Gruodžio 1-ąją pasaulis minėjo AIDS dieną. Ta proga Šilutės rajono gyventojams suteikta galimybė nemokamai ir anonimiškai pasitikrinti dėl žmogaus imuno deficito viruso (ŽIV). Tai galima padaryti ir ateityje nuolat bus galima tikrintis medicinos centre „Puriena“.
Akcijos metu atlikti greitąjį ŽIV testą atėjo 28 žmonės. Rezultatai pradžiugino ir medikus, ir pacientus: nė vienam iš jų nenustatyta ŽIV infekcija.
Gyvenimo trukmė ilgėja
„Ne, man taip tikrai negali nutikti“, „Ir kas iš to, kad sužinosiu tiesą – man jau niekas nebepadės“, – tokius argumentus kartoja sau keli šimtai lietuvių, niekaip nepasiryžtančių atlikti testą ir gauti atsakymą, ar jie yra infekuoti ŽIV.
Nuo ŽIV testo daugelį sulaiko vis dar gajūs mitai dėl šios infekcijos, neva tai tik narkomanų ir gėjų liga. Tačiau ŽIV užsikrečia ir labai garsūs žmonės – neseniai apie tai, kad yra infekuotas ŽIV, pasauliui paskelbė Holivudo žvaigždė Charlie Sheenas. Taigi jis jau žino tai, kas keliems šimtams lietuvių dar yra paslaptis – tai, kad jie yra infekuoti ŽIV.
Spėjama, kad pasaulyje gyvena apie 19 mln. žmonių, kurie nežino, kad yra užsikrėtę ŽIV. Kiek jų yra Lietuvoje – nežinoma.
Žinoti, ar esi infekuotas ŽIV būtina, nes ŽIV jau seniai nebėra mirties nuosprendis, o lėtinė liga, kurią reikia gydyti.
Vos per minutę atliktas ŽIV testas padės sužinoti, ar infekcija neįsiskverbė į tave. O sužinojus teigiamą atsakymą, labai svarbu kuo anksčiau pradėti gydymą. Jis – labai efektyvus.
Perversmą kovojant su ŽIV infekcija padarė antiretrovirusinė terapija (ART), kuri nuslopina viruso dauginimąsi ir padeda išvengti AIDS (įgyto imunodeficito sindromo). Toks gydymas taikomas ir Lietuvoje, ir čia yra efektyvių vaistų, kurie 100 proc.
kompensuojami. Geriausi rezultatai pasiekiami, kai infekuotasis pradeda vartoti vaistus iškart, – tai buvo nustatyta atlikus Nacionalinio sveikatos instituto (JAV) finansuotą tyrimą, kurio rezultatai parodė, jog ŽIV infekuoti asmenys rečiau suserga AIDS ir kitomis sunkiomis ligomis, jei vartoti antiretrovirusinius vaistus pradeda nelaukiant, kol kraujo tyrimai pablogės.
Taip pat studija parodė, kad tik pradėjus gydytis sumažėja rizika perduoti ŽIV partneriams lytinių santykių metu. Įvertinus šias išvadas parengtos rekomendacijos pradėti gydyti visus ŽIV infekuotus asmenis.
Taikant efektyvų gydymą infekuotieji gyvena visavertį gyvenimą, gerai jaučiasi, o jų gyvenimo trukmė beveik tokia pat kaip ir sveikųjų.
Tinkamai gydantis liga suvaldoma
„Dar prieš porą metų daugelis naujai išaiškintų užsikrėtusiųjų ŽIV Lietuvoje buvo narkotikų vartotojai. Dabar situacija keičiasi ir daugiau registruojama užsikrėtusiųjų per lytinius santykius, daugėja ŽIV infekuotų moterų“, – teigia Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro vadovas, profesorius Saulius Čaplinskas.
Pasak jo, neseniai vykusiame Europos Komisijos ŽIV ekspertų pasitarime atkreiptas dėmesys, kad Europoje situacija taip pat keičiasi. Pavyzdžiui, pernai Europoje nustatyta 142 tūkstančiai naujų ŽIV atvejų ir tai daugiausiai per metus registruotų ŽIV infekcijos atvejų per visą infekcijos registravimo laikotarpį Europoje. Daugėja ŽIV infekcijos tarp vyrų, turinčių lytinių santykių su vyrais. Užsikrėtusiųjų per narkotikų vartojimą Europoje mažėja, tačiau Rytų Europoje šis ŽIV plitimo būdas išlieka aktualus, nes sudaro ketvirtadalį visų naujų atvejų.
Užsikrėsti ŽIV gali ne tik vartojantieji narkotikus ar turintieji homoseksualių santykių – pastarųjų metų statistika liudija, kad vis dažniau šis virusas perduodamas heteroseksualių santykių metu.
EK ŽIV ekspertų pasitarime buvo pristatytos naujausios Pasaulio sveikatos organizacijos ŽIV ligos gydymo rekomendacijos.
Specialistai konstatuoja, jog laiku pradėtas ŽIV ligos gydymas pristabdo jos progresavimą, sumažina mirtingumą nuo AIDS, pagerina pacientų gyvenimo kokybę. ŽIV liga neišgydoma, tačiau tinkamai gydantis – gerai valdoma.
