Naujosios KET: pokyčių yra ir pėstiesiems, ir vairuotojams

Nedrausmingumu jau ir šalyje garsėjantys Šilutės pėstieji turėtų suklusti: nuo lapkričio 1-osios įsigaliojo nauji Kelių eismo taisyklių (KET) pakeitimai, kurie daugeliui be šiuolaikinių technologijų nė pusvalandžio neišgyvenančių piliečių tikrai nėra palankūs. O Šilutės policija įspėja, kad laikytis jų – privalu.

Atėjus tamsiąjam paros metui prastėja matomumas, eismo sąlygos tampa sudėtingesnės, todėl padaugėja eismo įvykių, kurių metu ne tik sužalojami, bet ir žūva žmonės  Nuo 2005 m. lapkričio trečiąjį sekmadienį (šiemet lapkričio 18 d.) minima Pasaulinė diena žuvusiems eismo įvykiuose atminti. Pagrindinis šios atmintinos dienos tikslas – atkreipti visuomenės dėmesį į kiekvieno atsakomybę už elgesį kelyje, Kelių eismo taisyklių laikymąsi, kad būtų išvengta beprasmių aukų.  Kartu tai solidarumo ir dvasinio palaikymo išraiška šeimoms, kurios išgyvena netektis dėl eismo įvykiuose prarastų artimųjų.

Minint šią dieną Šilutės r. PK pareigūnai su Šilutės visuomenės sveikatos biuru organizavo saugaus elgesio priemonę „Saugokime vieni kitus kelyje“, kurios metu bendravo su gyventojas, priminė, kad daug pėsčiųjų sužalojama ir žūva eidami per perėjas.

Telefonams ir ausinukams – griežtas NE

Lapkričio 1-ąją įsigalioję KET pakeitimai numato, kad pėstieji prieš įžengdami į važiuojamąją dalį turi vengti bet kokių veiksmų, atitraukiančių dėmesį nuo aplinkos ir eismo situacijos kelyje.

Pagal naująją tvarką, prieš įžengiant į važiuojamąją kelio dalį ir einant ja reikia vengti bet kokių veiksmų (naudotis mobiliojo ryšio priemonėmis, per ausinukus klausytis muzikos), kurie galėtų atitraukti dėmesį nuo aplinkos ir eismo situacijos kelyje stebėjimo. Mat Administracinių nusižengimų kodeksas numato, kad toks pažeidimas jau užtraukia baudą.

Šilutės r. policijos komisariato viršininkas Artūras Mikalauskas pasakojo dažnai pastebintis neatsargų miestiečių elgesį miesto gatvėse. „Būna, kad eidamas per perėją ir kalbėdamas telefonu pėstysis tiek įsijaučia į pokalbį, kad sulėtina žingsnius, o kai kada net ir sustoja vidury gatvės“, – sakė A.Mikalauskas.

Dar vienas niekaip neišgujamas žmonių įprotis – iš vienos gatvės pusės į kitą drožti nosies tiesumu. Kirsti gatvės ne pėsčiųjų perėjoje šilutiškiai nesibaimina net ir tiesiog prieš policijos komisariato langus. O ir pastebėti patruliuojančių pareigūnų, net nemato reikalo pasiaiškinti – neretas kuris dar ir leidžiasi į kojas…

Policijos viršininkas prašo atkreipti dėmesį ir į tai, kad dabar daug anksčiau temsta bei pasirūpinti ir atsakingai naudoti šviesą atspindinčias priemones – atšvaitus, liemenes, žibintuvėlius. Pastarieji – ypač gerai matomi tamsoje. Taip pat nepamiršti, kad kelkraščiuose pėstieji privalo eiti ta kelio puse, kuri jiems yra prieš eismą.

Akcentuoja dėmesingumo svarbą

Dar viena KET naujovė aktuali ir vairuotojams: jiems įsigalioja prievolė nereguliuojamoje pėsčiųjų perėjoje praleisti ne tik į ją įžengusį, kaip iki šiol, bet ir dar tik žengiantį arba prie važiuojamosios dalies krašto stovintį ir laukiantį galimybės įžengti pėsčiąjį.

