Kaip užsikrečiama?
Lietuvoje labiausiai paplitęs – lėtinis virusinis hepatitas C (2022 m. užfiksuoti 834 atvejai).
Hepatito A virusu (HAV) užsikrečiama per užterštą maistą, vandenį. Hepatito B virusas (HBV), hepatito C virusas (HCV) ir hepatito D virusas (HDV) plinta per kraują, lytinius santykius, taip pat iš motinos vaisiui. Šie virusai neplinta per maistą, vandenį ar apsikabinant.
Hepatito E virusu (HEV) galima užsikrėsti suvalgius nepakankamai termiškai apdorotą gyvūnų mėsą (ypač kiaulieną), vėžiagyvius arba per užterštą vandenį.
Kaip apsisaugoti?
Efektyviausia hepatito A profilaktikos priemonė – vakcinacija, kuri rekomenduojama keliaujantiems į didelio hepatito A endemiškumo šalis (Egiptą, Tunisą, Maroką, Indiją, Tailandą), vaikams pradedant lankyti darželį ar mokyklą, dalyvaujantiems maisto tvarkyme, svarbi profilaktikos priemonė – rankų higiena.
Hepatito B efektyviausia prevencija – skiepai. Nuo hepatito C infekcijos skiepų nėra, todėl reikėtų laikytis kitų profilaktikos priemonių, kurios saugo ir nuo hepatito B: lytinių santykių metu naudoti prezervatyvus, nesinaudoti kitų skutimosi peiliukais, manikiūro reikmenimis, nevartoti narkotinių medžiagų, o jas vartojantiems nesidalyti adatomis ir švirkštais, dirbant su žmonių biologiniais skysčiais mūvėti pirštines ir kt.
Hepatito D infekcija negali pasireikšti, jei nėra hepatito B viruso. Skiepijimas nuo hepatito B yra vienintelis būdas siekiant išvengti HDV infekcijos, tinkamos ir jau minėtos kitos hepatito B profilaktikos priemonės.
Svarbiausios hepatito E profilaktikos priemonės – viešai tiekiamo geriamojo vandens kokybės palaikymas, tinkamas nuotekų tvarkymas, higienos taisyklių laikymasis, mėsos ir jūros gėrybių terminis apdorojimas, svarbu nenaudoti vandens ir ledo, jei nežinoma ar jis švarus.
Dėl hepatitų B ir C rekomenduojama pasitikrinti:
asmenims, kuriems iki 1993 m. buvo perpiltas kraujas ar kraujo produktai; kuriems dėl neaiškių priežasčių yra padidėję kepenų fermentai; medicinos įstaigų darbuotojams, turintiems sąlytį su krauju ar kitais kūno skysčiais; nėščiosioms; vaikams, kurių motinos nėštumo ar gimdymo metu sirgo virusiniu hepatitu; asmenims, kurių šeimos nariui diagnozuotas hepatitas B / C; turėjusiems daug lytinių partnerių; infekuotiems ŽIV infekcija; nors kartą vartojusiems švirkščiamuosius narkotikus; buvusiems įkalinimo įstaigoje.
NVSC rekomenduoja pasikonsultuoti su savo šeimos gydytoju dėl galimybės nemokamai pasitikrinti dėl virusinio hepatito C infekcijos.
Pagal BNS inf.
Rašyti atsakymą