Gelbėtojų šaukėsi ir nebeišbrendantys gyventojai, ir ūkininkai, kurių galvijai šaltame vandenyje Žalgirių miške mirko kone iki kaklų, keliuose namuose buvo atjungta elektra.
Savivaldybėje vakar sušauktas Ekstremalių situacijų komisijos posėdis, bet skelbti ekstremalios situacijos kol kas negalima, nes… per mažai gyventojų kenčia nuo tos gamtos stichijos. Tuo tarpu apsemtų namų gyventojai dabar baiminasi tik vieno – kad situacija dar pablogės paspaudus šalčiams, kurie prognozuojami jau savaitės viduryje.
Ekstremalios situacijos neskelbė
Dar iki posėdžio kalbintas civilinės saugos specialistas Rimantas Zimantas sakė, jog, vargu, ar Šilutės savivaldybėje dėl potvynio ir apsemtų vietovių bei kelių bus skelbiama ekstremalioji situacija. Anot jo, tokiai situacijai paskelbti nėra būtinų kriterijų. Pavyzdžiui, tokią situaciją būtų galima skelbti, kai savivaldybėje ekstremaliojo įvykio padariniai sutrikdo daugiau kaip 500 gyventojų būtiniausias gyvenimo (veiklos) sąlygas ir ši padėtis trunka ilgiau kaip 24 valandas. Deja, tokius kriterijus Šilutės kraštas atitiko tik tada, kai dar neturėjome Rusnės estakados. Šiuo metu nuo potvynio kenčia gerokai mažiau žmonių.
Pasak R. Zimanto, vakar buvo užtvindyta 36 500 hektarų teritorija, kurioje stovi 86 sodybos, o jose gyvena 159 gyventojai.
Tad nors posėdis įvyko, jo metu situacija aptarta su seniūnais, bet ekstremali situacija nepaskelbta. Vakar vidudienį Savivaldybės vadovai dalyvavo ir pasitarime su Vidaus reikalų ministre Agne Bilotaite. Svarstyta, kokią pagalbą galėtų suteikti ministerija.
Ant Rusnės kelio vandens nedaug
Pirmadienio, sausio 10-osios naktį vandens lygis Atmatoje jau 4 cm krito. Rytą dar buvo apsemti beveik 2 kilometrai kelio Šilutė–Rusnė atkarpos ties Žalgirių kaimu. Tiesa, vanduo negilus, vos 5, vietomis 15 centimetrų.
Rusnės seniūnė Dalia Drobnienė sakė, jog visi rusniškiai išvažiuoja ir bėdos nemato. „Sunkiausiai dabar Žalgirių gyventojams, o mums jau viskas gerai, mes nesukame galvų“, – sakė seniūnė.
Savivaldybės administracijos direktorius Virgilijus Pozingis dar savaitės pabaigoje respublikinei žiniasklaidai sakė, kad net ir elektrą gali tekti kai kam atjungti, jei situacija pablogės.
„Jeigu vanduo kils, nori nenori elektrą reikės atjungti, nieko nepadarysi. O tada žiūrėsime, kokios pagalbos reikės. Mūsų darbuotojai viską prižiūri, padėsime, kuo galėsime. Gyventojai ne pirmą kartą gyvena toj teritorijoj, visus dalykus žino, viską padedam ir viskuo aprūpinam, jei tik yra būtinybė. Yra telefonas, jei tik ko reikės ir skambtels – viskuo padėsim“, – portalui lrytas.lt teigė V. Pozingis. Jis sakė, kad gyventojai aprūpinti specialiais batais, visa būtina pagalba taip pat bus suteikta, jei atsiras toks poreikis.
„Žmonės su valtim išplaukė, jeigu kas – telefonus turime ir mes, ir jie. Daugumos namuose, jau ne pirmą kartą tokia situacija – pasikelia lovas į viršų ir taip gyvena. Ne pirmas potvynis jau, žmonės žino, kaip elgtis“, – portalui lrytas.lt pasakojo ir Šilutės seniūnas Raimondas Steponkus.
Visgi šeštadienio vakarą BNS seniūnas jau sakė, kad „vanduo truputį pakilo per naktį. Situacija įtempta“. Pasak jo, gyventojai su potvyniais susiduria ne pirmą kartą, todėl yra ramūs. Kol kas situacija niekur nėra itin bloga – namus galima pasiekti su valtimis, be to, pamario žmonėms tokia stichija – jokia naujiena. „Seniai žmonės gyvena“, – sakė seniūnas.
Problemų gyventojai turi
Akivaizdu, kad vanduo ėmė kilti dėl to, kad negalėjo nutekėti į Kuršių marias, nes jos pakilo ir nebepriėmė vandens. Tokiu atveju, pasak seniūno, reikėtų imtis laužyti ledus ir ardyti sangrūdą. Bet kadangi savaitgalio naktimis žadėta šiek tiek šaltuko, tokių veiksmų imtis neskubėta.
TV3 žinios dar šeštadienio vakarą pranešė, jog kai kurių Žalgirių kaimo gyventojų namai jau buvo apsemti pusmetriu vandens, tuomet problemų susisiekiant su „didžiąja žeme“ turėjo daugiau nei 130 gyventojų.
Potvynio zonoje šešias dešimtis metų nugyvenęs Jonas Bagočiūnas žurnalistams pasakojo nebeišeinantis iš namų. Pamariškio nuomone, šiųmetis potvynis ypač staigus.
Kaip ir kasmet, blogiausia padėtis Žalgirių kaime, kuriame yra apie 20 sodybų. Čia namai jau užtvindyti, vandenyje plūduriuoja viskas, ką tik šis gali pakelti. Šilutės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos atstovas Arūnas Ališauskas sakė, jog gelbėtojai į šio kaimo Oto Bismarko gatvę sekmadienį plaukė net kelis kartus: jiems teko gabenti ir seniūną R. Steponkų, ir net du kartus ESO atstovus, kuriems reikėjo pasiekti ir apsemtus namus, ir elektros pastotę.
„Elektra buvo atjungta 3 sodyboms, bet jų gyventojams nuvežti generatoriai. Be to, „Šilutės vandenys“ tiems kas prašo, nuveža geriamojo vandens, keliolikai šeimų išdalinti ir ilgi guminiai batai“, – vakar komentavo R. Zimantas.
Gelbėtojų pagalbos šeštadienį šaukėsi ir Šilinės g. gyventojas Antanas Stankus, tuomet išplukdyti du vietiniai.
Skendo galvijų banda
Ketvirtadienį į neeilinę gelbėjimo operaciją teko skubėti Šilutės ugniagesiams – gelbėtojams – Žalgirių kaime vos ne iki kaklo vandenyje mirko galvijų banda. Ugniagesių vadas Valdas Kundrotas pasakojo, jog galvijai iki apsemiant mišką buvę aptvare, bet išsigandę kylančio vandens patraukė gilyn į mišką. Vietiniai suskubo skambinti gelbėtojams.
PGT vyrai, apsirengę specialia vandeniui atsparia apranga turėjo per vandenį nueiti apie porą kilometrų, kol pasiekė bandą. Kai kurie galvijai jau kone skendo, o mažesnį veršelį gelbėtojams teko tempte tempti, mat šis brisdamas per vandenį jau buvo praradęs paskutines jėgas. Gelbėtojams pavyko išvilkti skęstančius gyvulius, o kiti pasileido paskui.
Iš krantų išėjo ir Minija, tad senuoju keliu pasiekti Priekulės jau nebeįmanoma.
Rašyti atsakymą