Grybų karštinė pagaliau prasidėjo

GrybaiSausrą pakeitus lietingiems orams, miškuose iš po samanų savo kepures pradėjo kelti įvairiausi grybai. Kad grybų sezonas jau tikrai prasidėjo, patvirtina pilnomis pintinėmis iš miškų grįžtantys grybautojai, kurie savo laimikių nuotraukomis dalinasi socialiniuose tinkluose.

„Tai ne sapnas, tai realybė!“, – feisbuke nuotrauka, kurioje gausybė baravykų, dalinosi Rimas Vilius. Dauguma Meškinės miškuose rastų grybų – sveikut sveikutėliai baravykai. Šiais grybais džiaugiasi ne tik juos radusi šeima, bet ir keli šimtai internautų.

„Šilutės naujienos“ išsiaiškino, kad internete kilogramą gerųjų grybų galima nusipirkti už 5-6 Eur, o turguje šios miško gėrybės kainuoja nuo 5 iki 10 Eur.

 Pilni krepšiai baravykų Meškinės miškuose

Du krepšius baravykų šilutiškiai Nida ir Rimas Viliai sekmadienį per dvi valandas prigrybavo Meškinės miške.

„Labai geri grybai, visai nesukirmiję, nors manėme, kad per pilnatį nebus sveikų“, – įspūdžiais dalinosi šeima.

Nida girdėjo, kad Laučių miškuose taipogi nemažai grybų, tačiau jiedu su vyru visada važiuoja į žinomas vietas Meškinės miškuose. Ji juokauja, kad su jais net draugai nebevažiuoja, nes Rimas apibėga kažin kur, tik nesušauk minutę, o jo balsas jau už kilometro.

Taigi paskutinį vasaros sekmadienį, lankydami žinomas vietas, pamatydavo tai po 8, tai po 9 vienoje vietoje augančius gybus. Dauguma jų – dideli nesukirmiję baravykai.

Grybauti šeima buvo ir praeitą sekmadienį, tačiau nieko nerado. Anykščiuose ir Vilniuje gyvenančios Vidos seserys negalėjo patikėti, kad ji su vyru tiek daug grybų pririnko, nes Aukštaitijoje jų išvis nėra.

Tuo tarpu patys šilutiškiai grybų derliumi per daug nesistebi – už kelių dienų jau ruduo, o kai gerai palijo ir dar saulė savo šiluma lepina, tai grybams tik ir augti.

Tarvyduose – vos keli grybaiGRYBAI _3

Vietas, į kurias važiuoja grybauti viena ar su sunūmi, turi ir Violeta Stanišauskienė. Šeštadienį ji grybavo Tarvydų miške už Šilutės aerodromo, tačiau, moters žodžiais sakant, nieko gero nerado: vieną baravyką, kelias voveraites ir daug ūmėdžių.

„Turiu savo vietas, kurias nuvažiavusi į mišką apibėgu. Jeigu nieko iš karto nerandu, tai žinau, kad ir nerasiu“, – pasakoja jau daugiau kaip 20 metų šiuose miškuose grybaujanti moteris.

Ji prisimena, kad pernai grybų sezonas prasidėjo rugsėjo pradžioje, taigi daugiau grybų prisirinkti ji tikisi ir šiemet, įpusėjus rugsėjui.

Mėgstamiausias V.Stanišauskienės šeimos patiekalas – aliejuje pakepti baravykai, kuriuos ji patiekia su grietine. Šį patiekalą ypač mėgsta jos sūnus.

Grybauja sau ir giminaičiams

Trečiadienį Šilutės turguje grybais prekiavo kelios moterys. Stanislava turėjo baravykų ir voveraičių. Jai grybus atvežė brolis iš Vainuto. Grybavo jis Dargiškių ir Kivylių kaimų miškuose. Grybai sveiki, be kirminų.

Brolis grybų atvežė ir pačios Stanislavos šeimai, ir prekiauti turguje. Stanislava pasakojo, kad baravykus ji išvakarėse surūšiavo. Didesniuosius ji pardavinėjo po 5-6 eurus už 1 kilogramą, mažesniuosius, kurių viršūnėlės skersmuo buvo 4-5 cm, ji pardavė po 10 eurų už 1 kg.

Šalia stovėjusi Valentina į turgų atsinešė parduoti kelis kilogramus voveraičių, kurių prisirinko Gaidelių kaimo miške. Moteris sakė, kad miško gėrybėmis ji sočiai pasivaišino su namiškiais, o likusius grybus atnešė parduoti. „Juk nevirsi antrą kartą grybų pietums?“ – svarstė Valentina.

Jos voveraitės buvo susvertos po pusę kilogramo, tokį kiekį moteris pardavė po 1 eurą už indelį.  

Kaip teisingai grybauti?

Kaip rašo GRYNAS.lt, dar prieš keletą metų Lietuvoje galiojo taisyklė, kad rinkti galima tik tam tikro dydžio grybus. Dabar, kaip informuoja Aplinkos ministerijos Gamtos apsaugos ir miškų departamento Gamtos apsaugos skyriaus vedėjas V.Graičiūnas, nei grybų dydis, nei kiekis nėra ribojami.

„Grybauti galima bet kokius kiekius ir bet kokio dydžio grybus, išskyrus tas rūšis, kurios įrašytos į saugomų rūšių sąrašą. Jame yra apie 100 grybų rūšių. Tiems, kurie nenori suklysti ir paimti saugomą grybą, rekomenduojama tiesiog nepažįstamų grybų nerinkti. Baudos – nuo 10 iki 30 eurų“, – pabrėžia pašnekovas.

Tačiau jis primena, kad ir uogauti, ir grybauti negalima tuose miškuose, kuriuose yra uždrausta lankytis: „Galima uogauti ir grybauti visur, išskyrus ten, kur draudžiamas miško lankymas – rezervatuose. Gali būti, kad savivaldybės pačios dėl tam tikrų priežasčių ribos lankymąsi valstybiniuose miškuose. Tačiau tokiais atvejais šalia miško informaciniame stende yra pranešta apie tai. O visur, kur lankymasis miškuose nedraudžiamas, galima ir uogauti, ir grybauti“.

Dar vienas grybautojams ramybės neduodantis klausimas – kaip reikia teisingai rinkti grybus: pjauti ar rauti. GRYNAS.lt kalbinta Gamtos tyrimų centro Botanikos instituto Mikologijos laboratorijos vadovė Jurga Motiejūnaitė turi aiškų atsakymą – jokio skirtumo. Anot jos, svarbiausia, kad, jei grybai valomi, tai būtų daroma gamtoje. Tokiu būdu iš grybų kepurėlių išbarstomos sporos, iš kurių, esant palankioms sąlygoms, gali išdygti nauji grybai.

Mokslininkai akcentuoja, kad grybaujant jokiu būdu negalima stipriai rauti grybo, kad nebūtų išdraskyta jo grybiena.