Švėkšnoje augęs ir „Saulės“ gimnazijoje mokęsis Edgaras RŪTELIS, dar būdamas abiturientas, ilgai nesuko galvos, kur studijuoti – pats gyvenimas jam pasufleravo, kokį kelią pasirinkti. Pasirinkimą nulėmęs atvejis buvo kitų nelaimė – 2006-aisiais Švėkšnoje įsiliepsnojęs didžiulis gaisras, kai sudegė 11 pastatų. Puolęs į pagalbą kaimynams, vaikinas tuomet suprato, kad jo pareiga – padėti žmonėms.
„Ginti. Saugoti. Padėti“ – būtent šis policijos darbą skelbiantis šūkis atitiko ne tik Edgaro profesiją, bet ir gyvenimo tikslą. Baigęs Lietuvos policijos mokyklą, 27 metų švėkšniškis Klaipėdos Kelių policijoje dabar dirba šeštus metus ir sąžiningą jo darbą netruko pastebėti vadovybė. Pareigūnas jau du kartus skatintas, o sausio 14-ąją jis buvo apdovanotas socialinės akcijos „Aš neimu kyšių“ baigiamojoje ceremonijoje.
Ceremonijos metu Generalinis komisaras Saulius Skvernelis kiekvienam siūlė įsidėmėti apdovanotų pareigūnų veidus, kurie buvo, yra ir bus nepaperkami: „Niekas nepasakys, kad kažkada aš jam kažką daviau“.
Šiuo savo pasiekimu E.Rūtelis didžiuojasi ir tiki, kad tai ne paskutinis jo nuopelnas. Mat šiam vyrui pareigūno profesija darbo metu nesibaigia – jis teigia jau sergantis pareigūno liga ir esantis juo visą parą.
Atsakomybės baimė
Prieš dvi savaites Vilniuje įvyko socialinės akcijos „Aš neimu kyšių“ apdovanojimų ceremonija. Po jos iš Švėkšnos kilęs Klaipėdos Kelių policijos vyresnysis patrulis E.Rūtelis gali pasigirti, kad jis – antras Lietuvoje atspariausias kyšiams pareigūnas. Iš viso buvo apdovanoti 8 geriausi darbuotojai.
Tokį pripažinimą vyrui lėmė tai, kad jis 2013 metais 12-ai žmonių pradėjo ikiteisminius tyrimus už bandymą jį papirkti. Tačiau, pasak švėkšniškio, siūliusiųjų buvo žymiai daugiau. Tik kiti, išgirdę apie gresiančią atsakomybę, tuoj persigalvodavo.
„Perspėjus žmones dėl galimų nemalonumų už kyšio siūlymą, reakcija būna įvairi: vieni kaltina save, kad taip elgėsi, kiti kaltina pareigūnus, kad šie atsisako pinigų, treti suvokia, kad pasielgė neteisėtai“, – apie dažnai darbe pasitaikančias situacijas pasakojo E.Rūtelis.
Pasak patrulio, kyšininkavimo kultūrą Lietuvoje nulėmė tai, kad anksčiau žmonės manydavo, jog už pinigus jie gali nupirkti bet ką: važiavau, pažeidžiau, susimokėjau ir toliau važiuoju.
Tačiau Edgaras neabejoja – šiandien papirkimų atvejų mažėja. Pareigūnai pastebėjo, kad žinios apie pradėtus ikiteisminius tyrimus sklinda labai greitai, pažeidėjai išsipasakoja, o kiti pradeda bijoti atsakomybės.
„Kiekvienas žmogus turėtų suprasti ir įsiminti, kad už savo padarytus veiksmus reikia atsakyti įstatymų nustatyta tvarka, o ne vienokiais ar kitokiais būdais bandyti išvengti atsakomybės“, – sako vienas iš kyšiams atspariausių pareigūnų Lietuvoje.
Girtų ir skubančių vairuotojų pasiteisinimai
2006 metais Švėkšnos „Saulės“ gimnaziją baigusio E.Rūtelio gyvenimo kelią, kuomet jis dar mąstė, ką studijuoti, nulėmė jo miestelį sukrėtusi nelaimė. Tais metais įsiplieskęs gaisras Gedminaičių gatvėje nuniokojo 5 namus ir 5 ūkinius pastatus, dar 6 pastatai buvo apgadinti. Iš viso nukentėjo 11 šeimų. Viena moteris žuvo liepsnose, dar penki gyventojai patyrė įvairias traumas.
Tuomet abiturientas Edgaras skubėjo į pagalbą kaimynams ir gelbėjo jiems negailėdamas jėgų. Už tai vėliau jis ir valstybės padėką gavo. Tačiau ne padėka, o geras jausmas padėjus žmonėms paskatino jį įsigilinti į policijos šūkį „Ginti. Saugoti. Padėti“.
„Šie žodžiai visiškai atitiko mano lūkesčius, todėl nedvejodamas nutariau stoti į Lietuvos policijos mokyklą“, – apie apsisprendimą pasakoja E.Rūtelis.