Svarbu, kad vairuotojas, artėdamas prie nereguliuojamos pėsčiųjų perėjos, sukdamas sankryžoje, eismo situaciją įvertintų ir sprendimą dėl pėsčiojo praleidimo priimtų iš anksto, t. y. ne pėsčiajam jau stovint važiuojamojoje dalyje.

„Akcentuojama vairuotojų dėmesingumo svarba. Gal pėstieji ir nešoks tiesiai po ratais, bet neprarasti budrumo būtina“, – pataria policijos komisariato vadas. Vairuotojui nuo šiol taip pat draudžiama įvažiuoti į pėsčiųjų perėją tol, kol pėstieji neišėjo iš jo užimamos eismo juostos.

Ragino saugoti vieniems kitus

Šilutės r. PK pareigūnai su Šilutės visuomenės sveikatos biuro specialistais irgi bando atkreipti šilutiškių dėmesį į pareigą saugoti vieniems kitus keliuose. Šiemet jie organizavo priemonę „Saugokime vieni kitus kelyje“, kurios metu miesto gatvėse bendravo su gyventojas, priminė, kad daug pėsčiųjų sužalojama ir žūva eidami per perėjas.

Pėstieji buvo raginami patys būti atsakingi, budrūs, einant gatve stebėti eismą, taip pat dėvėti šviesą atspindinčius elementus, kurie užtikrina saugumą tamsiu paros metu. Gyventojams priminta, jog atšvaitą reikia dėvėti ant dešinės rankos ar kojos, segėti automobilio žibintų šviesų aukštyje. Neturintiems atšvaito pėstiesiems pareigūnai Remigijus Agintas ir  Jurgita Kaktienė bei Visuomenės sveikatos biuro direktorė Virginija Vaivadaitė dovanojo atšvaitus. Sutiktiems dviratininkams priminta šalmų, šviesą atspindinčių liemenių dėvėjimo svarba, jog dviratis turi būti su priekiniais ir užpakaliniais žibintais, nes žibintų šviesą vairuotojai pastebi iš toliau, nei šviesą atspindinčią liemenę. Neturintiems liemenės dviratininkams pareigūnai irgi jas padovanojo.

„Nuolat rengiame įvairias akcijas, prevencines priemones, susijusias su eismo saugumu, susitikimus su mokiniais, bendruomenių nariais, skatiname laikytis Kelių eismo taisyklių. Tačiau tik policijos pastangų nepakanka: visi eismo dalyviai privalo patys būti atsargūs, dėmesingi, saugoti save ir kitus eismo dalyvius. Vairuotojai turi elgtis pagarbiai pėsčiųjų, dviratininkų ar kitų vairuotojų atžvilgiu,  pėstieji ir dviratininkai irgi turi laikytis eismo taisyklių, dėvėti šviesą atspindinčius elementus“, – sakė pareigūnė J.Kaktienė. 
 
Pareigūnė priminė LR Administracinių nusižengimų kodekse numatytą atsakomybę už pėsčiųjų ir kitų eismo dalyvių padarytus Kelių eismo taisyklių pažeidimus. Štai važiuojamosios kelio dalies perėjimas arba ėjimas ja ten, kur draudžiama esant blogam matomumui, užtraukia baudą nuo 20 iki 40 eurų; pažeidimas, privertęs kitus eismo dalyvius staigiai pakeisti greitį, kryptį, baudžiamas nuo 30 iki 50 eurų bauda, o pažeidimas, dėl kurio buvo apgadintos transporto priemonės, kroviniai, kelių įrenginiai, užtraukia baudą nuo 40 iki 60 eurų. Jei dėl KET pažeidėjo kaltės buvo nežymiai sutrikdyta kitų asmenų sveikata, jis pelnys baudą nuo 90 iki 140 eurų, o jei tai nutiko dėl apsvaigusio žmogaus kaltės, jam gresia bauda nuo 170 iki 230 eurų.