Jūrų kadetų mokyklos Rusnėje nebebus

kadetaiOficialiai paskelbta, kad Klaipėdos politikai apsisprendė, jog Jūrų kadetų mokykla, anksčiau veikusi Juodkrantėje, bus įsteigta uostamiestyje. Ji turėtų atverti duris kitąmet, rugsėjo 1-ąją.

Šilutės savivaldybės vadovai mano, kad tokios mokyklos įkūrimas Rusnėje būtų buvusi nemenka finansinė našta Savivaldybės biudžetui: minimaliais paskaičiavimais tam, kad kadetų mokyklą įkurti ten, kur planuota – Rusnės specialiojoje mokykloje, būtų reikėję investuoti daugiau nei 2 milijonus eurų.

Aistros dėl kadetų mokyklos steigimo kunkuliavo kone dešimtmetį, tokią galimybę svarstė ir plačiai pristatinėjo ir Šilutės, ir Klaipėdos bei Neringos savivaldybės. Pagaliau oficialiai pranešta, kad klaipėdiečiai tokią mokyklą steigs pertvarkę I.Simonaitytės mokyklos bazę.

Šilutės savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis sakė, kad preliminari Jūrų kadetų mokyklos steigimo suma buvo skaičiuojama dar nuo lito laikų. Ir tada buvo aišku, kad tam reikalui iš Savivaldybės biudžeto tektų atseikėti ne mažiau kaip 10 milijonų litų. Atitinkamai suma augo ir įvedus eurą. Daugiausia išlaidų būtų buvę bandant pertvarkyti Rusnės specialiąją mokyklą, kuri tikrai nėra pritaikyta rengti jūrų kadetus.
Kalbant apie naujas darbo vietas mūsų krašto pedagogams, meras irgi netryško optimizmu. Anot jo, rajone turime pedagogų,  galinčių mokyti bendrųjų dalykų, tačiau jūrinės specialybės specialistų vis tiek būtų tekę kviestis iš uostamiesčio.

„Tokia našta rajonui būtų pakeliama tik tuo atveju, jei mokyklos steigimą būtų finansavę Švietimo ir mokslo ministerija su Krašto apsaugos ministerija. O jei Klaipėda numatė, kad jie pajėgs, manykime, kad ir įvykdys“, – sakė V.Laurinaitis.  

Beje, klaipėdiečiai taip pat tikėjosi, kad viena mokyklos steigėjų bus Švietimo ir mokslo ministerija, bet ilgai trukusios diskusijos nedavė rezultatų. Todėl jau nutarta, kad naująją mokymo įstaigą kurs pati uostamiesčio savivaldybė. Klaipėdoje kadetai bus ugdomi remiantis Jungtinės Karalystės karo laivyno berniukų brigados sukurta ir tarptautinės jūrų kadetų praktikos pakoreguota ugdymo filosofija – derinant bendrąjį ugdymą ir ikiprofesinį jūreivystės, laivininkystės dalykų mokymą. Moksleiviai praktiką turėtų atlikti plaukiodami vidaus vandenyse ir jūroje.

Kadetų mokykla Lietuvoje nėra naujiena, dar neseniai ji keletą metų veikė Juodkrantėje. Tokios mokyklos įkūrėjas buvo kunigas Romualdas Ramašauskas. Neringos savivaldybės tarybos sprendimu, 2006 metų rugpjūtį Juodkrantės mokykla tapo L.Rėzos jūrų kadetų mokykla – bendrojo lavinimo mokykla, suteikiančia ir papildomų su jūreivyste ir laivininkyste susijusių žinių bei praktinės patirties. Jos moksleiviai, pasirinkę papildomą ugdymą susipažindavo su laivybos ir laivininkystės istorija ir šiandiena, įgydavo laivavedybos, buriavimo pagrindų.

Vasaromis kadetai leisdavosi į keliones Klaipėdos universiteto mokomuoju burlaiviu „Brabander“. Skelbiama, kad ne vienas Juodkrantės mokyklos auklėtinis pasirinko tolesnes jūreivystės studijas.

Bet prieš 4 metus Juodkrantėje puoselėtoms marinistinėms tradicijoms ir jūriniam ugdymui atėjo galas – mokykla buvo uždaryta.
Planuojama, kad naujai įsteigtoje kadetų mokykloje bus galima įsigyti pagrindinį ir vidurinį išsilavinimą, mokymo programos bus papildytos jūreivystės, laivybos ir karybos pagrindų dalykais.