Pajutote, jog pramoga tapo priklausomybe? Pagalba yra ir Šilutėje

Alkoholio vartojimas yra neretas reiškinys lietuvių švenčių ar įvairių susitikimų metu, kai draugai ar giminės susirenka praleisti laiką. Auganti jaunoji karta, matydama, kad toks laiko praleidimas yra priimtinas būdas, taip pat pradeda eksperimentuoti.

Priklausomybių konsultantas, kunigas V. Miliauskas džiaugiasi galėdamas padėti žmonėms, kurie nori įveikti savo ligą.

Remiantis įvairiais moksliniais tyrimais neginčijamai nustatyta, jog jaunystėje susiformavę alkoholio vartojimo įpročiai, brandžiame amžiuje gali lemti ne tik tolimesnį vartojimą, bet ir priklausomybę.

Kaip atpažinti priklausomybę?

Kas yra priklausomybė? Ši sąvoka aiškinama taip: priklausomybė – tai susiformavęs stiprus potraukis vartoti psichiką veikiančias medžiagas, nepaisant galimų akivaizdžių neigiamų pasekmių tiek asmeniui, tiek ir jo aplinkai.

Neretai žmonėms kyla klausimas, kada jau galima sakyti, kad asmuo tapo priklausomas nuo psichiką veikiančių medžiagų? Dažniausiai priklausomi žmonės pasižymi tam tikrais būdingais elgesio bruožais: jie turi stiprų norą vartoti alkoholį ar kitas psichiką veikiančias medžiagas; jaučia tam tikrus abstinencijos simptomus; jų organizmas reikalauja didinti vartojamas dozes, jie nepaiso jokių savo žalingo įpročio padarinių ir visiškai nesidomi kita veikla, neturi kitų pomėgių.

Ką daryti, jeigu asmuo susiduria su priklausomybe psichoaktyvioms medžiagoms, ir tai pastebi pats arba jo artimieji? Vienas iš pirmųjų žingsnių turėtų būti pagalbos paieška. Reikėtų kreiptis į kvalifikuotus specialistus, kurie galėtų padėti šioje priklausomybės įveikimo kelionėje.

Psichologė K. Ražauskaitė – Pilipavičienė sako, jog psichologinė pagalba priklausomam žmogui būtina, nes dažnas vartoti alkoholį ir pradeda būtent dėl tam tikrų psichologinių problemų.

Dirba konsultantas ir psichologas

Vienas iš tokių specialistų yra kvalifikuotas priklausomybių konsultantas. Pagrindinis konsultanto darbo uždavinys – parodyti žmogui, kokios problemos kyla dėl jo priklausomybės, motyvuoti jį keisti žalingus įpročius. Taip pat konsultantas teikia paramą sveikstantiems žmonėms, baigusiems gydymo nuo priklausomybių programą, bei visai jo šeimai. Jis gali nukreipti ir psichoterapiniam gydymui.

Gana dažnai žmonėms, susiduriantiems su priklausomybe, reikia ne vieno, bet kelių specialistų komandos pagalbos. Tad drauge su priklausomybių konsultantu dirba ir psichologas arba psichoterapeutas. Psichologinė pagalba priklausomam žmogui būtina, nes dažnas alkoholį pradeda vartoti būtent dėl tam tikrų psichologinių problemų: vienišumo jausmo, konfliktų artimoje aplinkoje, finansinių sunkumų ir pan. Atrasti šias primines priežastis ir gali padėti tik psichologas.

Šilutėje taip pat teikiamos nemokamos ir anoniminės priklausomybių konsultanto paslaugos bei psichologo paslaugos. Šilutės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biure paslaugas teikia 14 metų patirtį turintis priklausomybių konsultantas Valdas Miliauskas bei psichologė Kristina Ražauskaitė – Pilipavičienė.

Per metus kreipėsi 157 žmonės

Konsultantas V. Miliauskas džiaugiasi galėdamas suteikti pagalbą žmonėms, kurie ieško būdų, kaip įveikti priklausomybę. Tokių žmonių, pasak Valdo, yra tikrai daug, tad ir priklausomybių konsultanto paslaugų poreikis išties didelis. Štai vien per 2021 metus į konsultacijas užsiregistravo ir atvyko 157 asmenys, kuriems buvo suteikta net 401 konsultacija.

Analizuojant kas – vyrai ar moterys dažniau lankėsi konsultacijose, matyti, jog daugiau atėjo vyrų, tačiau skirtumas nėra labai ryškus. Tad galima teigti, kad priklausomybė nuo psichoaktyviųjų medžiagų neskirsto žmonių pagal lytį ar amžių, nes priklausomu gali tapti kiekvienas.

Priklausomybių konsultantas V. Miliauskas džiaugiasi tuo, kad tarp lankančių konsultacijas gana daug yra jaunų žmonių, kurie yra tas drąsinantis pavyzdys visiems abejojantiems.

Šilutės rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biure dirbantys specialistai kviečia šilutiškius ir jų artimuosius nelaukti bei kreiptis dėl priklausomybių konsultanto ir/ar psichologo paslaugų, kurios yra anonimiškos bei konfidencialios. Registracijos į konsultacijas yra būtinos ir vykdomos telefonais: 8 659 30064 (priklausomybių konsultantas); 8 654 46021 (psichologas).