Renkami geriausi 2007-2013 m. laikotarpio ūkininkų projektai: palaikykime kraštiečius

pliksnys copyNacionalinė mokėjimo agentūra kviečia išrinkti geriausius projektus, įgyvendintus pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007-2013 m. programą.

Kandidatus padėjo rasti socialiniai partneriai ir šalies savivaldybės, iš jų pagal specialius kriterijus buvo atrinkti paramos gavėjai ir projektai viešam balsavimui. Tarp nominantų yra 4 Šilutės rajono ūkiai.

Kas sėkmingiausiai pasinaudojo ES parama žemės ūkiui ir kaimo plėtrai? Atsakymą į šį klausimą galite padėti rasti Jūs, balsuodami iki rugsėjo 4 d. (penktadienio) interneto tinklalapyje www.nma.lt

Už turizmo plėtrą kaimo vietovėse nominuotas rusniškis Raimondas PLIKŠNYS

Rusnės saloje įsikūrusi kaimo turizmo sodyba „Pakalnės vingis“ poilsiautojus priima jau dešimt metų. 16 kambarių turinti sodyba talpina 40 lankytojų, kurie čia randa ne vien poilsį, bet ir gali paragauti skanaus maisto, išmėginti įvairias pramogas.

Kasmet Raimondas Plikšnys sulaukia apie 1000 svečių. Sodyboje nevyksta nei trankios vestuvės, nei kitos didelės šventės – žmonės atvyksta pailsėti ir papramogauti: aktyvaus poilsio mėgėjai vasarą gali plaukioti baidarėmis, laiveliais ir valtimis, apylinkę apžiūrėti keliaujant dviračiais, žiemą ant sniego galima važinėtis keturračiais, o žvejybos mėgėjai gali išmėginti laimę ant užšalusių marių.

R.Plikšnys su žmona Daiva visuomet turėjo svajonę gyventi namelyje ant upės kranto, tad nusprendė įsigyti 1906 m. statybos sodybą Pakalnės upės vingyje. Idėja apie kaimo turizmo verslą gimė natūraliai: gražioje vietoje niekada netrūkdavo pašalinių žmonių. Plikšniams ėmus statyti papildomus namelius, į kuriuos mielai atvykdavo poilsiautojai, pamažu gimė ir kaimo turizmo verslas. 2005-aisiais buvo pastatytas papildomas pastatas, kurio dėka šeima galėjo priimti svečius ir rudens bei žiemos sezonais.

Sužinojęs, kad 2013 m. bus paskutinieji, kai galima gauti paramą kaimo turizmo plėtrai, R.Plikšnys nesudvejojo ir pateikė paraišką pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007-2013 m. programos priemonę „Kaimo turizmo veiklos skatinimas“. Gautų lėšų dėka Plikšniai pastatė dar vieną pastatą, kurį panaudojo turizmo tikslams: jame įrengta konferencijų salė, virtuvė. R.Plikšnys džiaugiasi, kad dabar, įgyvendinus projektą, „Pakalnės vingio“ sodyba gali priimti ir įmonių darbuotojus. Jo teigimu, tokioms investicijoms be valstybės paramos jis nebūtų ryžęsis.

Plikšnių šeima turi įvairiausių ateities planų – svajoja įsirengti kempingą, labiau puoselėti kulinarinį paveldą, svečiams pasiūlant vis įdomesnių Šilutės krašto patiekalų ir gėrimų bei kelti paslaugų kokybę.vickus copy

Už sėkmingą jaunojo ūkininko ūkio įkūrimą nominuotas usėniškis Egidijus VIČKUS

Usėnų seniūnijoje iš tėvo Petro perimtame ūkyje Egidijus Vičkus ūkininkauja jau penkerius metus. Mišriame ūkyje auginamos įvairios žemės ūkio kultūros, tačiau pagrindinė produkcija – pienas, kuris perdirbtas atsiduria ant stalo daugelio lietuvių namuose.

E.Vičkaus sprendimas ūkininkauti nebuvo atsitiktinis. „Dar nuo 1996 m. ūkyje tvarkėsi tėvas, o mes su broliu padėdavome visuose darbuose. Net neabejojau, kad tėvui nustojus ūkininkauti, šią veiklą perimsiu aš“, – sako E.Vičkus. Jis priduria, kad meile ūkiui tėvas užkrėtė abu sūnus – dabar broliai ūkininkauja kartu.

Tapęs savarankišku ūkininku E.Vičkus pasirinko vystyti mišrų ūkį. 170 ha plote sėjami kviečiai, kvietrugiai, žirniai, kukurūzai, garstyčios. Dalis užaugintų kultūrų parduodama supirkėjams, kita dalis skirta pašarams. Dar 100 ha ūkio skirta pievoms. Didžioji dalis bendrame 270 ha ūkyje išauginamo pašaro skirta galvijams – jų ūkininkas turi per 250. Iš jų šimtas – melžiamos karvės, kurių pieno produktais džiaugiasi ir Lietuvos gyventojai.

