Deja, tvarkydami vienoje vietoje, gyventojai netvarką kuria kitoje, nes su atliekomis elgiasi neatsakingai – jas netinkamai rūšiuoja, krauna šalia konteinerių, nors vietos juose dažnai dar yra. Jei gyventojai ir toliau elgsis neatsakingai, šiukšlių kalnai kiemuose augs, o atliekų vežėjų pastangos palaikyti tvarką nueis perniek.
Skirtingoms atliekoms – savas konteineris
Viena opiausių vežėjų įvardinamų problemų Šilutėje – bendro naudojimo konteineriuose ir šalia jų dažnai randama netinkamų atliekų.
„Tiek į mišrių komunalinių atliekų, tiek į pakuočių konteinerius kraunamos statybinės ir didelių gabaritų atliekos, o konteinerius perpildžius, šios paliekamos tiesiog šalia. Tuomet atliekas aplink pradeda dėti ir kiti gyventojai, kol galiausiai aikštelės gyventojų kiemuose tampa sąvartynais. Pasitaiko, kad prie konteinerių randame ir įmonėms priklausiusių atliekų. Ne paslaptis, kad bendro naudojimo konteinerių aikštelėse nereikalingais daiktais mėgsta atsikratyti ir individualių valdų savininkai“, – apie iššūkius Šilutėje pasakoja „Ecoservice Klaipėda“ padalinio vadovas Saulius Vyšniauskas.
Netinkamai išrūšiuotos ir paliktos atliekos darko kiemų vaizdą ir kelia gyventojų pasipiktinimą. Deja, vežėjai negali statybinių ir didelių gabaritų atliekų išvežti kartu su mišriomis ar pakuočių atliekomis, nes pagal atliekų tvarkymo taisykles jos turi būti tvarkomos atskirai. Stambiagabaritės atliekos Šilutėje turi būti surenkamos kas dvi savaites, tačiau net renkant jas kas savaitę be gyventojų bendradarbiavimo švarą mieste užtikrinti sudėtinga. Tvarkant vieną miesto dalį, atliekų krūvos pradeda augti kitoje.
Rūšiavimo konteineriai skirti tik pakuočių atliekoms: į žaliąjį konteinerį turi keliauti stiklo buteliai, stiklainiai ir jų duženos, į mėlynąjį – popieriaus, kartono pakuotės ir makulatūra, o geltonasis skirtas polietileno maišeliams, plastikinėms, metalinėms ir kombinuotoms – daugiasluoksnėms pakuotėms.
S. Vyšniauskas atkreipia dėmesį, kad jei situacija Šilutėje nesikeis, vežėjas bus priverstas šių atliekų nebevežti, taip pat planuojama individualių namų gyventojus papildomai įspėti apie netinkamai tvarkomas atliekas specialiais lipdukais ant konteinerių.
5 universalios atliekų tvarkymo taisyklės
Tam, kad konteineriai nepersipildytų netinkamomis atliekomis, rūšiuojamos pakuočių atliekos galėtų būti perdirbamos ir virstų naujais gaminiais, o Šilutės gyventojai – džiaugtis tvarkingais kiemais, užtenka laikytis kelių paprastų taisyklių.
• Skirtingų rūšių atliekas mesti tik į joms skirtus rūšiavimo konteinerius.
• Į rūšiavimo konteinerius mesti tik pakuočių atliekas.
• Pakuotes praskalauti, kad neužterštų kitų konteineryje esančių atliekų.
• Pakuotes, sudarytas iš skirtingų medžiagų, išardyti ir mesti palaidas, t.y. nesudėti vienos į kitą.
• Didesnes kartonines dėžes ar popieriaus pakuotes išlankstyti, plastiko butelius suspausti – taip konteineriuose atliekų tilps daugiau.
• Visos kitos atliekos tvarkomos atskirai ir rūšiavimo konteineriuose jų neturėtų būti.
Alternatyvos didžiosioms ir žaliosioms atliekoms
Vežėjai rūšiavimo ir buitinių atliekų konteineriuose Šilutėje, prasidėjus žaliųjų atliekų sezonui, suranda ir nugenėtų šakų, nupjautos žolės ir kt. Dažnai į konteinerius taip pat nugula namų apyvokos daiktai ar statybinės ir net didžiosios atliekos – patalynė, nereikalingi vaikų žaislai, vežimėliai, gipso plokštės, profiliai, putplastis ir kitos remonto atliekos, kurias gyventojai turėtų pristatyti į Šilutės rajono didžiųjų atliekų, antrinių žaliavų, buityje susidariusių pavojingų atliekų surinkimo ir žaliųjų atliekų kompostavimo aikštelę, kuri yra Rumšų kaime, Šyšos g. 1a.
Jeigu gyventojai tokių atliekų patys negali nuvežti į specialią aikštelę, jiems gali praversti didmaišių užsakymo paslauga. „Tai tvirti maišai, talpinantys iki 800 kg atliekų. Didmaišiai praverčia, kai atliekos susidaro nereguliariai. Pavyzdžiui, žaliosioms atliekoms nugenėjus medžius ir krūmus, nugrėbus pernykščius lapus. Taip pat didmaišiai tinkami nedideliems statybinių atliekų kiekiams, didžiosioms atliekoms“, – sako S. Vyšniauskas.
Tiesa, svarbu žaliąsias atliekas kaupti atskirame didmaišyje ir jų nesumaišyti su kitomis atliekomis – po surinkimo atliekos tvarkomos skirtingai.
Reikėtų nepamiršti, kad konteineriai skirti tik konkrečių aplinkinių namų gyventojams, tad atliekas atvežusios ir palikusios įmonės ar individualių namų gyventojai nusižengia taisyklėms. Pastebėjus tokius ar panašius nusižengimus, o taip pat turint susijusių klausimų, reikėtų kreiptis į Šilutės rajono savivaldybės Viešųjų paslaugų skyrių telefonu 8 441 79295.
Rašyti atsakymą