Vilkų medžiojimo sezonas prasideda spalio 15 d. ir trunka iki kovo 31 d., bet išnaudojus limitą jis nutraukiamas anksčiau. Nors praėjusį medžioklės sezoną buvo nustatytas toks pats limitas, tačiau buvo sumedžiotas tik 281 vilkas.
Pagal Medžioklės taisykles, vilkų sumedžiojimo limitą tvirtina aplinkos ministras, remdamasis Vilko apsaugos plane nustatytais principais, kad būtų užtikrinta palanki rūšies apsaugos būklė. Rengiant projektą remtasi 2023-2024 m. sumedžiotų vilkų genetiniais ir produktyvumo tyrimais, kuriuos atliko VDU Žemės ūkio akademijos mokslininkai, ir Vilko apsaugos plano nuostata, kad, populiacijai viršijant 62 šeimų ribą, populiacijos naudojimas planuojamas taip, kad būtų užtikrintas jos tolygus sumažinimas ir išlaikymas 32–62 šeimų ribose.
Atlikus sumedžiotų vilkų genetinius ir amžiaus tyrimus nustatyta, kad jaunikliai yra iš 69 artimais giminystės ryšiais nesusijusių šeimų. 2022–2023 m. sumedžiotų vilkų genetinių ir amžiaus tyrimų pagrindu buvo nustatytos 64 vilkų šeimos, t. y., šeimų pastaraisiais metais nežymiai daugėjo.
Tačiau Biologinės įvairovės duomenų bazėje 2023-2024 m. buvo užregistruota gerokai mažiau pranešimų apie vilkų buvimo vietas. Pagal šiuos duomenis nustatyta du kartus mažiau šeimų nei praėjusiame medžioklės sezone. Toks duomenų skirtumas siejamas su pranešėjų aktyvumo sumažėjimu, bet ne su vilkų gausos sumažėjimu. Todėl patikimesniu duomenų šaltiniu laikomi genetiniai tyrimai, įrodantys tolesnį nedidelį vilkų šeimų daugėjimą.
Kadangi vilkų skaičius panašus kaip pernai, o Vilko apsaugos planas įpareigoja saugias ribas viršijančios populiacijos naudojimą planuoti taip, kad būtų užtikrintas jos tolygus sumažinimas, todėl buvo nustatytas toks pat sumedžiojimo limitas.
Vilkų ūkiniams gyvūnams daroma žala pastaraisiais metais išlieka didelė. Iki 2024 m. rugsėjo 16 d. atlyginant vilkų padarytą žalą išmokėta 131 000 eurų, iki 2023 m. rugsėjo 12 d. – 112 908 eurų, iki 2022 m. rugsėjo 20 d. – 127 137 eurų kompensacijų.
Aplinkos ministerijos inf.
Rašyti atsakymą