, todėl vaikams ir kūdikiams rekomenduojama naudoti purškalus, kurių sudėtis natūrali. Tokiuose preparatuose pagrindiniai komponentai yra eteriniai aliejai. Preparatai suteikia apsaugą tik keletui valandų, todėl purškimą reikėtų vis pakartoti.
Rašyti atsakymą