Pasirinkimas vyro nenuvylė – jis didžiuojasi savo darbu: per 6 tarnybos metus Edgaras neturėjo tarnybinių nuobaudų, 2 kartus buvo skatintas, o dabar sulaukė ir apdovanojimo.
Pasak jo, per darbo metus įsimintinų įvykių buvo daug, tačiau jie visi tokie negatyvūs ir slogūs, kad pareigūnas nenori apie tai kalbėti. Linksmų, kurioziškų atsitikimų darbe mažai – kaip sako pareigūnas, juk dažniausiai žmonės su policija susiduria ne pačiose maloniausiose situacijose.
Edgaras, būdamas Kelių policijos vyriausiuoju patruliu, sako girdėjęs ne vieną vairuotojų pasiteisinimą, kodėl jie viršijo greitį, ar vairavo išgėrę. Tačiau dažniausia pasiteisinimų mintis būna ta pati: pažeidėjai, viršiję greitį, tvirtina, kad yra ne vietiniai, nepastebėjo kelio ženklų arba labai skubėjo, o girti vairuotojai ginasi besijaučiantys blaivūs, nes išgėrė „tik 2 butelius alaus“, nors būna net sunkaus girtumo laipsnio.
Darbo problemos darbe ir lieka
Mylėdamas savo darbą Edgaras tikisi, kad laikui bėgant policijos situacija Lietuvoje pagerės. Jo nuomone, šiuo metu ji nėra pati geriausia: trūksta darbuotojų, finansavimo. Taip pat ir žmonių požiūris į policijos pareigūnus nevienodas: vieni smerkia pareigūnus, kiti giria jų darbą. „Manau, kad Lietuvos policija eina gera linkme, kad pakeistų ir žmonių požiūrį į pareigūnus, ir pačios policijos situaciją“, – įsitikinęs švėkšniškis. Kol situacija lėtai keičiasi, E.Rūtelis tvirtina, kad jis jau yra 100 procentų pareigūnas, dirbantis ne tik darbo metu, bet ir laisvalaikiu. „Man atrodo, sergu pareigūno liga“, – juokauja patrulis.
Pripažįsta vyras, kad ši liga yra net ir pavojinga, mat adrenalino darbe daug: tenka pažeidėjus ir bėgte vytis, kartais net daugiau nei kilometrą, tenka ir labai greitai automobiliu važiuoti, ir kitų situacijų pasitaiko, kuomet širdis pradeda plakti stipriau. Atidirbęs savo darbo laiką, Edgaras nepaliauja stebėti savo aplinkos, drausminti nusižengusius, tik darbo problemų sako namo nesinešantis. Namie jo laukia, kaip jis sako, nuostabi žmona ir 2,5 metų dukrytė. Laisvalaikiu visa šeima dažnai į Švėkšną užsuka – aplankyti tėvų, giminaičių.
Švėkšniškis kelia policijos prestižą
Apdovanojimų ceremonijoje dalyvavęs vidaus reikalų ministras Dailis Alfonsas Barakauskas dėkojo pareigūnams už sąžiningai atliekamą pareigą. „Vyrai, ačiū jums, kad buvote sąžiningi! Jūs esate tie, kas kelia visos vidaus reikalų sistemos prestižą“, – sakė ministras.
Pristatydamas metų statistiką, jis teigė, kad buvo ir nemalonių atvejų: pernai dešimtadaliu padaugėjo pačios policijos išaiškintų atvejų, kai pareigūnai ėmė kyšius. Tačiau net ketvirtadaliu daugiau užfiksuota atvejų, kuomet buvo bandoma papirkti pareigūnus.
Pasak ministro, tai, kad pareigūnai vis dažniau užfiksuoja bandymus duoti jiems kyšį, rodo, kad auga bendras policijos pareigūnų nepakantumas teisės ir moralės normų pažeidimams, stiprėja sveikas požiūris į savo profesinę pareigą.
Policijos generalinis komisaras S.Skvernelis renginio metu kalbėjo apie tai, kaip ydingai dar mąsto dalis mūsų šalies gyventojų: „Vieni galvoja, kad Lietuvoje bet ką galima nupirkti, o kiti daro kompromisą su sąžine ir pinigus ima“.
Generalinis komisaras išreiškė viltį, kad ir paprasti žmonės, ir policijos bendruomenė su laiku supras, jog kiekvienas bandymas papirkti pareigūną yra nusikaltimas, kuris privalo būti įformintas.
Ne tik padėkos žodžiai iš Lietuvos policijos vyriausiųjų pareigūnų tądien sklido nusipelniusiems – visi nugalėtojai gavo dovanų vyriškos kosmetikos rinkinius, kuponus į sveikatingumo klubus, 500 litų pinigines premijas. Šeši geriausieji buvo apdovanoti planšetiniais kompiuteriais, o pirmosios ir antrosios vietos nugalėtojai galės po sunkaus darbo su šeima išvykti į atostogų kelionę už 2000 litų.
Projektas: „Prie Šyšos krantų: Kraštiečiai.”
Rašyti atsakymą