Naujose švarinimosi taisyklėse – prievolės daugiabučių gyventojams

DAUGIABUCIU KIEMAI_1Artimiausiu metu Šilutės rajone sparčiausiai augs kiemsargių poreikis, nes daugiabučių namų gyventojams atsirado prievolė patiems tvarkyti namų kiemus ir žolynus. Tai numatyta Šilutės r. savivaldybės tarybos patvirtintose naujose Šilutės rajono tvarkymo ir švaros taisyklėse (toliau – Taisyklės).

Kiemų priežiūra gali tapti draugiška namo gyventojų bendryste. Anot vieno šmaikštaus politiko, norintys taupyti namo gyventojai gali susitarti, jog žolę nusikarpys kad ir žirklutėmis.

Namams priskirs teritorijas

Visiškai be juoko: Šilutės savivaldybėje nuo liepos 1 d. socializmo privilegijų liks mažiau – daugiabučių namų kiemus tvarkys nebe seniūnija, o patys gyventojai arba samdys kiemsargius. Tą, beje, jau seniai daro daugiabučių savininkų bendrijos ir privačių sodybų šeimininkai.

Savivaldybės administracijos direktorius Sigitas Šeputis „Šilutės naujienoms“ sakė, kad naujosios Taisyklės jau galioja, tačiau Savivaldybės administracijos specialistai tik iki liepos 1 dienos paskirstys kiekvienam namuipriklausančias teritorijas.

Kiekvienam daugiabučiam namui paskirtas plotas bus iki kito namo teritorijos. Priskirtas plotas negalės būti nutolęs daugiau kaip 50 metrų nuo pastato, nebent daugiabutis namas jau turi dokumentais paskirtą kitokią teritoriją.

Turės patys tvarkyti

Naujosios švarinimosi Taisyklės nurodo, kad teritorijos bent du kartus per savaitę turės būti šluojamos, nurenkamos šiukšlės. Žiemos metu turės būti valomas sniegas, šalinami ledai, barstomas smėlis. Žalieji plotai turės būti šienaujami nemažiau kaip 3 kartus per sezoną.

Pasak S.Šepučio, Taisyklės nenurodo, kas konkrečiai turės tvarkyti priskirtus plotus. Tai galės daryti gyventojai patys arba sudarydami teritorijos tvarkymo paslaugų sutartis, arba per bendrojo naudojimo objektų valdytojus. Sprendimą dėl švaros ir tvarkos tvarkomose teritorijose užtikrinimo būdo daugiabučių gyventojai turi priimti per 3 mėnesius nuo Taisyklių įsigaliojimo dienos.

Politikas Zigmantas Jaunius mano, kad įsigaliojus naujoms Taisyklėms mieste ir seniūnijose esančių daugiabučių aplinka bus kaip šachmatų lenta – vargu ar gyventojai vienu metu susitvarkys kiemus, nupjaus žolę. Be to, pasak politiko, juk liks žaliųjų plotų ruožai, kurie nebus priskirti daugiabučiams namams. Kas juos tvarkys?
S.Šeputis teigė, kad visus likusius žaliuosius plotus, kaip ir lig šiol, prižiūrės seniūnijos.

Be kita ko, naujosiose Taisyklėse nurodoma, kad „Už pažeidimus taikoma atsakomybė pagal Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodeksą. Taisyklių laikymąsi kontroliuoja Savivaldybės administracijos direktorius ir jo įgalioti asmenys. Taip pat šių Taisyklių laikymosi kontrolę užtikrina ir policijos pareigūnai“.

Politikė Sandra Tamašauskienė opozicijos vardu Savivaldybės tarybai siūlė atidėti naujų Taisyklių tvirtinimą. Jos nuomone, Taisyklės nėra aiškios ir dėl to gali kilti įvairių nesusipratimų. Žmonės nėra supažindinti su nauja tvarka, tad gali būti, kad juos papiktins neplanuotos išlaidos: teks samdyti kiemsargį ar įmonę, kuri pjaus žolę, šluos kiemą ir t.t.

Tačiau meras Vytautas Laurinaitis ir Taisykles politikams pristatęs Savivaldybės Viešųjų paslaugų skyriaus vedėjas Remigijus Rimkus teigė, kad buvo rengti susirinkimai su daugiabučių namų bendrijų pirmininkais ir kitais atstovais, ir jie informuoti apie planuojamas naujoves. Pasak R.Rimkaus, informaciją dėl teritorijų paskirstymo daugiabučiams namams žmonės sutiko palankiai.

Šilutės seniūnas džiaugiasi

Bendrųjų plotų ir daugiabučių namų aplinkos priežiūrai Savivaldybė kasmet išleisdavo apie 100 tūkst. eurų. S.Šeputis sakė, kad dabar, kai dalies plotų priežiūra atiteks daugiabučių namų gyventojams, visa atlikusi suma bus panaudota kiemų tvarkymo kapitaliniams darbams. Savivaldybės administracijos direktorius pažadėjo, kad už sutaupytas lėšas bus rengiamos naujos automobilių stovėjimo aikštelės, rekonstruojamos senosios.

Šilutės seniūnas Raimondas Steponkus džiaugiasi naujomis švarinimosi Taisyklėmis. Jis tikisi, kad daugiabučių namų kiemų kapitaliniam  tvarkymui seniūnijai liks apie 40 tūkst. eurų daugiau, nei turėdavo iki šiol.

Išlaidų bus daugiau

Naujosiose Taisyklėse Savivaldybės administracija buvo įrašiusi prievolę daugiabučių namų gyventojams pasirūpinti ir lietaus nuotekomis. Tačiau ši prievolė iš Taisyklių buvo išbraukta Vyriausybės atstovės tarnybos iniciatyva.

Savivaldybės Taryba metų pradžioje rajono verslininkus jau apmokestino vadinamuoju „lietaus mokesčiu“. UAB „Šilutės vandenys“ vadovybė jau ne kartą viešai sakė, kad tokiu mokesčiu turi būti apmokestinti ir gyventojai, jei nuo jų namų stogų ir kiemų kietosios dangos lietaus nuotekos patenka į kanalizacijos sistemas. Taigi kas gali paneigti, kad daugiabučiams paskirtos naudojamo ploto teritorijos – tai pirmas  valdžios žingsnis ir link „lietaus mokesčio“ įteisinimo gyventojams.

Daugiabučių namų gyventojai jau nuo kitų Naujųjų metų gali tikėtis dar vieno Savivaldybės biudžetą papildančio mokesčio – žemės nuomos mokesčio. Juk kiekvienas daugiabutis gaus konkrečią naudojamą teritoriją, o tai reiškia, kad namo gyventojams bus privalu mokėti ir žemės nuomos mokestį. Kuo jie geresni už individualių namų savininkus mieste ir kaime, kurie jau seniai moka žemės mokesčius?

Reklama: miškobrolis.lt