Katytiškius sužavėjo Lenkija ir jos žmonės

lenkija 184Katyčių pagrindinės mokyklos atstovai dalyvavo antrajame tarptautinės Comenius daugiašalės mokyklų partnerystės projekto dalyvių susitikime Lenkijoje, Bože pradinėje mokykloje (Bialobžegų apskritis).

Projektą „Metų laikai – mokinių gebėjimų ugdymo šaltinis“ vykdo septynios šalys: Rumunija, Turkija, Ispanija, Čekija, Lenkija, Italija ir Lietuva.

Šįkart į susitikimą Lenkijoje vyko projekto koordinatorė, socialinė pedagogė Ina Stankevičiūtė, mokytojai Algimantas Valaitis ir Živilė Vaicekauskienė, mokiniai Evelina Šedytė, Diana Jankauskaitė, Aistė Petrošiūtė ir Lukas Pėteraitis.

Varšuvoje katytiškius pasitiko lenkų koordinatorius Anatolij Romaniuk, palydėjo iki Bialobžegų. Ten jau mokinukų laukė šeimos, kur jie gyvens, o mokytojai apsistojo jaukiame „Emaus“ religiniame – edukaciniame centre.

Kitą dieną visus pradžiugino nuoširdus priėmimas Bože pradinėje mokykloje. Mokyklos hole puikavosi stendai, skirti kiekvienai dalyvaujančiai šaliai. Mus pasitiko besišypsantys mokiniai, mokytojai ir mokyklos direktorė Anna Kaczmarczyk.

Aktų salėje, papuoštoje visų projekte dalyvaujančių šalių  vėliavomis, buvo atlikti šalių himnai, visi svečiai įteikė dovanas mokyklai. Po oficialiosios dalies ragavome nacionalinių patiekalų. Čia tiek visko buvo, kad priminė mūsų Kalėdų stalą.

Delegacijos parengė įdomius prisistatymus. Netikėtas buvo ir paskutinis akcentas, kai kiekvienas projekto dalyvis iškirpo snaigę, ant jos užrašė savo vardą ir ją prisegė scenoje. Taip kiekvienas buvo įprasmintas. Grupės fotografavosi, dalijosi įspūdžiais.

Aplankėme Varšuvą, jos senamiestį, kuriam – jau apie 700 metų. 1980 m. Varšuvos senamiestis buvo įtrauktas į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą.

Užsukome į Lenkijos parlamentą, buvome maloniai priimti, sulaukėme net dovanėlių. Nuvykome ir į ne mažiau žinomą lenkams vietą – restoraną „Honoratka“, kuriame lankydavosi žymus lenkų kompozitorius Frederikas Šopenas. Ir šiandien svečiai gali paragauti valgių, kurie gaminami pagal IX a. vidurio receptus.

Bialobžegų apskritis yra šiaurės rytų Lenkijoje, Mazovijos vaivadijoje. Apskrityje yra 6 valsčiai, kurių vienas ir yra – Stromiec. Mus maloniai sutiko pastarojo valsčiaus vadovai, pavaišino, įteikė mielų dovanėlių. Pamatėme ir šio miesto licėjų: įspūdinga sporto salė, daug vaizdinės medžiagos. Mokykloje mokosi apie 400 mokinių ir patekti čia gali tik gabiausieji.

Bialobžegų kultūros ir pramogų centre mokiniams vyko kūrybinės pamokėlės: iš modelino gamino gėles, žaislus. Tame pačiame centre įvyko koncertas, kuriame dalyvavo mokiniai, lankantys šį centrą.

Ketvirtąją dieną išvykome į Radomą –  14-tą pagal dydį Lenkijos miestą (227 tūkst. gyventojų). Tai senas miestas, įkurtas 1156 m. Įdomus faktas, kad nuo 1481 m. Radome gyveno Šv. Kazimieras, būsimas šventasis Lietuvos globėjas.

Apsilankėme etnografiniame amatų muziejuje, kur mokiniai dalyvavo amatų pamokose: mokėsi kepti duoną, žiesti iš molio indus, vyti virves, austi, grūsti grūstuvu grūdus arba prieskonius. Įdomu buvo pasivaikščioti po etnografines sodybas ir palyginti su lietuviškomis sodybomis. Visus darbus vainikavo pasivažinėjimas rogėmis – ši atrakcija ypač patiko italams ir turkams, nes jie retai mato sniegą.

Vakare visi susitikome šventinėje vakarienėje. Susirinko visi projekto dalyviai, šeimos, kuriose gyveno mokiniai, valsčiaus ir apskrities vadovai. Visiems buvo įteikti projekto dalyvių sertifikatai, dainavome ir daug šokome.

O mes grįžome į Bože mokyklą, kurioje buvo surengta diena, skirta paminėti XXII olimpinėms žaidynėms. Mokiniai sudarė internacionalines komandas, vyko daug įvairių žiemos sporto šakų estafečių. Pralaimėjusiųjų nebuvo.

Mūsų dienos, praleistos Lenkijoje, buvo kupinos prasmingų darbų, gražių reginių ir susitikimų. Dėkojame visiems, su kuriais teko susipažinti šioje fantastiškoje kelionėje.