Graži oda: puoselėkime ją iš vidaus, ne tik iš išorės

 

Žmogaus organizmas evoliucijos eigoje susiformavo taip, kad visos reikalingos medžiagos, tarp jų ir vitaminai, į organizmą patenka per burną, vėliau – į kraują, o kraujas nuneša į audinius, taip pat ir į odą. Šiandien niekas neabejoja, kad mityba – sveikatos pagrindas, kad sveikata ir grožis – neatsiejami. Ir viena, ir kita stipriai priklauso nuo vitaminų.

Sveiko žmogaus oda ilgiau išlieka jauna. Mūsų sveikata labiausiai (apie 50 proc.) priklauso nuo gyvenimo būdo ir mitybos. Odos, ypač veido, būklė taip pat labai priklauso nuo mitybos. Su maistu žmogaus organizmui būtina gauti apie 40 įvairių medžiagų. Kadangi mūsų šalies gyventojų maistas nevisavertis ir neįvairus, todėl iš jo patenka nedaug vitaminų ir mineralų. Nenuostabu, kad reta moteris gali pasidžiaugti gera sveikata bei gražia veido oda. Labiausiai tai pastebima bėgant metams. Ir nors senėjimas – natūralus dalykas, kurio visiškai nesustabdysime, tačiau nutolinti galime.

Odos vitaminai: A ir E

Yra keli vitaminai, kurie tiesiogiai veikia odą – tai riebaluose tirpūs vitaminai A ir E. Su maistu negauname šių vitaminų tiek, kad užtikrintume organizmo poreikius.

Vitamino A svarba odai:

  • Vitaminas A reikalingas odą dengiančiam ir apsauginę funkciją atliekančiam vienasluoksniui plokščiajam epiteliui. Tai natūrali odos apsauga. Jis tarsi skydas saugo nuo nepalankių išorinių veiksnių žalingo poveikio, saugo odą nuo senėjimo.
  • Dėl epitelio ragėjimo ir lupimosi oda tampa sausa, netenka blizgesio, normalaus tamprumo, veido oda ima sparčiai senti, išsausėja alkūnių, pečių, kelių ir blauzdų oda.
  • Vėliau oda pradeda ragėti, tampa panaši į „žąsies odą“. Trūkstant vitamino A, išdžiūva ir tampa pažeidžiamos akių, kvėpavimo takų, virškinimo trakto gleivinės. Be to, trapėja plaukai.
  • Yra daug vitamino A formų. Biologiškai aktyviausios yra dvi – retinolis ir retinoinė rūgštis. Organizme vykstant sudėtingiems procesams, pagal poreikį retinolis patenka į kraują ir nunešamas į įvairius audinius bei organus. Taip vitaminas A patenka į odą.

Vitamino E svarba odai:

  • Vitamino E savybėmis pasižymi daugelis hidrochinono ir chinono darinių, tačiau aktyviausi yra tokoferoliai. Svarbiausias yra alfatokoferolis. Alfatokoferolis sudaro 90 proc. visų tokoferolių ir yra biologiškai aktyviausias.
  • Vitamino E biologinė reikšmė odai: jis padidina odos elastingumą, viršutiniam odos sluoksniui padeda išlaikyti drėgmę, saugo nuo kenksmingų ultravioletinių spindulių. Be to, vitaminas E saugo organizmą nuo žalingo laisvųjų radikalų poveikio, didelėmis dozėmis yra geras antioksidantas.

Rekomenduojamos paros normos:

  • Vitaminas E apsaugo nuo oksidacijos vitaminą A. Taigi šių dviejų vitaminų derinys yra moksliškai pagrįstas, tad geriausia, kai į organizmą jie patenka abu kartu.
  • Vitamino A rekomenduojama paros norma suaugusiesiems 800 mg retinolio ekvivalentų, o vitamino E paros norma suaugusiesiems 10 mg tokoferolio ekvivalentų.
  • Vitaminų poveikis odai ženkliausias tuomet, kai į organizmą jų patenka tiek, kiek rekomenduojama parai arba ir keletą kartų daugiau.
  • Tiek vitaminas A, tiek ir vitaminas E tirpsta riebaluose. Taigi jiems pasisavinti reikalingi riebalai, geriausia aliejai. Pavyzdžiui, arachių aliejuje ištirpę vitaminai pasisavinami pakankamai lengvai.

Vitaminai odai: iš vidaus

Organizmui geriausia, kai gauname visų vitaminų ir mineralinių medžiagų. Norint konkretaus poveikio, geriausia rinktis kad ir kelių, tačiau didžiausią poveikį būtent odai turinčių vitaminų derinius, pavyzdžiui, vitaminus A ir E. O svarbiausia, kad vitaminai odą patektų natūraliu būdu – būtų atnešti kraujo. Į odą vitaminai turi patekti iš vidaus, o ne iš išorės.

Rūpinkimės savo oda – tai pats didžiausias ir pastebimiausias mūsų organas. Geriausių rezultatų pasieksime tik tuomet, kai rūpinsimės oda iš vidaus.

Parengta pagal internetinį žurnalą moterims Moters pasaulis