Kodėl verta rinktis A++ klasės gyvenamąjį namą?

Nauji namai – daugelio iš mūsų svajonė. Jei apie naujo namo statybas svarstote vis rimčiau ir rimčiau, metas iš arčiau susipažinti su skirtingomis gyvenamųjų namų energinio efektyvumo klasėmis. Juk tai rodiklis, kuris nulems ne tik komfortą jūsų naujame name, bet ir lems šildymo sąskaitų dydį. Šiuo metu statomi nauji gyvenamieji namai turi atitikti A++ klasės reikalavimus. Ką tai reiškia? Kas privalo būti įrengta tokiame name?

 

Ką reiškia skirtingos namų energetinio efektyvumo klasės?

 

Pastato energinio naudingumo sertifikavimas Lietuvoje privalomas visiems naujiems pastatams. Jo reikia ir norint parduoti ar išnuomoti būstą. Energinio efektyvumo klasės yra įvardijamos tiesiog raidėmis nuo F (žemiausia) iki A (aukščiausia). Didėjant susirūpinimui ekologija ir tvarumu, privalomi reikalavimai statant namą nuolat kilo. Pavyzdžiui, jei namo statybas būtumėte pradėję prieš dešimtmetį – 2014–2016 metais – jums būtų užtekę pasiekti B klasės efektyvumą. Nuo 2016 metų taikomas reikalavimas pasiekti A klasės efektyvumą, o vėliau, atsiradus poreikiui, reikalavimai dar kilo ir nuo 2021 metų naujai statomiems namams yra privaloma pasiekti A++ klasę. A++ klasės namai yra šiuo metu geriausiai apšiltinti, tvariausi ir taupiausi namai rinkoje.

Gyvenamieji namai statybos darbų pabaigoje gauna sertifikatą, kuris įprastai galioja 10 metų. Vėliau namą galima iš naujo sertifikuoti, o, esant reikalui, statinį renovuoti, atnaujinti, kad jis atitiktų naujausius reikalavimus. Šiuo metu visi mūsų statomi gyvenamieji namai atitinka A++ klasės reikalavimus. Pagrindiniai reikalavimai yra: geras šiluminės izoliacijos lygis (grindų, sienų, stogo), energiją taupantys langai ir durys (įprastai 2 ar 3 stiklų langai), aukšto efektyvumo vandens ir paties namo šildymo siurbliai, efektyvus vėdinimas (įprastai – rekuperacinis), energiją taupantis apšvietimas (rekomenduojamas – LED), šilumos reguliavimas (automatinis reguliavimas, siekiant užtikrinti optimalų energijos suvartojimą).

 

A++ klasės namai – pasirinkimas, galvojantiems apie ateitį

 

Svarbu pabrėžti, kad A++ namo sertifikatas, tai ne tik dar vienas popieriaus lapas, kuris bus įdėtas į jūsų namo dokumentų segtuvą. Atitinkamas sertifikavimas užtikrina ir tam tikrą komforto lygį, patogumą, ekologiją bei sąnaudas, reikalingas būstui išlaikyti.

Pavyzdžiui, jei perkate ne naują būstą ir jis turi tik B klasės sertifikatą, galite tikėtis didesnių šildymo išlaidų, nei kainuotų tokio pat dydžio būsto A++ klasės išlaikymas. Taip pat tikėtina, kad čia bus pritaikyti senesnės kartos sprendimai, todėl gali būti ne toks patogus šildymo katilo valdymas, prastenės kokybės langai ir durys, todėl žiemą pateks daugiau šalčio ir t. t. Žinoma, kiekvienu individualiu atveju reikia vertinti bendrą vaizdą (pavyzdžiui, po sertifikavimo buvo atliktas remontas ir langai pakeisti į geresnius). Tačiau energinio naudingumo sertifikatas yra pirmas dalykas į kurį reikėtų atkreipti dėmesį perkant ne naujos statybos namą.

Kalbant apie naujos statybos namus, yra privaloma statyti gyvenamąjį namą, kuris atitiks A++ klasės reikalavimus. Tai apima tiek šildymo sistemos atitiktį, tiek ir paties namo statybinių medžiagų atitiktį. Todėl labai svarbu, kad gyvenamieji namai būtų statomi savo srities profesionalų, kurie užtikrins, jog bus pasirenkamos reikiamos medžiagos.

 

Naujo namo statyboms – valstybės parama, banko paskola ar savos lėšos?

 

Turbūt dažniausiai nauji būstai statomi taikant mišrų finansavimą. Tai reiškia, kad dalis lėšų yra santaupos, o kita dalis – valstybės parama ar banko paskola. Pirmam būstui įsigyti galima pasinaudoti įvairiomis valstybės siūlomomis paramos priemonėmis, taip pat sąlyginai yra lengviau gauti paskolą nei, pavyzdžiui, norint įsigyti antrą būstą.

Turbūt dažniausiai namo statyboms ryžtasi tie, kas jau turi įsigiję nuosavą butą ar nedidelį kotedžą. Tokiu atveju pardavus senąjį būstą yra finansuojamos naujo namo statybos ar statybų laikotarpiui yra imama banko paskola, o persikėlus į naują būstą senasis yra parduodamas ir gauta suma leidžia padengti visą ar dalį pasiimtos paskolos. Taip pat reikia nepamiršti pasitikrinti, ar galite pasinaudoti valstybės parama. Kiekvienu konkrečiu atveju reikėtų kreiptis į savivaldybę ar savo seniūniją dėl to, kokią paramą galite gauti būtent jūs.

Pavyzdžiui, gyvenamieji namai ir jų įsigijimas regionuose jaunoms šeimoms yra iš dalies subsidijuojamas valstybės. Jaunos šeimos regionuose gali gauti nuo 15 iki 30 % būsto įsigijimo sumos (būsto kredito suma ne daugiau nei 87 tūkst. eurų). Jaunomis šeimomis laikomi sutuoktiniai iki 36 metų arba vieniši tėvai iki 36 metų, turint 3 ir daugiau vaikų – iki 40 metų. Vaikų neturint skiriama 15 % suma nuo jūsų būsto kredito sumos, turint vieną vaiką – 20 %, turint 2 vaikus – 25 %, turint 3 vaikus ir daugiau – 30 %. Po subsidijos gavimo padidėjus šeimai, galima kreiptis dėl papildomos subsidijos sumos.

Atkreipkite dėmesį, jog čia pateikiama tik bendra informacija – egzistuoja ir daugiau skirtingų paramos formų. Be to, įstatymai gali keistis bei atsirasti papildomi reikalavimai norint gauti vieną ar kitą paramos rūšį. Todėl visada yra geriausia susisiekti su savo seniūnija ar savivaldybe ir išsiaiškinti, kokia paramos rūšimi galite pasinaudoti jūs.