Nuo kovo gersime 1,5 karto brangesnį vandenį

vanduo pabrangoŠilutės rajono Tarybos komitetuose daugelis politikų neteko amo, kai UAB „Šilutės vandenys“ direktorius Alfredas Markvaldas pranešė apie planuojamą rekordinį geriamojo vandens ir nuotekų pabrangimą.

Rajono Tarybai artimiausiame posėdyje teks pritarti „Šilutės vandenų“ siūlomam vandens tiekimo ir nuotekų valymo subendrintos kainos padidinimui nuo 6,11 Lt/kub.m iki 9,72 Lt/kub.m (kainos su PVM). Tokios kainos įsigalios nuo šių metų kovo 1 dienos.

Teršėjai nešė pelną

Bendrovės „Šilutės vandenys“ direktorius A.Markvaldas ir vyriausioji ekonomistė Ilona Čižauskienė politikams aiškino, kad pagrindinės priežastys, dėl kurių branginamos „Šilutės vandenų“ paslaugos, yra sumažėjęs geriamojo vandens poreikis. Nuo 2008 metų, kai buvo patvirtintos lig šiol galiojusios geriamojo vandens ir nuotekų valymo kainos, vandens parduodama 35 proc. mažiau. Bet vandens tiekimo ir nuotekų valymo sąnaudos dėl to nesumažėjo, todėl tenka kelti paslaugų kainas.

Kita svarbi priežastis, verčianti kelti paslaugų kainas, yra ta, kad sumažėjo „Šilutės vandenų“ gaunamos pajamos už itin užterštų nuotekų valymą (tokias nuotekas pristatydavo ABF „Šilutės Rambynas“ ir UAB „Biofuture“).  Be to, padidėjo ES paramos investicijomis sukurtų naujų įrengimų eksploatacinės priežiūros išlaidos.

Šiemet, skaičiuodama kainas, bendrovė pasinaudojo ir įstatymų leista galimybe už suteikiamas paslaugas gauti 5 proc. pelną.
Politikai stebėjosi, kad į „Šilutės vandenų“ vandentiekio ir nuotekų komunikacijas iš ES paramos fondų kasmet investuojama po kelias dešimtis milijonų litų, bet tos investicijos neduoda jokio ekonominio efekto, kuris leistų sumažinti paslaugų kaštus.

Politikams kėlė nuostabą tai, kad nutiesus tiek daug naujų vandens tiekimo ir nuotekų surinkimo trasų, gyventojų suvartoto vandens ir surinktų nuotekų kiekiai sumažėjo.

A.Markvaldas aiškino, kad nauji vartotojai neduoda tiek pajamų, kiek anksčiau „Šilutės vandenys“ gaudavo iš ABF „Šilutės Rambynas“ ir UAB „Biofuture“.

Direktorius priminė, kad įsigaliojus tvarkai, jog bendrovė nebegali priimti iš pramonės įmonių nuotekų, kurios viršija nustatytas taršos ribas, „Šilutės vandenys“ prarado dideles pajamas, kurias gaudavo už didesnės taršos nuotekų valymą.

Vien sūrinė „Šilutės Rambynas“ už tokių teršalų valymą sumokėdavo papildomai apie 0,5 mln. Lt. Į valymo įrengimus suplaukdavo dvigubai didesnės taršos, nei įprasta, šios įmonės gamybinės nuotekos ir sūrinė mokėdavo trigubai didesnę kainą už jų valymą. Be to, „Šilutės Rambynas“ šiuo metu iš „Šilutės vandenų“ ima 30 proc. mažiau vandens, nes pradėjo eksploatuoti nuosavą vandens gręžinį.

Tokia pat situacija yra ir dėl UAB „Biofuture“ didelės taršos nuotekų: „Šilutės vandenys“ nebevalo ir šios gamyklos teršalų ir nebegauna didesnių mokesčių.

Visos tos priežastys lėmė, kad „Šilutės vandenų“ patiriami nuostoliai bus perkelti ant gyventojų pečių.

Patarė ieškoti taupymo rezervų

Teritorijų ir kaimo reikalų komiteto narys, opozicijos lyderis Algirdas Gečas sakė, kad toks vandens tiekimo ir nuotekų valymo kainų šuolis yra sunkiai suvokiamas tiek rajono politikams, tiek rajono žmonėms. Žmonės tikriausiai suprastų, jeigu kainos kiltų 10-15 proc., o ne daugiau kaip 50 proc.

A.Gečas įsitikinęs, kad „Šilutės vandenys“ turėtų rasti taupymo rezervų, kad vandens kaina sumažėtų. Kitaip, A.Gečo teigimu, opozicijos politikai nepritars sprendimui.

A.Markvaldas aiškino, kad įmonėje ieškota rezervų ir pavyko sumažinti galimas išlaidas net 700 000 Lt.

Minėto komiteto pirmininkas Juozas Sauspreškis teigė, kad paprastai įmonėse, jeigu sumažėja parduodamos produkcijos kiekis, tai adekvačiai mažinamos išlaidos – etatų skaičius ar atlyginimai. Monopolinę paslaugą teikiantys „Šilutės vandenys“ naudojasi privilegija didinti paslaugos kainas ir finansinę naštą užkrauti gyventojams.

Kylantį ginčą nutraukė rajono meras Virgilijus Pozingis. Jis priminė, kad kažkodėl niekas neprieštarauja, kai didinamos elektros energijos, šilumos ir kitos kainos, kurias reguliuoja Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija. Todėl nedaug ką galima pakeisti ir dabar, nes ši komisija jau patvirtino naujas „Šilutės vandenų“ paslaugų kainas.

Mažinti darbuotojų nebegali

A.Markvaldas aiškino, kad bendrovė tiekia vandenį ir valo nuotekas viso rajono gyventojams ir negali keisti darbuotojų skaičiaus ar jų atlyginimų dydžio, atsižvelgdama į sunaudoto vandens kiekį. Juolab kad įmonės įrengimų sistemoje per pastaruosius metus atsirado dar 28 vandens siurblinės, kurioms būtina priežiūra.

Vyr. ekonomistė I.Čižauskienė informavo, kad „Šilutės vandenų“ darbuotojų atlyginimai yra 5 proc. mažesni, nei galėtų būti pagal tokios veiklos valstybės nustatytus reglamentus.

A.Markvaldas politikus paguodė, pateikdamas kitų savivaldybių tokios paslaugos kainas: nemažai savivaldybių jau prieš trejus metus turėjo tokias pat, kaip dabar siūlomos šilutiškiams, ir net didesnes kainas už vandenį ir nuotekų valymą.

A.Markvaldas išreiškė viltį, kad metų pabaigoje paslaugų kainos galėtų būti perskaičiuotos. Tikimasi, kad bendrovės finansinė situacija pagerės, kai bus atgautos priteistos kompensacijos iš įmonių „Šilutės Rambynas“ ir „Biofuture“ už valymo įrenginiuose sukeltą avariją. Kitas papildomas finansavimo šaltinis, anot A.Markvaldo, bus pajamos, gautos iš valymo įrenginiuose statomo dumblo perdirbimo fabriko. Dumblas bus perdirbamas į granules, tinkamas trąšoms arba kurui.

Silutes naujienu LOGO copy