Pamario pievose klykauja tūkstančiai sparnuočių, o sužieduotų pernai mažiau

Ventės ornitologijos stotyje pernai sužieduota daugiau nei 100 000 sparnuočių. Šis skaičius šiek tiek atsilieka nuo užpernykščio, kai ornitologai buvo suskaičiavę 119 000 paukščių, tačiau prilygsta pastarojo dešimtmečio vidurkiui.

O šiuo metu Pamario pievose jau klykauja tūkstantiniai pulkai čia peržiemojusių gulbių giesmininkių, taip pat žąsų ir ančių.

Daugiausia kregždžių ir zylių

Kauno T. Ivanausko zoologijos muziejus, kurio padalinys yra Ventės ornitologijos stotis, praneša, kad per 2024-uosius metus stotyje sužieduoti 100 582 paukščiai ir šikšnosparniai. Į gaudykles pakliuvo 133 rūšių paukščiai ir 7 rūšių šikšnosparniai. Beje, pastarųjų pernai tik 252, kai prieš metus, 2023-iaisiais, jų buvo sugauta net 1 665, ir priklausančių 9 rūšims.

2024-aisiais į ornitologų gaudykles daugiausia įskrido šelmeninių kregždžių net – 21 258, beveik tiek pat mėlynųjų ir didžiųjų zylių. Sužieduota ir 6 920 paprastųjų varnėnų, 4 356 alksninukai, 3 723 liepsnelės. Kitų paukščių skaičiai mažesni, o mažiausiai – tik 420 – į tinklus pakliuvo rudagavių kirų.

Įdomu tai, kad 132 paukščiai buvo žieduoti 18-oje žiedavimo centrų: Barselonoje, Briuselyje, Budapešte, Gdanske, Helsinkyje, Londone, Paryžiuje ir kt.

Pernai Ventėje žiedelius gavo ir 768 dar neskraidantys jaunikliai, kai užpernai tokių buvo vos 123.

Iš visų 252 šikšnosparnių 2024-aisiais daugiausia sužieduota Natuzijaus šikšniukų – 204.

Tuo tarpu 2023-iaisiais į stoties ornitologų gaudykles buvo įkliuvę apie 119 000 paukščių ir 1 665 šikšnosparniai. Užpernai Ventėje pirmą kartą nuo žiedavimo pradžios 1929 m. buvo sužieduotos ir stepinė lingė bei alka.

Svencelė paukščių nesustabdys

Tokius skaičių skirtumus pamatę internautai  suskubo svarstyti, kodėl pernai taip sumažėjo pro Ventę skridusių sparnuočių. Vienas kitas netgi šmaikštavo, kad tokio sumažėjimo priežastis galėtų būti ir besiplečiantis netoli mūsų esantis Svencelės „megapolis“…

Ventės ornitologijos stoties vedėjas Vytautas Jusys tokius pasvarstymus vadina „vėjais“, o metai, pasak jo, buvo „visai normalūs“. Pasak ilgamečio ornitologo, jei jau greta esančio uostamiesčio daugiaaukščiai paukščių nesustabdė, tai Svencelės „kaimas“ to padaryti tikrai nebus pajėgus.

Viena priežasčių, pasak V. Jusio, yra ta, kad pernai nestatytos gaudyklės varnėnams. Bet kur kas labiau paukščių migracijai įtakos turi vyraujantys vėjai. Štai pernai mūsų krašte vyravo patys nepalankiausi rytų-pietryčių vėjai, tuo tarpu dienų, kai pūtė palankiausi vakarų-pietvakarių vėjai, buvo mažai.

Ir nors dar baigiasi tik antrasis žiemos mėnuo, ir iki kalendorinio pavasario tolokai, apsemtuose Pamario laukuose jau klykia pulkai žąsų ir ančių, taip pat 2-3 tūkstančiai Sausgalvių pievose peržiemojusių gulbių giesmininkių.