Šiais visuotinio dejavimo dėl vis augančių šildymo kaštų laikais Šilutėje jau yra daugiabučių namų, kurių gyventojai praėjusį šildymo sezoną gavo mažesnes sąskaitas nei per tą patį ankstesnės žiemos laikotarpį.
Tokį iš pirmo žvilgsnio neįtikėtiną faktą iliustruoja skaičiai ir tų daugiabučių gyventojų padėkos, kurias žmonės išsako daugiau nei pusės Šilutės daugiabučių namų šildymo sistemų prižiūrėtojams – UAB „Šilutės būstas“ specialistams.
Šilumos mazgų prižiūrėtojai – ne tik šilumininkai
Pernai šalies Vyriausybė priėmė sprendimą, kuriuo didžiosiose Lietuvos savivaldybėse, kuriose yra daugiau nei 50 tūkstančių gyventojų, šildymo sistemų priežiūrą uždrausta vykdyti patiems šilumos tiekėjams.
Mažesnėse savivaldybėse tų sistemų priežiūra leista užsiimti ir šilumos tiekėjams, ir kitiems prižiūrėtojams – namų bendrijoms ar administratoriams. Šilutė, žinoma, pateko į tų mažųjų grupę, tad mūsų rajono daugiabučių šilumos mazgai galėjo likti ankstesniojo prižiūrėtojo rūpestis, arba juos galėjo perimti ir kitas prižiūrėtojas.
Tai buvo naujiena, sukėlusi nemenką ažiotažą, tad nieko keista, kad nerimo ir diskusijų „kas bus, jeigu bus…“ būta daugiau, nei reikėtų.
Ir štai jau yra pirmieji rezultatai.
Išlošė patikėję „Šilutės būstu“
„Patikėję namo priežiūros darbus jūsų bendrovei, šio šildymo sezono metu gavome ženkliai mažesnes sąskaitas už šildymą. Vadybininkė Rita Šulcienė ir šilumos sistemų reguliuotojas Vytautas Pipiras nuolat savo iniciatyva palaiko ryšius su mumis, domisi iškylančiomis problemomis, operatyviai reaguoja. Esame patenkinti šių specialistų darbu“, – rašo Lietuvininkų g. 25 namo gyventojai UAB „Šilutės būstas“ administracijai. Jų šildymo sąskaitos šiemet buvo maždaug 15 proc. mažesnės nei pernai.
Ir kitų „Šilutės būsto“ prižiūrimų namų gyventojai už šilumą mokėjo mažiau. Pavyzdžiui, Laisvės alėjos 1 namo gyventojai 2012 m. sausio mėnesį, kai vidutinė oro temperatūra siekė minus 1,8 laipsnio, už 1 kv. metrą ploto sumokėjo po 5,66 lito (su PVM). Tuo tarpu šią žiemą, kai sausio temperatūra lauke buvo minus 5,3 laipsnio, jiems mokėti tereikėjo po 5,53 lito.
Beje, tos pačios Laisvės alėjos namuose, kuriuose šildymo sistemas prižiūri ne UAB „Šilutės būstas“, bet kiti prižiūrėtojai, mokestis buvo gerokai didesnis. Pavyzdžiui Laisvės al. 6 name už 1 kv. metrą jis siekė 6,73 lito (su PVM).
Analogišką situaciją matome ir naujuose miesto rajonuose. Kad ir Liepų g. 11 namas: pernai už sausį jo gyventojams buvo priskaičiuota po 5,49 Lt/kv.m, o šiemet, nors oras buvo daug šaltesnis, tik po 5,26 Lt/kv.m.
Pasibaigus šildymui tvarko sistemas
Kalbiname „Šilutės būsto“ direktorių Aleksą Kvederį. Ši bendrovė praėjusį šildymo sezoną administravo 56 daugiabučių šildymo sistemas. O per pastaruosius 2 mėnesius gauti 4 nauji prašymai teikti šią paslaugą.
