Santuoka praranda prasmę visoje Europoje

BNS paviešino įdomią visos šalies santuokų, skyrybų ir gimstamumo statistiką per pastaruosius 5-10 metų.

Pixabay.com nuotr.

Santuoka… nuodija gyvenimą

Iš statistikos aiškėja, kad vis mažiau porų įteisina savo santykius vedybomis: 2023 metais buvo 11 proc. mažiau santuokų, nei 2022-aisiais. Per paskutinius 9 metus santuokų, tenkančių 1000 gyventojų, Lietuvoje sumažėjo 35 proc. Daugiau, kaip 26 proc. porų, kuriančių rimtus santykius, gyvena neįteisinusios santykių. Pirmą kartą tuokiamasi vis vėlesniame amžiuje: dabar vyrai tuokiasi sulaukę 30, moterys – 28 m.

Pastebima, kad santuokos instituto svarba mažėja ir visoje Europos Sąjungoje.

Moterys Lietuvoje pirmą kartą gimdo vis vėlesniame amžiuje – dabar 30 m. Ženkliai mažėja ir gimstamumas: 2023 m. gimė apie 20 proc. mažiau kūdikių, nei 2019 m. Pastebima tendencija turėti mažiau vaikų, o atskirais atvejais – išvis neturėti.

Statistika taip pat iškalbingai rodo, jog santuokos apnuodija mūsų gyvenimus. Labai aukštas smurto artimoje aplinkoje lygis: per 2023 metus policijoje užregistruota 54 tūkst. pranešimų, arba po 148 atvejus per dieną! 2023 m. buvo nužudyti 25 sutuoktiniai, arba kas antrą savaitę po vieną!

34 proc. Lietuvos porų išsiskiria po vidutiniškai 12 santuokos metų. Daugiausia skyrybų įvyksta 30-50 metų sutuoktinių amžiaus tarpsnyje. Po skyrybų su vienu iš tėvų (dažniausiai su mama) likę vaikai patenka į didelį skurdą. Beveik 6 000 vaikų po skyrybų liko augti be vieno iš tėvų 2022 m.

Du trečdalius skyrybų inicijuoja moterys

Apie 220 tūkst. vaikų nuo Nepriklausomybės atkūrimo (1991 m.) išgyvento tėvų skyrybas ir patyrė traumas. Dabar jie kuria savo šeimas. Du trečdalius skyrybų inicijuoja moterys, daugiau kaip pusė jų, pragyvenusios santuokoje daugiau kaip 10 metų.

Įvardijami ir tokią liūdną statistiką lemiantys veiksniai. Iš esmės nepakito sutuoktinių parengimas (tiksliau – nerengimas) šeimai, gal tik patys žmonės tapo atsargesni ir nepuola įteisinti savo santykių. Be to, 2020 m., kai pilna jėga dėl Covid-19 įsisiautėjo karantinas, tiek santuokų (-27 proc.), tiek skyrybų (-15 proc.) skaičiai ženkliai sumažėjo. 2022 m. prasidėjęs Rusijos karas su Ukraina taip pat didino neapibrėžtumą ir dėl to poros galėjo vengti tiek santuokų, tiek skyrybų.

Parengta naudojant BNS inf.