Iš viso Lietuvoje iki lapkričio 1 d. nustatyta 2519 ŽIV užsikrėtusiųjų asmenų, iš kurių dauguma (80 proc., 2004 atvejai) vyrai, 20 proc. (515) – moterys. Šiemet per 10 mėnesių Lietuvoje nustatytas 141 naujas ŽIV infekcijos atvejis (102 vyrams ir 39 moterims).
Šilutiškiai gali tirtis ir toliau
Į kvietimą lapkričio pabaigoje nemokamai ir anonimiškai pasitikrinti dėl ŽIV medicinos centre „Puriena“ organizuotoje akcijoje atsiliepė 28 žmonės: 6 vyrai ir 22 moterys. Dauguma jų (17) – nuo 25 iki 49 metų amžiaus, 22 tokį tyrimą atliko pirmą kartą gyvenime.
„Moterys apskritai labiau domisi ir saugo savo sveikatą, tad dėl tokio santykio nesistebime“, – sakė tikrinimo akcijos iniciatorė, ŽIV ir AIDS paveiktų moterų bei jų artimųjų asociacijos „Demetra“ projektų koordinatorė dr. Loreta Stonienė.
Vyriausybinė ne pelno siekianti asociacija „Demetra“ siekia mažinti ligos plitimą, teikia paslaugas pažeidžiamų grupių atstovams, nepaisant jų amžiaus, lyties, seksualinės orientacijos, gyvenimo būdo ar socialinio statuso.
Nuo 2010 m. asociacija visuose šalies kampeliuose inicijuoja nemokamo ŽIV testavimo tinklą, stengiasi užtikrinti greitą, anonimišką ir nemokamą patikrą. Iš viso per paskutiniąją lapkričio savaitę Lietuvoje nemokamai atlikta 1208 tyrimai, 8 atsakymai buvo teigiami, t.y., žmonėms nustatytas ŽIV infekuotumas.
„Mes siekiame ne tik atlikti testus, bet ir skleisti informaciją apie ligą, nes kuo daugiau informacijos žmonės turi, tuo mažiau šios ligos stigmų lieka“, – sakė medikė.
Šilutėje dirbusi asociacijos „Demetra“ atstovė Klaipėdos regionui Roma Varnelienė sakė, jog rezultatai Šilutėje ją pradžiugino. Kituose panašaus dydžio Klaipėdos regiono miestuose į nemokamas patikras ateina vos po kelis žmones.
Žinoma, maloniai nustebino ir rezultatas – nė vieno infekuoto žmogaus nenustatyta.
„Purienos“ medicinos centre palikta nemokamų ŽIV testų, tad ir toliau visi norintys turės galimybę čia ateiti išsitirti nemokamai ir anonimiškai. Greitasis ŽIV testas užtrunka vos minutę – specialistas iš piršto paima lašą kraujo ir jį tiria specialiais reagentais. Ar yra sveikas, pacientas sužino jau po vienos minutės. Testo patikimumas – 99,96 proc. Tiriant visuomet naudojami tik vienkartiniai instrumentai.
Medicinos centro „Puriena“ direktorius Giedrius Benkunskas sakė, jog svarstoma galimybė su „Demetra“ sudaryti sutartį, tad gali būti, jog nuo Naujųjų metų tokios nemokamos patikros dėl ŽIV ir AIDS „Purienoje“ bus atliekamos nuolat. Tikrintis galėtų viso Šilutės rajono gyventojai, nepriklausomai nuo to, prie kokių medicinos centrų jie būtų prisirašę.
Žinių sėmėsi ir moksleiviai
Pasaulinės AIDS dienos proga visoje Lietuvoje vyko protmūšis „AIDS: geriau žinoti“. Jis subūrė daugiau kaip 30 tūkst. dalyvių, 580 bendruomenių. Protmūšyje dalyvavo ugdymo įstaigos, visuomeninės organizacijos, aukštosios mokyklos ir kitos bendruomenės.
Šilutės visuomenės sveikatos biuras irgi pakvietė ugdymo įstaigas paminėti Pasaulinę AIDS dieną prisijungiant prie protų mūšio: „AIDS: geriau žinoti“, kurį inicijavo Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras.
Mokykloms buvo pateikti Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro paruošti klausimai, įstaigos buvo įtrauktos į Pasaulinės AIDS dienos rengėjų Lietuvoje sąrašą.
Protų mūšis organizuotas Vainuto, Švėkšnos ir Žemaičių Naumiesčio gimnazijose, Pamario, M.Jankaus, Katyčių, Saugų ir Traksėdžių pagrindinėse, Šilutės turizmo ir paslaugų verslo mokyklose, Diemedžio ugdymo centre. Iš viso dalyvavo 300 rajono moksleivių ir daugiau nei 60 sirgalių. Visi renginio dalyviai sužinojo daug informacijos apie ŽIV/AIDS problemą pasaulyje ir Lietuvoje, pripažino, kad geriausia ŽIV prevencija – atsakingas elgesys. Daugybės šalių pavyzdžiai rodo, kad tai gali būti efektyvu.
Biuro direktorė Virginija Vaivadaitė apdovanojo visas komandas ir dėkojo įstaigoms už bendradarbiavimą.
Rašyti atsakymą