Visą rugsėjo mėnesį vyks registracija į šių metų konkurso „Kamštelių vajus“ finalą. Per pirmąsias registracijos dienas konkursui prisiregistravo beveik penkiasdešimt komandų.
„Tikrai nesitikėjau tokio konkursų dalyvių aktyvumo, nes du metus konkursas nevyko, maniau, kad niekas kamštelių Lietuvoje neberenka. Šį konkursą organizuojam jau šešti metai ir ankstesniais metais turėjome bėdų su jų perdirbimu dėl kitokio primaišyto plastiko ar net metalo. Perdirbėjams tekdavo rankiniu būdu perrinkti kelias tonas kamštelių, o tai gamyklai yra Sizifo darbas. Mūsų įstaiga plečia savo veiklas ir šiemet surinktus visus kamštelius patys ketiname perdirbti vaikams skirtoje edukacijų erdvėje „Gervių lizdas“. Turime puikių idėjų ką iš jų galima pagaminti. Taip pat kursime plastiko perdirbimo edukaciją ir demonstruosime kaip perdirbamas plastiko kamštelis.“ – pasakoja konkurso sumanytoja ir organizatorė, Vš Į „Draugiški šeimai“ direktorė Birutė Jakučionytė.
Visą rugsėjo mėnesį kamštelius renkančios komandos registruojasi finalui konkurso internetinėje svetainėje www.kamsteliuvajus.lt/registracija. Pagal užsiregistravusių į konkursą sąrašą, bus sudarytas ir spalio pradžioje paskelbtas kamštelių rinkimo grafikas, informuoti visi prisiregistravę dalyviai.
Kamštelių surinkimas įvairiuose miestuose vyks spalio 10 – lapkričio 15 d. Konkurso autobusėlis atvažiuos į kiekvieną miestą, kuriame bus surinkta daugiau nei 100 kg kamštelių. Jeigu tiek ir daugiau kamštelių surinks viena įstaiga, jie bus paimti tiesiai iš įstaigos.
Konkurso organizatoriai primena, kad tinkami yra tik HDPE plastiko, dar žymimi skaičiumi „2”kamšteliai. Tai kamšteliai, kuriai užsukami plastikiniai vandens ir gaiviųjų gėrimų, alaus buteliai. Visi kamšteliai turi būti švarūs ir sausi, be jokių šiukšlių, komandos savo surinktus kamštelius privalo perrinkti prieš priduodamos.
Užsienyje gyvenanti konkurso sumanytoja B. Jakučionytė teigia, kad Lietuvoje situacija su šiukšlių rūšiavimu vis dar yra prasta, gajūs visuomenėje paplitę neteisingi mitai apie perdirbimą, daugelis laikosi nuomonės, kad jo neliečia Žemės užterštumo plastiku problema: „Man pačiai dažnai svyra rankos, klausantis kodėl žmonės nerūšiuoja. Nuolat girdžiu pareiškimus, kad taromatų atsiradimas Lietuvoje išsprendė kamštelių problemą ir dabar jau jų rinkti atskirai nebereikia. Tai ne, neišsprendė. Kaip ir anksčiau kamštelio ir pačio buteliuko plastikai yra perdirbami skirtingose gamyklose ir taromatan su buteliuku pakliuvęs kamštelis vargiai iš viso pasiekia perdirbėją. Į taromatą galima mesti buteliukus be kamštelių, kamštelius priduoti „Kamštelių vajui“ ir taip sutrumpinti kamštelio perdirbimo kelią ir sąnaudas.“
Per penkis konkurso „Kamštelių vajus“ organizavimo metus yra surinkta ir priduota perdirbti trisdešimt tonų plastikinių butelių kamštelių. Vienas kamštelis sveria tris gramus, todėl surinktų kamštelių kiekis yra išties milžiniškas. Tai puiki žaliava perdirbimui, tačiau pagrindiniai šeštus metus Lietuvoje organizuojamo konkurso tikslai yra švietėjiški:
1. Surinkti kuo daugiau gamtoje išmėtytų smulkių šiukšlių – plastikinių butelių kamštelių – ir juos perdirbti.
2. Mažinti opią Žemės užterštumo plastiku problemą.
3. Ugdyti jaunosios kartos atsakingumą, atkreipti dėmesį į opią šiukšlių rūšiavimo problemą Lietuvoje, skatinti mąstyti „žaliai“, ugdyti kūrybiškumą, komandinį darbą, tvarų vartojimą.
4. Raginti mokymo įstaigas organizuoti renginius ir akcijas ekologijos, šiukšlių rūšiavimo, švarios aplinkos temomis.
„Kamštelių vajus‘2019” meninių darbų paroda vyks lapkričio 22 – 24 d. Vilniuje, parodoje “Vaikų šalis”, LITEXPO, o šių metų konkurso nugalėtojų apdovanojimų – lapkričio 23 d. Vilniuje. Daugiau apie konkurso eigą, jo taisykles, kokie kamšteliai yra tinkami, galite paskaityti www.kamsteliuvajus.lt
Daugiau informacijos apie konkursą ieškokite www.kamsteliuvajus.lt, www.ekodaiktai.lt
Rašyti atsakymą