Pažinti Šilutės miesto istoriją kviečia „sekretai“

Prieš savaitę Šilutės gatvėmis vaikščiojo žmonės iš... praeities: senieji miesto gyventojai lietuvininkai, skrybėlėtos dvaro damos, karieta atvyko net Kronprinco šeima ir dvarininkas Hugo Šojus...

Šilutės krašto istoriją susirinkusiesiems įdomiai pasakojo Meno mokyklos mokytoja Ž. Skirkevičienė.

Eidami Lietuvininkų gatve prieš 100 metų, pamatytumėte arklių pašto karietą, siauruko stotį, praeitumėte pro baldų ir karstų dirbtuves, statybininko ir dantisto namą, limonado fabrikėlį. Puodeliui kavos su skanėstu tikriausiai stabtelėtumėte cukrainėje, kuri veikė dabartiniame policijos pastate.

Ir nors laikmetis pasikeitė, nuo šiol išskirtinę Šilutės istoriją galima pamatyti „sekretuose“ – į grindinį įmontuotuose kambarėliuose, kurie įrengti prie daugumos istorinių namų. Netradiciškai miesto istoriją pasakojantys „Šilutės sekretai“ – unikalus projektas ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europoje.

Veikia ir internetinis puslapis

Pristatymo metu buvo galima išbandyti ir sviestininko amatą, paragauti šviežiai sumušto sviesto ar grietinės.

Ši idėja – bendra Šilutės meno mokyklos, SBA bendrovės „Šilutės baldai“ ir Šilutės rajono savivaldybės iniciatyva. Prie 20 Lietuvininkų gatvės pastatų šaligatviuose įmontuotuose stikliniuose kambarėliuose meno mokyklos auklėtiniai atkūrė XIX a. pabaigos – XX a. pradžios miestiečių gyvenimą.

Kad idėja išvystų dienos šviesą prireikė daugiau nei dvejų metų. Iš pradžių buvo parinkti namai, apie kuriuos moksleiviai surinko istorinių žinių. Prie projekto prisidėjo Šilutės pirmoji ir Vydūno gimnazijos, Pamario ir Martyno Jankaus pagrindinės mokyklos. Jų mokiniai su mokytojais naršė po archyvus, skaitė to meto laikraščius ir rinko medžiagą apie istorinius miesto namus.

Taip paaiškėjo, kur buvo sviestininko, statybininko namas, kur veikė cukrainė, baldų ir karstų parduotuvė, koks gyvenimas virė karietų pašte ar siauruko bei autobusų stotyse.

„Sekretus“ galima apžiūrėti ir naktį, nes jie apšviesti iš vidaus, todėl tamsoje atrodo dar paslaptingiau. Informaciją apie visus Lietuvininkų g. namus, prie kurių įrengti stiklu dengti kambarėliai, vaizduojantys miestiečių gyvenimą, galima rasti specialioje interneto svetainėje www.silutessekretai.lt.

Idėja kilo atsitiktinai

Sekretai – mažyčiai kambarėliai –
atskleidžia senovės šilutiškių gyvenimą ir buitį.

„Šilutės sekretų“ pristatymą, kuris vyko birželio 19-ąją, vedė šišioniškų šnekta prakalbusi lituanistė Vaida Galinskienė. Ji priminė, kad Mažoji Lietuva – daugybės kultūrinių dalykų lopšys. Čia išleista pirmoji lietuviška knyga, Martyno Mažvydo katekizmas, vėliau pirmoji grožinė knyga. Šiame krašte gyveno spaustuvininkai, knygininkai, rašytojai, pasaulinio garso filosofas Vydūnas.
„Dabar esame pirmieji Lietuvoje, kurie savo krašto istoriją parodome gatvės grindinyje, po stiklu“, – sakė V. Galinskienė.

Šilutės meno mokyklos idėją netradiciškai papasakoti miesto istoriją palaikė ir rajono savivaldybė bei „Šilutės baldai“. Meras Vytautas Laurinaitis linkėjo, kad tokių projektų būtų ir daugiau, nes jų dėka gražėja miestas ir visa Savivaldybė.

„Šilutės baldų“ direktorius Eimuntas Jankauskas džiaugėsi, kad „Šilutės sekretai“ sukurti daugybės iniciatyvių žmonių dėka. Jis tikisi, kad šie įspūdingi kambarėliai paskatins šalies gyventojus vien dėl jų aplankyti Šilutę. Juo labiau, kad šiemet dauguma lietuvių atostogauja Lietuvoje ir nori pamatyti naujų patrauklių objektų.

„Šilutės sekretų“ kūrybos vadovas, Šilutės meno mokyklos mokytojas Andrius Sirtautas pasakojo, jog idėja miesto istorija sudominti ir ją papasakoti pasitelkiant vaikystėje populiarų žaidimą kilo atsitiktinai. „O įmontavus pirmąjį „sekretą“ kilusi nuostabos ir gerų emocijų banga socialiniuose tinkluose ir visuomenės reakcija parodė, kad pataikėme į dešimtuką“, – sakė jis.

Istorija atgijo

„Šilutės sekretų“ pristatymo renginyje kai kurie „sekretai“ atgijo. Šventės metu atvyko grafas, prie buvusio cukrainės pastato buvo galima paragauti cukraus vatos, sviestininkas leido „mušti“ ir ragauti šviežio sviesto, prie Dailės mokyklos dailininkė piešė miestiečių šaržus, o prie baldų ir karstų parduotuvės buvo galima pamėginti obliuoti lentą.

Porą valandų Lietuvininkų gatvė klegėjo nuo susirinkusių ano meto ir šių dienų rūbais pasipuošusių šilutiškių, miesto svečių, tarp kurių girdėjosi šišioniškių ir žemaičių šnektos.

Renginio pabaigoje H. Šojaus dvaro kiemelyje gausiai susirinkusiems svečiams skanaujant kafiją, vofelius bei didžiulį tortą, rajono meras padėkojo „Šilutės sekretų“ sumanytojams ir įgyvendintojams, įteikdamas jiems prisiminimui dovanėles su Šilutės krašto ženklu – žuvimi. Prie projekto prisidėjusioms visoms miesto mokykloms „Šilutės baldai“ padovanojo bilietų į Valdovų rūmus, o Meno mokyklos dailės skyriui – menininko Mariaus Jonučio kūrybines dirbtuves.