Prekybininkai ir maitintojai prie karantino prisitaikė, o vartotojai netyli

Dėl karantino šalyje draudžiama viešojo maitinimo įstaigų veikla, tačiau dalis verslo pertvarkė savo veiklą ir tiekia maistą išsinešti. Prekybininkai iki šiol dirba įprastais pajėgumais, pastarosiomis dienomis prabilta tik apie pramonės prekėmis prekiaujančių įmonių galimus uždarymus.

VMVT inspektoriai ir karantino metu turi ką veikti: tikrinamos ir maistą išsinešti gaminančios įmonės, ir įvairūs prekybos taškai.

Nesnaudžia ir pirkėjai – Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) ir šiuo metu gauna skundų apie nekokybiškas paslaugas ar produktus. Todėl VMVT inspektoriai turi ką veikti – prekybos ir viešojo maitinimo įmonių tikrinimai nenutrūko.

Patikras perėmė Klaipėdos departamentas

VMVT informuoja apie pastebėjimą, jog karantinas ženkliai sumažino lankytojų srautus viešojo maitinimo įstaigose, o kartu sumažėjo ir nusiskundimų tokių įmonių veikla. Tačiau pastebėta kita tendencija – karantino laikotarpiu maitinimo įmonėms sunkiau užtikrinti tinkamą maisto ruošimo higieną ir produkcijos saugą.

Šilutės rajono viešojo maitinimo ir prekybos įmonių patikrą prieš metus perėmė VMVT Klaipėdos departamentas. Šio departamento direktoriaus pavaduotojas Virgilijus Liepinis „Šilutės naujienoms“ sakė, kad tikrinimai ir karantino metu nenutrūko nė vienoje Klaipėdos apskrities savivaldybėje. Žinoma, tikrinamos tik tos įmonės, kurios tiekia maistą išsinešti, nes kitos tiesiog nebedirba.

Įmonės reikalavimų laikosi

Klaipėdos departamentui dabar pavaldūs ir Šilutėje dirbantys valstybiniai inspektoriai. Inspektorė Virginija Kirjanovienė pasakoja, kad nuo antrojo karantino pradžios – lapkričio 7 dienos ji kartu su kolega Mantu Norviliu patikrino 3 viešojo maitinimo ir 21 prekybos įmonę. Stebėta, kaip maisto tvarkymo subjektai laikosi maisto tvarkymo sąlygų reikalavimų. Trys iš šių patikrinimų – Šilutės turgavietės, Šilutės halės ir prekybos centro „Iki Pamarys“ vyko kartu su Policijos komisariato pareigūnais.

V. Kirjanovienė pasidžiaugia, kad pažeidimų, susijusių su apsaugos nuo koronaviruso nesilaikymu nenustatyta. „Visur, kur privalu, matuojama darbuotojų temperatūra, įmonės turi pakankamai dezinfekcijos priemonių, prekybos įmonėse įrengtos sienelės, atskiriančios darbuotojus nuo pirkėjų, sužymėti atstumai kuriuos privalu išlaikyti stovint eilėse. Visur yra ir informacija ant durų apie tai, kokių apsaugos priemonių privalo laikytis įeinantieji“, – sakė inspektorė.

Kai kuriose parduotuvėse, pavyzdžiui „Šilutės prekybos“ parduotuvėje Kintuose, ant durų netgi nurodyta, jog vienu metu salėje gali būti ne daugiau kaip 18 žmonių.

„Mūsų prekybininkai tikrai stengiasi“, – sakė V. Kirjanovienė.

Tokius pat pastebėjimus ji išsakė ir apie maitinimo įmones. Ir jose pastebėta, kad yra sužymėti atstumai, kurių privalo laikytis ateinantieji maisto, yra nuorodos, kad aptarnaujami tik kaukes dėvintys klientai ir t.t.

„O visa kita jau priklauso nuo visų mūsų – klientų“, – sakė inspektorė.

Ji priminė, kad baudos už nustatytų reikalavimų nevykdymą yra gana solidžios, bet pasidžiaugė, kad tokių skirti pamario krašto prekybininkams dar neteko.

Vartotojai jau nebetyli

Valstybinė MVT informuoja, kad per lapkričio mėnesį visoje šalyje tikrino ir gyventojų skundus. Iš viso atlikta apie 170 patikrinimų, iš 35 tirtų skundų 10 pasitvirtino. VMVT praneša, jog karantino reikalavimų pažeidimų nustatyta, dėl to atsakingiems asmenims pareikšti žodiniai įspėjimai. 6 atvejais įmonių vadovai sulaukė draudimų tiekti į rinką produkciją, dar dviem įmonėms maisto tvarkymo veikla buvo uždrausta: surašyti Administracinio nusižengimo protokolai, skirtos piniginės baudos, įspėjimai.

Šilutės VMVT per šį karantiną gauti 4 skundai, visų jų autoriai tikrintojams nurodė savo duomenis. „Žmonės jau nebebijo prisistatyti, tik ne visada pateikia pakankamai duomenų“, – pastebi V. Kirjanovienė.

Iš 4 skundų pasitvirtino du: dėl netinkamo Vilkyčių vandenvietės geriamojo vandens ir vienos Švėkšnos maitinimo įmonės, kurios darbuotojai nesilaikė higienos reikalavimų. Dar du skundai apie prekybą maisto produktais ir maisto papildais tiesiog iš autobusiukų, važinėjančių per kaimus ir turgavietes, kol kas nebaigti tirti.

„Maisto sauga ir kokybė yra pagrindiniai reikalavimai keliami viešojo maitinimo įmonėms, o šalyje neslūgstant pandemijai pagrindinėmis prevencijos priemonėmis taip pat išlieka privalomas lankytojų srautų reguliavimas, dažnai liečiamų paviršių dezinfekcija, darbuotojų sveikatos kontrolė, pakankamas kiekis priemonių lankytojams dezinfekuoti rankas ir informacija apie asmens higienos laikymosi būtinybę“, – teigiama VMVT informacijoje.