Susidomėjimas parduodamomis sodybomis – ypač Pagryniuose, Rusnėje, Saugose, Žemaičių Naumiestyje – išaugo ir Šilutės rajone. Jų kainos svyruoja nuo 10 000 iki 1 milijono eurų. Įdomu, kad Rusnės saloje sodybas perka grįžtantys emigrantai ar kitų Lietuvos miestų gyventojai.
„Karantino metu žmonės įvertino nuosavo kiemo privalumus“, – sako Stanislovas Kavoliūnas, vienas geriausių brokerių Klaipėdos apskrityje. Kalbėjomės ne tik apie parduodamas sodybas, bet ir kitas karantino padiktuotas tendencijas Šilutės rajono nekilnojamojo turto (NT) rinkoje.
Ar, kaip ir visoje Lietuvoje, Šilutės rajone padaugėjo parduodamų sodybų?
Dėl parduodamų sodybų rinkos suaktyvėjimo Šilutės rajone ypač paskutinius 2 mėnesius, vis daugiau sodybų savininkų pradeda svarstyti apie jų pardavimą. Šiuo metu parduodamų sodybų skaičius panašus kaip ir 2019 metais, tačiau reikia paminėti, jog pardavimų sandorių skaičius paskutinius 2 mėnesius žymiai didesnis nei 2019 metų.
2020 m. spalio mėnesį, lyginant su 2019 m. spalio mėn., pokytis +50 proc., o šių metų lapkritį, lyginant su 2019 metų lapkričio mėn., pardavimai išaugo net 150 proc.
Visgi lyginant metinius pardavimus didelio padidėjimo nėra – per 2019 metus Šilutės rajone parduota apie 114 sodybų, o per 11 šių metų mėnesių – 104.
Ar pavyks pralenkti 2019 metus, priklausys nuo gruodžio mėnesio pardavimų. Norint parduoti tiek pat sodybų gruodžio mėn. turėtų įvykti dar 9 sandoriai. Tai mažai tikėtina, nes pernai gruodį buvo parduotos tik 4 sodybos.
Kuriose vietovėse parduodama daugiausiai sodybų? Koks kainos vidurkis, o kokia pati pigiausia ir brangiausia?
Pagal parduodamų sodybų aktyvumą 2020 m. išskirčiau Saugas, Žemaičių Naumiesčio miestelį, Rusnės salą, Pagrynius ir Juknaičius.
Brangiausia sodyba šiuo metu viešai parduodama už 1 milijoną eurų Šilutės rajone, o pigiausios prasideda nuo 10 000 Eur. Už 10 000 Eur galima įsigyti apleistus vienkiemius tolėliau nuo miesto.
Kaimuose ir miesteliuose sodybų kainų vidurkis yra apie 25 000 – 30 000 Eur, o prie upių ir Šilutės priemiestyje – 50 000 – 90 000 Eur. Sodybos kaina priklauso nuo vietos ir būklės.
Ar tiesa, kad ir sodybų paklausa išaugo Šilutės rajone? Galbūt jomis domisi ne tik vietiniai, bet ir kitų miestų gyventojai?
Paskelbus pirmąjį karantiną, NT rinka Lietuvoje patyrė sąstingį, ne išimtis buvo ir Šilutės NT rinka. Po karantino pastebėtas atsigavimas, kuris užsitęsė iki rugsėjo.
Labiausiai dabar pastebimas ne tik sodybų, bet ir individualių namų pirkimo suaktyvėjimas spalio ir lapkričio mėnesiais. Turbūt karantino metu gyventojai įvertino nuosavo kiemo privalumus ir prieš sugriežtinant sąlygas antrajam karantinui puolė pirkti sodybas ir namus.
Labiausiai išskirčiau Rusnės salą, joje perka sodybas ar sklypus sodyboms statyti ir kitų miestų, dažniausiai Klaipėdos gyventojai, bei grįžtantys emigrantai.
Visur kitur dauguma pirkėjų – esami ar sugrįžtantys šilutiškiai. Emigrantai linkę pirkti namus Šilutėje ar priemiestyje, nes grįžta su vaikais ar planuoja jų susilaukti ir jiems svarbi infrastruktūra: geras ir greitas susisiekimas su miestu, komunikacijos, darželiai, mokyklos.
Kaip su parduodamais butais, ar vis dar sunku Šilutėje rasti pirkti 1 – 2 kambarių butą?
Kainos šiemet krito ar kilo?
Šilutės mieste vis dar sunku rasti 1 – 2 kambarių butą 1 – 3 aukšte už rinkos kainą. Pardavėjų lūkesčiai yra labiau išaugę nei butų rinkos kainos.
Lyginant šiuos ir 2019 metus, butų kainos nežymiai padidėjo (apie 5 proc.), tačiau pardavėjų lūkesčiai išaugo apie 10 proc. daugiau nei rinkos kaina. Todėl įvykstančių butų pardavimo sandorių pradeda mažėti. Pavyzdžiui, šiemet spalį Šilutėje buvo parduota 17 butų, o 2019 m. spalį – 24. Taigi yra apie 29 proc. mažėjimas.
2020 m. lapkritį Šilutės mieste įvyko 6 butų pardavimo sandoriai (teoriškai šis skaičius gali dar padidėti, nes galbūt dar yra neišviešintų sandorių, aiškus galutinis skaičius bus po 2 savaičių), o 2019 m. lapkritį buvo įvykę 10 butų pardavimo sandorių. Tai yra 40 proc. sumažėjimas.
Tam įtakos turi ir naujai įvestas karantinas, ir pirkėjai pradeda nebesutikti mokėti daugiau nei rinkos kainą, nors butų ir trūksta. Vis dar butų pirkėjų Šilutės miesto NT rinkoje yra daugiau nei norinčiųjų juos parduoti.
Galbūt karantino metu pastebėjote ir daugiau naujų įdomių tendencijų?
Savininkams vis sunkiau sekasi parduoti savo nekilnojamą turtą patiems. Tam įtakos turi karantinas, mažesnis pirkėjų noras vaikščioti po objektus.
Vis labiau pirkėjai nori gauti daugiau kokybiškos informacijos skelbimuose ir dažnai jiems reikalinga pagalba – konsultacijos dėl paskolų. Ypač dirbantiems užsienyje, nes jie sunkiau gauna konsultacijas bankuose.
Profesionalūs NT brokeriai be kokybiškų nuotraukų, objektų aprašymo, 3D išplanavimo maketų, pradeda siūlyti ir naujoves: tokias kaip virtualūs 360° turai, parduodamų objektų video.
Šiuo metu domėjimasis pigesnėmis sodybomis yra didesnis nei iki pandemijos. Manau, kad tai gali būti susiję su įvestu karantinu, norint izoliuotis gamtoje ir vėliau turėti sodybą prie vandens telkinio.
Paklausiausios – sodybos, tinkančios gyventi iškart, su upės pakrante, geru privažiavimu. Daugiausia pirkėjų ieško pigių sodybų prie upių, tačiau tokių maža. Tad neretai pirkėjams tenka skirti didesnę sumą, jeigu pirkinį jie nori įsigyti greitai.
Rašyti atsakymą