Festivalis „Keliaujanti vėtrungė“ – meno ir istorijos dialogas Mažojoje Lietuvoje

Nacionalinis kultūros kelias „Vėtrungių kelias“, administruojamas Šilutės kultūros centro, šią vasarą vėl kvietė žmones pažinti ir atrasti turtingą Mažosios Lietuvos istoriją bei paveldą. Šių metų festivalis „Keliaujanti vėtrungė: tikėjimas, legendos ir knygų milžinai“ atkreipė dėmesį į šį unikalų etnografinį regioną, sujungdamas praeitį ir dabartį, istoriją ir šiuolaikinį meną. Festivalis subūrė daugiau nei 2000 žiūrovų, kurie kartu dalyvavo trijuose renginiuose įvairiose Mažosios Lietuvos vietose.

 

„Keliaujanti vėtrungė“ neapsiriboja tik istorinių faktų pristatymu – festivalis gilinasi į vietinių legendų, tikėjimo ir kultūrinių simbolių, tokių kaip vėtrungės, interpretaciją. Per muzikos, šokio, teatro, dailės bei medijų meno jungtis festivalio lankytojams buvo sukurta visapusiška ir unikali kultūrinė patirtis. Šiemet festivalis vyko ypatingose Mažosios Lietuvos vietose – Bitėnuose, Nidoje ir Ventės rage. Pasak projekto vadovės Viktorijos Binkulienės, šių metų projektas yra tęstinis, kurio pagrindinis tikslas – suteikti Mažosios Lietuvos kultūrai naujų interpretacijų ir aktualumo. 2023 metais kultūros kelias „Vėtrungių kelias“ tapo sertifikuotu nacionaliniu kultūros keliu, o šių metų festivalio ciklas siekė pabrėžti šio regiono autentiškumą per šiuolaikinio meno prizmę.

 

Pirmasis festivalio renginys, vykęs Pagėgių savivaldybės Martyno Jankaus muziejuje, buvo dedikuotas knygnešiams – drąsiems Mažosios Lietuvos žmonėms, kurie slapta gabeno lietuviškas knygas, nepaisydami pavojų. Šis renginys vyko Paveikslų sode, skambant Klaipėdos kamerinio orkestro (meno vadovas Mindaugas Bačkus) atliekamai muzikai. Renginyje buvo skaitoma dramaturgo Mindaugo Valiuko kūryba, kuri susitelkė į knygnešių dvasios prisiminimą, pabrėžiant jų ryžtą ir pasiaukojimą lietuviškos kultūros išsaugojimui. Šis renginys tapo įkvėpimu prisiminti ir pagerbti Mažosios Lietuvos krašto ypatingas asmenybes.

 

Antrasis festivalio renginys įvyko magiškoje vietoje – Nidoje ant Parnidžio kopos. Jis buvo skirtas gintarų legendoms. Parnidžio kopa, garsėjanti ne tik savo nuostabiu kraštovaizdžiu, bet ir mistinėmis istorijomis, tapo idealia erdve kūrybiškoms interpretacijoms. Atlikėja Laurita Peleniūtė kartu su savo grupe festivalio dalyviams dovanojo muzikinę programą, kuri saulėlydžio šviesoje buvo papildyta šviesos projekcijomis, atgaivinančiomis gintaro legendas. Ši simbolinė vieta padėjo lankytojams prisiliesti prie Mažosios Lietuvos paslapčių ir mistinio pasaulio.

Trečiasis ir paskutinysis festivalio renginys vyko unikalioje Mažosios Lietuvos vietoje – Ventės rage, kur buvo paminėta Tarptautinė švyturių diena. Šis renginys akcentavo ne tik švyturių istorinę reikšmę, bet ir jų simbolinę vertę. Muzikinę atmosferą ir subtilų tikėjimo pajautimą renginyje kūrė unikalaus balso atlikėja Kristina Jatautaitė-Stanevičienė, kompozitorius Marius Salynas, šokio trupės „Nuepiko“ choreografai Adrian Carlo Bibiano bei Džiugas Kunsmanas. Baigiamąjį renginį vainikavo vienu metu įžiebti Nidos ir Ventės rago švyturiai, jungiantys Mažosios Lietuvos krantus.

 

Festivalis „Keliaujanti vėtrungė“ yra ne tik kultūrinis festivalis, bet ir kvietimas atrasti Mažąją Lietuvą, jos istoriją, legendas ir kultūrinius simbolius. Nacionalinis kultūros kelias „Vėtrungių kelias“ pristato šį regioną kaip gyvą istorijos ir kultūros centrą ir suteikia unikalią galimybę ne tik susipažinti su Mažosios Lietuvos paveldu, bet ir pajusti šiuolaikinio meno bei tradicijų dermę.

Festivalio kūrybinė grupė:

Projekto vadovė Viktorija Binkulienė

Režisierius Marius Tumšys

Montažo režisierius ir operatorius Mindaugas Praninskas

Operatorius, drono operatorius Žygimantas Kontrimas

Dramaturgas Mindaugas Valiukas

Kompozitorius Marius Salynas

Fotografas Sergėjus Gvildys