„Įmonėje dirbantys šilumos sistemų prižiūrėtojai Vytautas Pipiras ir Girėnas Lesenavičius – atsakingi ir savo darbą išmanantys specialistai. Jie nuolat eina, tikrina ir reguliuoja tų daugiabučių šildymo sistemas pagal tai, kaip lauke keičiasi temperatūra“, – sako A.Kvederis.
Direktorius nuramina tuos, kurie klausia, kaip 2 vyrai suspėja apibėgti po 28 daugiabučius, kai oras netikėtai staiga atšyla ar atšąla? Pasak direktoriaus, jiems nebūtina užsukti į visus šilumos mazgus, nes dalyje namų yra įrengtas automatinis reguliavimas.
Pasak direktoriaus, užtikrinti, kad sistema veiktų nepriekaištingai, gali tik didelę patirtį turintys specialistai.
Paneigia A.Kvederis ir nuomonę, jog šilumos punktų priežiūra vyksta tik tada, kai prasideda šildymo sezonas, o vasarą į juos niekas net neužsuka. Viskas yra kaip tik atvirkščiai. „Darbų įkarštis šilumos punktuose prasideda vos tik pasibaigia šildymo sezonas. Pirmiausia mūsų specialistai išmontuoja manometrus, išsiunčia juos patikrai. Tada atliekami hidrauliniai bandymai, plaunami šilumokaičiai, montuojami balansiniai ventiliai, surašomi defektiniai aktai, teikiami pasiūlymai, kaip pagerinti šilumos punktų būklę“, – pasakoja A.Kvederis.
Kaip tik šie darbai, jei jie laiku ir tinkamai atlikti, užtikrina, kad kitą sezoną daugiabučiuose šiluma bus vartojama efektyviau, vadinasi ir gyventojų išlaidos už šildymą sumažės.
Administratorius suinteresuotas gyventojų gerove
A.Kvederis neabejoja, kad šilumos tiekėjas, kad ir koks sąžiningas jis būtų, yra suinteresuotas parduoti kuo daugiau šilumos ir gauti kuo didesnį pelną. Tai normali rinkos ekonomikos sąlygomis dirbančių įmonių nuostata.
Tuo tarpu „Šilutės būsto“ specialistai šilumos negamina, tad jų siekis – kad administruojamų namų gyventojai šilumos sunaudotų, o tuo pačiu ir mokėtų kuo mažiau.
„Sakiau ir sakysiu, kad šykštus moka du kartus“, – pabrėžia A.Kvederis, kalbėdamas apie specialistų kvalifikaciją. Pasak jo, pasamdę mažai kam žinomą, reikalingų žinių ir kvalifikacijos neturinčią, ir todėl pigią įmonę gyventojai gali patekti į spąstus ir dėl netinkamos priežiūros brangiai sumokėti už prastai atliekamą darbą. Todėl geriau sumokėti keliais centais brangiau, bet būti tikriems, kad šilumos punktai bus tinkamai prižiūrimi, brangi šiluma nebus švaistoma į orą, o gyventojų negąsdins milžiniškos sąskaitos.
Praėjusią žiemą „Šilutės būstas“ dalyvavo respublikinėje akcijoje „5 žingsnių šilumos taupymo programos“. Pasak įmonės vadovo, akcijoje dalyvaujantys specialistai gauna naujų žinių, kaip dar labiau sumažinti šilumos vartojimą, kartu tos žinios teikiamos administruojamų namų gyventojams. Ir „Šilutės būsto“ specialistai aiškino gyventojams, kaip dar labiau sumažinti šilumos nuostolius butuose, bendrose patalpose, kaip svarbu automatizuoti šilumos punktus, sumontuoti juose balansavimo įrangą ir įdiegti laiku valdomos šilumos sistemas.
Kaip galėtų atpiginti šilumą jūsų namas, galite sužinoti susisiekę su savojo daugiabučio vadybininku.
Rašyti atsakymą