Į redakciją atėjusi šilutiškė Onutė išliejo savo nuoskaudą, kurią patyrė per savo gerą širdį: leidusi savo bute nemokamai gyventi tris mažamečius vaikus auginančiai šeimai, vietoje padėkos gavo… apie 10 tūkst. litų skolų.
Savo skausmą moteris sakė pasakojanti todėl, kad iš jos istorijos, o tiksliau – klaidų, pasimokytų kiti nuomininkus priimantys butų savininkai, kad bent kiti žinotų, kaip teisingai tvarkyti buto nuomos dokumentus ir dėl nuomininkų nepatirti nuostolių.
Sutarė raštu, pažadėjo ir žodžiu
Lina ir Nikolajus, prieš 2,5 metų įsikeldami gyventi į Onutės butą Kęstučio gatvės daugiabutyje, sutarė, kad šeimininkei nuompinigių nemokės, tačiau mokės visus komunalinius mokesčius – už šilumą, vandenį, elektrą, atliekų surinkimą.
2010 m. rugsėjo 27 dieną sudarytoje sutartyje Lina pasirašo, kad butas, į kurį persikelia gyventi jos šeima, yra tvarkingas, nėra jokių skolų.
Pasak Onutės, nuomininkai pirmuosius kelis mėnesius duodavo po kelis šimtus litų mokesčiams mokėti, vėliau sutarta, kad jie patys apmokės gaunamas sąskaitas ir buto savininkei nereikės kas mėnesį vykti pas juos dėl piniginių reikalų.
Kad nuomininkai nemoka mokesčių, moteris sužinojo tuomet, kai prieš metus gavo laiškus iš Savivaldybės įmonių „Šilutės šilumos tinklai“ ir „Šilutės vandenys“. Paslaugų teikėjai informavo, jog mokesčiai už jos buto gyventojams suteiktas paslaugas nemokami, tad skolos bus išieškomos per antstolius. Dar vėliau paaiškėjo, kad ir už elektrą nuomininkai mokėjo tik simboliškai – neteisingai nurodydavo suvartotos elektros energijos kiekį.
Onutė sako tuomet dar kartą patikėjusi Linos kalbomis, kad netrukus jos vyras grįš iš užsienio ir skolas apmokės. Kelis tūkstančius litų Onutė sumokėjo pati, turėdama vilties, kad skola bus grąžinta.
Tačiau nei prieš metus, nei iki šiol iš savo nuomininkų pinigų ji negavo.
Teisybės ieškos teisme
Moteris prisipažįsta, kad gailėdamasi daugiavaikės šeimos atžalų, mokesčių nemokantiems savo nuomininkams leido savo bute gyventi dar ir per žiemą.
Prieš mėnesį šeimyna pagaliau išsikėlė į kitą butą. Onutė ilgokai negalėjo atgauti iš jų savo buto rakto. O kai pagaliau atgavo, žado neteko, pamačiusi, kaip nuomininkai nugyveno butą: aprašinėti ir nudraskyti tapetai, nukritusios sienų pytelės tualete…
Onutė konsultavosi su teisininkais ir išsiaiškino, kad jos sutartis su buvusiais nuomininkais, nors ir nepatvirtinta notaro, turi juridinę galią, todėl ji galės pradėti skolos priteisimo bylą teisme. Moteris turi vilties, kad teismas priteis buvusiems nuomininkams apmokėti skolą už beveik dvejus metus nemokėtus komunalinius mokesčius.
Onutei nepavyksta susitikti su buvusiais nuomininkais ir aptarti problemą, nes jie nesako, kur išsikėlė, o ir telefonu ne visada atsiliepia. Jei atsiliepia, tai išsisukinėja, vilkina skolos grąžinimą.
„Šilutės naujienoms“ pavyko susisiekti su butą nuomavusia Lina. Moteris pripažino, kad galėjo likti neapmokėtų sąskaitų už komunalinius patarnavimus, tačiau netiki, kad skola siekia net 10 tūkst. litų. Lina tikina turinti raštelius apie šeimininkei mokėtus pinigus, žadėjo vėliau susitikti su ja ir suderinti skolos dydį. Dabar susitikti ji sakė negalinti, nes esą serga du vaikai. Su vaikų tėvu ji sakė nebegyvenanti, jis jai nepadeda, tik dažnai aplanko vaikus.
Nuomininkų apgauta Onutė sako, kad išnuomodama butą kitai šeimai dabar prašytų rekomendacijų iš šeimininkų, pas kuriuos nuomininkai buvo gyvenę.
Teisininkas pataria
Individualios įmonės „Uostamiesčio teisinės paslaugos“ direktorius Arvydas Ektis, „Šilutės naujienų“ paprašytas pakomentuoti situaciją, sakė, kad buto šeimininkė, turinti sutartį su nuomininkais (kad ir nepatvirtintą notaro), gali tikėtis palankaus teismo sprendimo nesumokėtus mokesčius pripažinti nuomininkų skola. Šiuo atveju gali daug pasitarnauti kaimynai, kurie paliudys, jog šeima gyveno bute nuolat, per visą buto nuomos laiką.
A.Ektis butų savininkams pataria nevengti nuomos sutarčių patvirtinti nekilnojamojo turto registre. Šioje valstybės įstaigoje yra įvairių tipinių nuomos sutarčių variantų, kurias galima pritaikyti individualiam atvejui. Nuompinigius gaunančiam buto savininkui reikia mokėti 15 proc. pajamų mokestį, bet teisingai įforminta sutartis suteikia daugiau teisinių galių teisminiame ginče.
Butus išnuomavę savininkai, net ir teisingai sudarę nuomos sutartis, privalo sekti, kaip jų nuomininkai vykdo mokestinius įsipareigojimus komunalinių paslaugų teikėjams. Norint išvengti teisminių ginčų dėl skolų pripažinimo, verta sutartyse numatyti avansinio mokesčio sumą ir kontroliuoti, ar yra apmokėtos kiekvieno mėnesio paslaugų sąskaitos.
Rašyti atsakymą