E.Vičkus ūkyje naudoja modernią techniką, kurią įsigijo pasinaudojęs Europos Sąjungos parama. Jos ūkininkas kreipėsi kelis kartus pagal skirtingas Lietuvos kaimo plėtros 2007-2013 metų programos priemones. Pradėjęs ūkininkauti, jis sulaukė paramos kaip jaunasis ūkininkas. Parama padėjo E.Vičkui įsigyti naują traktorių, skirtą laukų tręšimui ir purškimui. Vėliau priemonės „Žemės ūkio valdų modernizavimas“ antrosios veiklos srities paramos lėšomis įsigijo smulkintuvą, priekabą grūdams vežti ir kitą techniką, kuri, kaip pats sako, taupo sąnaudas bei laiką, atliekant visus ūkio darbus.

mockus copySmulkiųjų ir vidutinių ūkių kategorijoje nominuotas Makių kaimo ūkininkas Steponas MOCKUS

Makių kaime, Žemaičių Naumiesčio seniūnijoje, augalininkystės ūkį įkūręs Steponas Mockus dar vaikystėje pradėjo sekti tėvo – eigulio bei ūkininko – pėdomis. Ilgus metus dirbęs girininku, 2010 m. vyras nusprendė išmėginti jėgas ūkininkaudamas iš tėvo paveldėtame 8 ha žemės plote.

Ūkininkauti S.Mockus pradėjo įsigydamas 8 karves, vėliau dalyje ūkio įveisė vaismedžių ir vaiskrūmių sodą – čia pabandė auginti obelis, kriaušes, slyvas, vyšnias, avietes, šilauoges. Sodas užderėjo ir pradėjo nešti gausų derlių, todėl sodininkystė tapo pagrindine ūkio veikla. Kokybiška produkcija – ne tik vaisiai, uogos, bet ir pienas, mėsa – padėjo ūkininkui išplėsti nuolatinių pirkėjų tinklą. Dažnu atveju, sodo derlių pirkėjai atvyksta nusiskinti patys, taip palengvinantys derliaus nuėmimo darbus ūkininko Stepono šeimai.

Nedidelį, bet sėkmingą ūkį S.Mockui sukurti padėjo ir Europos Sąjungos (ES) parama – jos ūkininkas pirmą kartą kreipėsi 2008 m. pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007-2013 metų programos (KPP) priemonę „Pusiau natūrinis ūkininkavimas“. Sėkmingai užbaigęs projektą, 2011 m. Steponas dalyvavo priemonėje „Žemės ūkio valdų modernizavimas“. ES parama leido įsigyti ūkyje būtinos modernios technikos – laistymo sistemą, šienapjovę, frezą, purkštuvą, šaldymo įrangą, traktorių.

Ambicingas ūkininkas nesustoja svajoti – tikisi, kad ateityje ne tik padidins užauginamą derlių, bet ir pritaikys savo sodybą kaimo turizmo veiklai.

Stambiųjų ūkių kategorijoje nominuotas Vilkyčių kaimo ūkininkas Kazimieras GUDŽIŪNAS

Prieš daugiau nei du dešimtmečius ūkininkauti pradėjęs ūkininkas Kazimieras Gudžiūnas – vienas aktyviausių regiono pieno sektoriaus ūkininkų. Vilkyčių kaime įkurtame ūkyje šiuo metu auginama apie gudziunas copy300 galvijų ir dirbama apie 300 ha žemės.

Anot ūkininko, ūkį reikia nuolat vystyti ir modernizuoti, nes tik taip galima žengti koja kojon su technologijomis ir išlaikyti ūkį konkurencingą, o Europos Sąjungos parama yra viena iš pagrindinių atramų tai padaryti.

Nors ūkininkas ūkininkavimo pradžioje vystė mišrų ūkį, tačiau 2002 metai tapo naujo ūkininkavimo etapo pradžia – ūkis pradėtas orientuoti į pieno gamybą. 2008 m. K.Gudžiūnas pradėjo dalyvauti Lietuvos kaimo plėtros 2007-2013 m. programoje (KPP) – už paramos lėšas modernizavo ir išplėtė pienininkystės ūkį bei įsigijo reikalingą žemės ūkio techniką.

Viena didžiausių investicijų į ūkio plėtrą – paramos lėšomis pastatyta 200 vietų karvidė. Taip pat už paramos lėšos pagal KPP priemonę „Žemės ūkio valdų modernizavimas“ buvo įsigytas javų kombainas, automatinė veršelių šėrykla, girdykla, gardeliai bei plastikiniai nameliai veršeliams laikyti, ventiliavimo plyšių užuolaidos, lėkštinis skutikas, sėjamoji, volas ir kita. Ūkininko K. Gudžiūno ateities planuose – naujos žemės ūkio technikos įsigijimas, tvartų modernizavimas, pažangių sprendimų taikymas.

Šilutiškis K.Gudžiūnas be pieno ir mėsos gamybos užsiima ir kita, taip pat KPP lėšomis remiama, veikla – kaimo turizmu. Ūkininkas taip pat dalyvavo KPP priemonėje „Pelno nesiekiančios investicijos miškuose“ – greta Veiviržio upelio įrengė viešajam naudojimui skirtas rekreacinės infrastruktūros priemones: aikšteles, pavėsines, takus, atrakcionus, laužavietes ir kt.