„Muzikuojanti Rusnės sala“ susipynė su M. Gandžio jubiliejumi

Visą savaitę Rusnėje šurmuliavo kultūrinis gyvenimas – jau dešimtą kartą įvyko Salos etnokultūros ir informacijos centro, Rusnės seniūnijos ir bendruomenės organizuotas pleneras „Muzikuojanti Rusnės sala“. Šiame plenere jau aštuntą kartą dalyvauja ir dailininkai, kurie organizuoja atsivežtų dailės kūrinių parodą, o per plenero uždarymą pateikia per savaitę sukurtus kūrinius.

Plenero uždarymo diena sutapo ir su Indijos nesmurtinio pasipriešinimo lyderio Mahatmos Gandžio 150 -osiomis gimimo metinėmis. Todėl didžiulė rusniškių ir jų svečių minia susirinko ant Atmatos upės kranto, kur prieš keletą metų yra pastatytas paminklas M. Gandžiui ir H. Kalenbachui.

Dailininkų prisistatymas – su saksofono muzika
RUSNES PLENERO_FOTO_12
Pirmoji plenero diena prasidėjo saksofono muzikos kūriniais, kuriuos atliko jaunasis muzikantas iš Šilutės Martynas Šerpytis. Jo atliekami populiarūs kūriniai puikiai papildė dailininkų kūrinių ekspoziciją, surengtą Rusnės evangelikų – liuteronų bažnyčioje.

Dailininkai į plenerą atvyko iš Nepalo, Sakartvelo, Ukrainos, Rusijos, Vokietijos, Indijos, ir Lietuvos – Klaipėdos ir Vilniaus miestų. Muzikos ir dailės plenero dalyvių pristatymo vakarą vedė aktorė iš Klaipėdos Virginija Kochanskytė.

Į plenerą pabendrauti ir kurti, o jeigu pasiseks – ir parduoti savo kūrinius atvyko 15 dailininkų. Vienas iš jų, menininkas iš Indijos atsivežė savo kūrinių, kuriuose vaizduojamas M. Gandžio ir jo bičiulio H. Kalenbacho gyvenimas. Dailininkas vieną kūrinį padovanojo Salos etnokultūros ir informacijos centrui.

Vėliau kiekvieną savaitės vakarą rusniškiai klausėsi skirtingų muzikos atlikėjų. Iš Mažeikių buvo atvykęs dainų ir giesmių autorius Arūnas Raudonis, skambėjo Lietuvos šimtmečiui skirti lietuviški romansai, koncertavo Saugų moterų vokalinis ansamblis „Vakarė“. Penktadienio vakarą skambėjo folkloro ansamblio „Verdainė“ muzika ir dainos, o baigę koncertą Reginos Jokubaitytės vadovaujamo ansamblio muzikantai bažnyčios kieme surengė ir gegužinę. Ansamblio muzikantai ir dainininkai įsuko koncerto klausytojus į ratelius, tad koncertas užsitęsė dar gerą pusvalandį.

Rusnė – Lietuvos ir Indijos draugystės sostinė

Šeštadienį, plenero uždarymo dieną įvyko ir iškilmingas renginys prie paminklo M. Gandžiui ir H. Kalenbachui „Meniniai tiltai. Indija – Lietuva”, skirtas M. Gandžio 150 – osioms gimimo metinėms. Renginį vedė paminklo statybos organizatorė, televizijos laidų vedėja Edita Mildažytė. Į Rusnę atvyko Indijos Lietuvoje bei Lietuvos Indijoje ambasadoriai su palydomis, Lietuvos žydų draugijos pirmininkė Faina Kuchliansky, Šilutės savivaldybės administracijos direktorius Virgilijus Pozingis.

V. Pozingis padėkojo visiems, kurie dalyvavo ir prisidėjo pastatant paminklą Gandžiui ir Kalenbachui. Pasak jo, tai puiki vieta, kur žmonės susitinka pabendrauti. Rusnės seniūnė Dalia Drobnienė abu didžiuosius vyrus pavadino rusniškiais, ir sakė, kad jai džiugu, jog kiekvienas vertinantis M. Gandžio ir H. Kalenbacho veiklą ir draugystę gali atvažiuoti į Rusnę.

E. Mildažytė tarti žodį pakvietė ir paminklo statybos metu Lietuvos Indijos ambasadoriumi dirbusį Laimoną Talat-Kelpšą, kurį pavadino paminklo statybos idėjos autoriumi. Svečias Rusnę pavadino Lietuvos – Indijos draugystės sostine, jo teigimu, kitas paminklas M. Gandžiui galimai bus pastatytas kitais metais Kaune.

RUSNES PLENERO_FOTO_10L. Talat-Kelpša papasakojo apie H. Kalenbacho gyvenimą nuo trejų metų Rusnėje, apie tai kaip jis, baigęs architektūros mokslus turėjo persikelti gyventi į Pietų Afriką. Ten ir susipažino su Indijos nesmurtinio pasipriešinimo lyderiu M. Gandžiu. Indijos ambasadoriui įteikta nedidelė M. Gandžio ir H. Kalenbacho paminklo kopija.

Dailės plenero dalyviai sukūrė didžiulį atviruką, skirtą M. Gandžio 150-osioms metinėms.

Vėliau visi renginio dalyviai susirinko evangelikų liuteronų bažnyčioje, kur įvyko paskutinis plenere pasirodžiusios grupės „El Fuego“ koncertas.