Viešajai tvarkai ir gyvenamajai aplinkai neabejinga mūsų skaitytoja, inicijavusi diskusiją apie Šilutės viešųjų tualetų būklę, prašė iškelti dar vieną problemą – apie rūkymą ir lėbavimą Šilutės autobusų stoties teritorijoje.
Manome, kad tema iškelta laiku, mat kaip tik balandžio 25-ąją sueina metai, kai Šilutėje buvo patvirtintos dvi pirmosios nerūkymo zonos – skveruose Tilžės ir Lietuvininkų gatvėje. Jau yra ir nubaustų už nustatytos tvarkos nesilaikymą.
Tad gal jau pats laikas Šilutei žengti tolyn?..
Nerūkymo zonos reikia ir stotyje
Anot mūsų skaitytojos, ant autobusų stoties suoliukų dažnai įsitaiso valkatos: geria alų, rūko, spjaudosi aplink. Tvarkingiems keleiviams, norintiems prisėsti, tokios kompanijos kelia pasibjaurėjimą, o kartais ir baimę.
„Kodėl nerūkantys žmonės turi kvėpuoti cigarečių dūmais, klausytis keiksmų, stebėti girtuokliavimus. Ar negalima stoties teritorijos paskelbti nerūkymo zona, pakabinti apie tai informuojančius ženklus? Jei tiems valkatoms nebeleistų rūkyti, tai jie savo „baliukams“ ieškotų kitos vietos“, – dėstė šilutiškė.
Inicijuoti galime kiekvienas
„Viskas mūsų pačių rankose“, – apibendrindamas visą tolesnį savo paaiškinimą sako Savivaldybės gydytojas Marius Bartkus, kuris ir buvo pirmųjų dviejų nerūkymo zonų mieste iniciatorius.
Anot Savivaldybės gydytojo, Lietuvos tabako kontrolės įstatymas teisę nustatyti nerūkymo zonas suteikia vietos politikams. 19-tame to įstatymo straipsnyje nurodyta, kad jie tokiomis zonomis gali skelbti visų švietimo ir sveikatos priežiūros įstaigų teritorijas, parkus, skverus, darbo vietose esančias uždaras patalpas, bendrojo naudojimo patalpas, visų rūšių viešąjį transportą, kuriame nebent gali būti numatytos specialiai rūkymui skirtos vietos, restoranus, kavines bei barus ir daug kitų vietų.
Kur dar mieste reikėtų vietų, kuriose būtų draudžiama rūkyti, turi nuspręsti ne kas kitas, o tie, kas čia gyvena – patys miestelėnai. Pasak M.Bartkaus, kiekvienas iš mūsų turi teisę teikti tokius siūlymus Savivaldybės tarybai, o politikai privalėtų svarstyti, ar tikslinga pasiūlytą vietą skelbti nerūkymo zona.
„Šilutės stoties teritorija – vieša vieta, tad iniciatyvos galėtų imtis ir čia dirbantys žmonės, ir bet kuris keleivis ar jų grupelė, kuriems tenka dažnai važinėti autobusais ir todėl jie yra priversti kęsti nemalonią situaciją“, – sako M.Bartkus.
Suinteresuotiesiems keisti padėtį tereikia kreiptis arba į Savivaldybės tarybą, arba į Savivaldybės administracijos vadovus.
Pats M.Bartkus labai palaikytų tokią iniciatyvą, nes pasak jo, mokslininkų tyrimai jau seniai įrodė, kad alkoholio ir tabako vartojimą labiausiai mažina prieinamumo mažinimas, t.y., kainų kėlimas ir uždraudimas vartoti tam tikrose vietose ir tam tikru laiku.
Nubausti 22 rūkaliai
Galios kontroliuoti, kaip tokie politikų nutarimai vykdomi, yra suteiktos policijai ir Savivaldybės sanitarijos inspektoriui.
Šilutės r. policijos komisariato Prevencijos poskyrio viršininkas Audrius Lukošius irgi sutinka, kad kai kuriais atvejais draudimas yra nebloga prevencija. Tai įrodo ir pareigūnų patirtis, kurie pradžioje dūmą pešti draudžiamose vietose bandančius jaunuolius tik perspėdavo.
„Tuos skverus tikriname, bet išties malonu, kad mūsų miesto jaunimas greit suprato, jog nerūkymo vietose nebus leidžiama rūkyti. Nubausti per pirmąjį šių metų ketvirtį teko tik vieną jauną žmogų, kuris dūmą traukė Tilžės g. skvere“, – sakė A.Lukošius.
Beje, sveiki išliko ir apie šį draudimą informuojantys ženklai – jų niekas nedaužė ir nelaužė, nors iš skeptikų pernai girdėta ir tokių prognozių.
Dar 21 rūkaliui administracinės teisės kodekso pažeidimo protokolus pareigūnai surašė už rūkymą kitose draudžiamose vietose – šalia mokyklų, gydymo įstaigų ir kt. Jiems skirtos nuobaudos nuo 20 iki 50 litų arba įspėjimai.
Rašyti atsakymą